Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Inspirace

Kuchyň v garsonce si navrhl jako skládačku, dá se schovat do skříně

Po otevření pravé části se před vámi objeví kuchyňská linka do písmene L. Pravé police jsou mělké, ale dost široké, a vejde se sem všechno, co běžně potřebujete k vaření. 

Žádný byt není moc malý, když máte dobré nápady. S tou myšlenkou se pustil do realizace své vlastní kuchyně bytový architekt Nicholas Agius. Navrhnul si plně vybavenou rohovou kuchyni, která poskytne zázemí i pro velké vaření. Pokud ji ale zrovna nepoužíváte, prostě se jen dvěma tahy složí a nepřekáží životu v obytné místnosti o rozloze 24 m².

Anna Černotová | 22. 05. 2019

Australan Nicholas žije v architektonicky významné části Melbourne, v bloku domů, nazvaném Cairo Apartments, které byly v roce 1936 postaveny ve stylu Art Deco. Jde o místo s jedinečnou atmosférou, v němž se lidé snaží uchovat všechno původní, proto se architekt snažil prvky tohoto stylu vnést i do interiéru garsonky. Pro kuchyni si zvolil kombinaci jasně žluté barvy a přírodního dřeva a kuchyni dal geometricky přesné a striktní tvary. Úchytky tu nenajdete, zásuvky a skříňky mají místo nich vyfrézované oválné otvory.

Galerie: Kuchyně ve skříni v bytě z éry Art Deco

Celý systém je navržen jako zavírací kabinet, z jehož dveří se po otevření stanou další části kuchyňské linky, konkrétně dva boxy s úložnými policemi, jeden hluboký na potraviny a nádobí, a jeden mělký na drobnější kuchyňské doplňky. Čím je prostor menší, tím důležitější je organizace – proto má každá lahev s octem i každý nůž sevé jasně dané místo. Z druhé strany hlubokého boxu je navíc zabudována knihovnička, protože v koutu za kuchyňským blokem se nachází malá ložnice. Když si přeje Nicholas mít úplný klid, stačí mu vytáhnout box (tím se v ložnici zavře) a sáhnout po knížce. 

Foto: Nicholas Agius Architects

Máte garsonku nebo malý byt a bojujete s nedostatkem místa? Nahlédněte i sem:

Jak žije architekt? „Mikrobyt mi změnil život,“ říká o svém variabilním bydlení

Proměna: První bydlení v garsonce. Vešla se pracovna i čtecí kout!

Ještě menší, než malé. Tyhle kuchyně se vejdou i do kumbálku!

Byt, který má jen třináct metrů? Polský architekt si s ním poradil