Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Lidé a místa

Sváteční atmosféra na francouzském venkově

Info ikona
Vánoce u Charlotte Reiss

Je tomu 11 let, co se manželé Reissovi s malými dětmi pustili do náročné přestavby 200 let starého kamenného domku. Ten čekal pouze na ně, až znovu opráší jeho původní krásu.

Terezie Benoni | 9. 12. 2022

„Naše první Vánoce vypadaly tak, že jsme měli zahradní stůl v obýváku a na zemi matraci. O provizorní kuchyni raději ani nemluvím,“ vzpomíná se smíchem Charlotte Reiss na krušné začátky pobytu na francouzském venkově. Dům totiž opravovali za plného provozu a svépomocí. Výhodou samozřejmě bylo, že je Sky (manžel Charlotte) stavitel, a tak měl potřebné znalosti a dovednosti. „Někoho by možná vzhled domu na první pohled odradil, ale jeho skutečná krása se ukázala až při bedlivějším pozorování. Nadchl nás obrovský půdní prostor, krásné staré krovy a původní krby.“ Svůj vysněný dům našli manželé v regionu Deux Sevres. Kuchyňská linka byla ještě nedávna ve světlejším odstínu, ale Charlotte se rozhodla pro výraznější odstín zelené. 

Info ikona
Sváteční atmosféra na francouzském venkově

Dům, kde se vyráběly košíky

„Hledali jsme dům v teplejší oblasti Francie, někde poblíž Bordeaux. Bylo to krátce poté, co se mi narodila dcera, tak nemovitosti objížděl manžel sám a posílal mi pouze fotky. Věřila jsem jeho instinktu a už čtvrtý pokus v regionu Deux Sevres, se ukázal jako ideální.“ Venkovský kamenný dům byl dřív místem, kde se vyráběly koše. Na půlakrovém pozemku je ještě stará stodola, která na hlavní budovu navazuje a dnes je přebudovaná na praktickou prádelnu. Zahradu manželé nechali divokou, tak jak byla a rostla desítky let. „Je vskutku venkovská a mě těší, že si o ni nemusím dělat starosti, když musíme na chvíli odjet,“ pochvaluje si Charlotte. 

Galerie: Dům na francouzském venkově
Mohlo by se vám líbit

Tmavý dům potřeboval světlo

Když se rodina pustila do přestavby, bydleli střídavě v hotelu a snažili se opravovat kousek po kousku za provozu. Podkroví bylo přepažené sádrokartony, které manžele sundali a zjistili, že mohou ponechat krovy otevřené. Jsou zde prostorné ložnice a koupelny, pokojíček děvčat je v přízemí, stejně jako kuchyň s obývacím prostorem. Charlotte má dvě dcery Vivienne a Margot, podle kterých pojmenovala také svůj evropský obchod s domácími potřebami Vivi et Margot. „Máme dva domovy. Polovinu času trávíme v USA v Charlestonu, kde je náš dům zařízený spíš v dánském stylu, zatímco v našem francouzském domově se snažím ctít zdejší tradici a atmosféru ryze francouzského venkova.“

Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku