Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Lidé a místa

Tomáš Třeštík své venkovské sídlo pojal zcela moderním a nadčasovým způsobem

Info ikona
Jak bydlí fotograf Tomáš Třeštík

Známý český fotograf Tomáš Třeštík se vrátil na místo, kde prožil krásné dětství, užíval si běhání po lese s kamarády a potkal první lásky. Podobné zážitky chce zprostředkovat také svým dětem, a tak postavil jednoduchý dům, kam utíká od pracovních starostí a hektického městského života.

Terezie Benoni | 17. 08. 2023

Zvenčí nenápadná minimalistická stavba vás při delším pobytu nadchne tím, jak dokonalý útěk od všedních starostí a hektického městského života svým obyvatelům poskytuje. Dům Tomášových rodičů (dokumentaristky Heleny Třeštíkové a prozaika Michaela Třeštíka pozn. red.) s pozemkem sousedí. „Vilku koupila prateta táty někdy ve dvacátých letech. Táta sem pak od narození jezdil a dětství jsem pak víceméně trávil tady. Rodiče pak od známých přikoupili tento pozemek a nabídli nám ho k užívání. Nejdřív jsme tu chtěli postavit jen nějakou chatu, ale pak nám finanční rozdíl nepřišel tak markantní, když stačilo jen trochu přitlačit a postavit si dům k celoročnímu využívání s veškerým komfortem,“ vypráví letenský patriot, který si neumí představit odstěhovat se z Prahy natrvalo. V domě na Letné žije od svých čtyř let a je zkrátka konzervativní. Podobně to má i s Vyžlovkou. „Prožil jsem tu dětství, lezení na stromech, běhání po lese, pak první diskotéky a pusy. Stejně tak, jak si neumím představit opustit Letnou, kde se celý život jen stěhuju z patra do patra, tak tady jsem se posunul jen o šedesát metrů dál.“ Přiznává, že by zde ale nechtěl žít trvale, protože představa každodenního dojíždění a vožení dětí do škol v ranních zácpách, je vyčerpávající. Naštěstí už ví, kdy špičky opadnou, a tak stráví v autě příjemných čtyřicet minut.

Galerie: Jak bydlí Tomáš Třeštík
Mohlo by se vám líbit

„Měli jsme ohromnou kliku“

Celá realizace trvala dva roky. „Neustále poslouchám od známých, kteří se pustili do stavby domu, jednu velkou stížnost. My jsme měli neuvěřitelné štěstí. Výrazně nám pomohl pan Vojkůvka se svou stavební firmu. Jsme snad jediní, kteří nijak výrazně nepřekročili svůj rozpočet. Bez tohoto pána, bychom tu ještě pořád seděli na hromadě cihel,“ vypráví s úlevou v hlase Tomáš, který stihl dům dokončit před pandemií Covidu, takže nebyl problém s dodavatelskými firmami a zavčas stihl také interiér vybavit. „Většina nábytku je z Bonami nebo od Kartellu, takže to proběhlo jednoduše. V Covidu jsem pak potřeboval dodělat nějakou polici do koupelny, a to už najednou nešlo, takže jsem to skutečně stihl za pět minut dvanáct.“

Mohlo by se vám líbit

Kuchyni objednal online

Interiér je plný zajímavých designových kousků, na které Tomáš nedá dopustit. Vedle televize je to například stylový reproduktor BeoSound značky Bang & Olufsen, u jídeního stolu zase rád sedí na extrémně pohodlné židli Herman Miller Aeron pořízené u firy CRE8. Minimalistická kuchyňská linka v lesklém bílém dekoru je z obchodního domu Ikea. „To byla pro mě zajímavá zkušenost. Vyřešil jsem ji online. Před covidem jsem se byl v jejich studiu podívat a věděl jsem, jaký chci typ. Když se všechno v pandemii zavřelo, zavolal jsem na jejich linku a narazil na nějakou skvělou dámu, se kterou jsem návrh realizoval po telefonu. Neuvěřitelně mi pomohla a poradila,“ pochvaluje si a zároveň přiznává, že velký kuchař není. „Já jsem ohřívač. Skvěle umím ohřát pizzu nebo těstoviny s červenou omáčkou,“ směje se.

Tomáš Třeštík

 (* 5. března 1978 Praha) je úspěšný český portrétní a reklamní fotograf. Po dokončení Prvního obnoveného reálného gymnázia vystudoval katedru fotografie na pražské FAMU. Nejvíce se proslavil portréty ze svého balkónu. Převážně se věnuje reklamní fotografii. Na základě svých deníků a statusů na sociálních sítích napsal knihu Po povrchu (Albatros, Praha 2021). Se spisovatelkou Radkou Třeštíkovou má dvě děti.

Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku