Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Lidé a místa

Malíř ženského těla bere svou tvorbu jako veliký dar

Jeho malby vznikají spontánně a jedná se o téměř meditativní proces. Svými díly se snaží v ženách otvírat jejich přirozenou energii a vzdává hold jejich kráse. Seznamte s malířem Milanem Sodomou.

Terezie Benoni | 23. 06. 2023

Jak jste se dostal k malbě?

Maloval a kreslil jsem už od mala. Vždy, když jsem měl volný čas, tak jsem něco kreslil. V pubertě komiksy a graffiti. Později v dospělosti jsem tento svůj talent využil v komerční sféře a živil se jako grafik a ilustrátor. Kolem třicítky ale nastal životní zlom a já si uvědomil, že chci tvořit svobodně, podle sebe. A tak jsem začal malovat.

Vždycky pro vás bylo estetické vyjádření důležité?

Ano! Já vnímám svět hlavně vizuálně. Například když jdu po ulici, mé oči skenují prostor a všímám si všech možných detailů, kompozic, tvarů, nápisů, stínů. Když jsem v hezkém prostředí, je mi hezky, cítím klid. A samozřejmě to platí i naopak. A stejné je to i v případě sebevyjádření. Také musím cítit, že to, co jsem vytvořil, pro mě estetické, krásné, láskyplné. Nechci malovat něco depresivního, temného. Chci vytvářet díla, ze kterých jde klid, láska, povzbuzení a jemnost.

Kde vznikl nápad zabývat se ve vaší tvorbě právě ženským tělem?

Nápad bych to nenazval. Slovo nápad mám spojeno s tím, že vzniká v hlavě. A to nebyl můj případ. Když jsem začínal volně tvořit, měl jsem velkou touhu, ale nevěděl jsem, jaké je moje téma, co mám malovat. A právě po několika neúspěšných pokusech přijít na to rozumem, jsem se rozhodl jednoduše důvěřovat svému srdci, svému podvědomí, své duši. Jednoduše jsem začal tvořit a bylo mi jedno, co vznikne. Nechal jsem ruce, ať si malují, co je baví. Po několika dnech jsem si uvědomil, že maluju pouze černou barvou a že na všech papírech jsou ženské figury. A tak jsem v tom pokračoval. Objevil jsem, že mě to baví víc a víc. Bylo to ohromně osvěžující a osvobozující, po všech těch letech, kdy jsem všechno dělal podle plánu. Od té doby pro mě bude vždy srdce před rozumem.

 

Galerie: Z díla Milana Sodomy
Mohlo by se vám líbit

Nové podkroví na Vinohradech má rustikální šmrnc

Zbrusu nový podkrovní byt ve vinohradském secesním domě je moderní, vzdušný a světlý. Přesto jsou použité poctivé a tradiční materiály. Najdeme zde autentické původní cihly, masivní dubové a ořechové dřevo, len a vlnu.
marianne.cz

Jak vaše díla vznikají?

Spontánně, volně, bez plánů a předkreslování. Celý proces musí být co nejjednodušší. V podstatě to vypadá tak, že položím plátno na podlahu svého atelieru, do misky naleju tuš, vezmu molitanový váleček a můžu malovat. Je to pro mě magický až meditativní proces, dílo vzniká přede mnou a já se tvorby účastním tak napůl. Mám pocit jakoby si malba, sama říkala, jak chce vypadat. Zjistil jsem, že čím méně se do toho pletu, tím se mi výsledek líbí víc. Opět platí, čím víc nad tím přemýšlím, tím hůř to dopadne.

Kde berete svou inspiraci?

Inspiraci se snažím vyhýbat. Slovo inspirace znamená nádech. Je mi bližší opačný přístup. Dalo by se říct exspirace, tedy výdech. Baví mě, když nevím, co vznikne a jde to ze mě, je to výsledek experimentování, improvizování, hraní si, užívání si procesu tvoření. Miluju být kreativní a spontánní. Což jsou všechno kvality ženské energie. Dá se říct, že díky své tvorbě jsem pochopil sám sebe a uvědomil si, že jsem se narodil s rozvinutou ženskou stránkou. A začal to brát jako dar. Mám schopnost svými díly v ženách tuto jejich přirozenou energii otevírat.

Můžeme si vaše obrazy někde prohlédnout naživo?

Momentálně je to možné v mém atelieru na Praze 5 po předchozí domluvě. Rád se s lidmi setkávám a povídám si o umění u kávy. A to je na umění skvělé, pokud ho umělec dělá upřímně, jeho energie se do díla zapíše a dílo tuto energii vyzařuje a tím přitahuje stejně naladěné lidi.

 

Info ikona
Milan Sodoma
Mohlo by se vám líbit

Francouzský domov zařízený vintage poklady se každý den mění

Milovníci nonšalantního stylu bydlení ve francouzském stylu, zbystřete. Tato domácnost ukrývá vintage poklady s nezaměnitelným kouzlem.
marianne.cz

Do jakého interiéru se podle vás hodí?

Určitě do jednoduchého, monochromatického a minimalistického interiéru. Já sám miluju právě takový interiérový design. Stejně jako v malbě mám rád, pokud v interiéru není nic navíc a zároveň v něm nic nechybí.

Malujete i konkrétní ženy?

Maluju spíš opak. Čím obecnější, tím lepší. Rád maluju něco jako esenci ženy, ženskou energii. Občas maluji i ženy na zakázku. Ale nikdy to není podle konkrétní fotky. Spíš se snažím danou ženu poznat a vcítit se do ní. A pak už nechám ruce spontánně tvořit.

Co se vám na ženském těle nejvíc líbí?

Tělo ženy nevnímám jen jako tělo. V dnešní době jsme zvyklý vnímat věci odděleně. Zvlášť tělo, zvlášť duši. Ale já to vnímám jako celek. Obě části se ovlivňují. Vnější krása je spojena s tou vnitřní. Kdybych měl mluvit přece jen pouze o fyzické stránce, musel bych říct, že se mi líbí všechno. Ženské tělo je pro mě vrchol krásy. Když se nad tím zamýšlím, je vlastně zbytečné, cokoliv tvořit, protože krásu ženy nejde nikdy překonat. V tomhle přírodu nikdy nedoženeme.

Autorovo dílo si můžete prohlédnout také na milansodoma.cz

Mohlo by se vám líbit

Domky označované jako Tiny ušetří čas i peníze

Tiny House je malý domek, ve kterém se dá bydlet. Tyto stavby na kolech pochází z Ameriky, kde jejich popularita vzrostla finanční krizí. Jejich obliba se dnes rozšířila do celého světa a technologicky jsou vychytané do posledního detailu.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Lidé a místa
Ubytujte se v jednom z nejkouzelnějších domků v Provence: Čeká na vás pravý francouzský sen

Ubytujte se v jednom z nejkouzelnějších domků v Provence: Čeká na vás pravý francouzský sen

Lidé a místa
Chata Brücknerův dům v Prášilech prošla neuvěřitelnou rekonstrukcí a dnes dům postavený již v roce 1750 hledá nového majitele

Chata Brücknerův dům v Prášilech prošla neuvěřitelnou rekonstrukcí a dnes dům postavený již v roce 1750 hledá nového majitele

Lidé a místa
Vytvořte si na zahradě kancelář, pokoj pro hosty nebo hernu: Nechte se inspirovat tímto modulárním domkem

Vytvořte si na zahradě kancelář, pokoj pro hosty nebo hernu: Nechte se inspirovat tímto modulárním domkem

Lidé a místa
Zjistěte, jaké je to strávit noc ve Shrekově bažině: Připravte se na nezapomenutelný zážitek

Zjistěte, jaké je to strávit noc ve Shrekově bažině: Připravte se na nezapomenutelný zážitek