Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Inspirace

Ty nejšílenější vánoční stromky pro milovníky koček, psů, vaření nebo pro vášnivé rybáře

Info ikona
Stromek milovníka psů.

Ještě stále tápete, jaký stromek bude letos zdobit váš domov? Pohráli jsme si s umělou inteligencí a navrhli stromky, které potěší milovníky zvířat, vášnivé kuchařky, nebo teenagery, co nedají chytrý telefon z ruky.

Terezie Benoni | 14. 12. 2023

Tradice vánočního stromku sahá až do středověkého Německa. První historicky doložená zmínka pochází z roku 1570 ze severoněmeckých Brém. Z veřejných prostranství začaly vánoční stromky pronikat do domácností až v 17. století. První záznam o zdobeném stromku v interiéru pochází z města Štrasburku a je datován do roku 1605. Původně se zdobily jedle, které se přinášely do domů jako symbol věčného života. Nejdřív ale pouze větve, které se věšely špičkou dolů. Jednotlivé větve byly zdobeny jablky, ořechy, vejci, červenými stuhami a papírky, sušeným ovocem, perníčky, cukrovím, dřevěnými ozdobami a lojovými svíčkami.

Galerie: Šílené vánoční stromky
Mohlo by se vám líbit

Ozdoby a jejich skryté symboly

V Čechách nechal první vánoční stromeček ozdobit před svým domem ředitel Stavovského divadla Johann Carl Liebich v Praze v roce 1812. Znal tuto tradici ze své rodné Mohuče a chtěl vzpomínkou na dětství potěšit své české přátele. V 19. století se tradice vánočních stromků rozšířila do dalších evropských zemí a nakonec překročila oceán, když přistěhovalci z Evropy přinesli tuto krásnou tradici do Ameriky. Dnes jsou vánoční stromky nedílnou součástí sváteční atmosféry po celém světě. Vánoční stromek se stal symbolem radosti, naděje a společného sdílení. Jeho zelená barva symbolizuje život a obnovu, zatímco světýlka na něm připomínají narození Ježíška. Ozdoby na stromku nesou různé významy – jablka značí hříchy odpuštěné v ráji, ořechy a sladkosti pak bohatství a hojnost.

Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku