Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Dům

Skandinávský dům s otevřenými krovy

Info ikona
Otevřený dům

Když manželům vyrostly děti, rozhodli se postavit si dům na klidném venkově. Při návrhu interiéru zvolili odvážný projekt domu s otevřenými krovy. Zařídit takový interiér byla velká výzva!

Terezie Benoni | 8. 05. 2021

Domy otevřené až do krovů jsou bezesporu krásné, ale rozhodně nejsou pro každého. Hlavní úskalí je v tom, že nevyužijete celé jedno patro a ochudíte se o desítky metrů obytného prostoru. To naštěstí nemusela Yvette a Anders řešit. Svůj dům navrhli pouze pro sebe a svým již dospělým dětem postavili na stejném pozemku menší domek s ložnicí, koupelnou, a dokonce s vlastní kuchyňkou. Není tedy problém přivítat děti i na několik dní, protože mají všichni dostatek soukromí. Kromě ztraceného prostoru může být komplikované otevřený dům zařídit tak, aby působil útulně. Veliký prostor vyžaduje stejně pečlivé plánovaní, podobně jako ten malý. Nejde jen o to zaplnit místo účelně, ale především promyslet veškeré zvolené materiály a vybrat barevné spektrum tak, aby interiér působil kompaktním a harmonickým dojmem.
 

Galerie: Otevřený dům

V neustálém kontaktu

Hlavní budova má půdorys ve tvaru T. V užší části domu je veliká kuchyňská linka s ostrůvkem, ke kterému se mohou pohodlně usadit i čtyři lidé. Součástí linky je zabudovaná pohovka. Prostor se doslova koupe v denním světle, protože je celá stěna až do štítu prosklená. Na kuchyň přirozeně navazuje jídelní část s velikým stolem. Rustikální jídelní stůl je tvořen z masivní desky s kovovou podnoží. S ním dokonale ladí židle se sametovým čalouněním a také ony jsou opatřené černými kovovými nožkami. Jídelní prostor osvětlují dva veliké lustry z černého proutí. Z jídelní části podobně jako z obývacího pokoje je možné vejít na prostornou terasu a z oken se otevírají úžasné výhledy do okolní švédské krajiny. V samotném srdci domu je velký moderní krb, který doplňuje podlahové topení a zejména v přechodovém období zvládne hravě vytopit celý dům. Odděluje klidnou část obývacího pokoje, kterému kraluje veliká modulární bílá pohovka. Interiéru dominuje bílá, černá a písková barva. Pravidelně se opakují na nábytku i samotné konstrukci domu a vytváří harmonickou ale rozhodně ne fádní atmosféru. V zadní části obývacího pokoje je ještě jedna rozkládací sedačka a koupelna. Točité schodiště vás přivede do patra, kde je oddělená ložnice s vlastní koupelnou.

Mohlo by se vám líbit