Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Video: Ikea vypustila na řeku obří hračky do vany. Čistí vodu od odpadků!

Tyhle lodičky jsou o dost větší než jejich vzor – dětská hračka. Plavou po řece a čistí ji od plastů.

V Londýnské čtvrti Greenwich se zanedlouho otevře nová pobočka obchodního domu Ikea a tahle značka si dává záležet na tom, aby se u sousedů dobře zapsala. Pomáhá vyčistit tamní zanešený přítok Temže, a to nadmíru originálně: Obřími lodičkami do vany, které můžou dálkově ovládat sami místní!

Anna Černotová | 27. 02. 2019

Říčka Deptford Creek je přítokem Temže a její greenwichská část patří k těm nejvíce znečištěným. Ikea ke svému otevření proto přišla s kampaní, v rámci níž spouští na vodu kopie jejich hračky do vany Smakryp v nadživotní velikosti. Tyhle přerostlé lodičky umí na jeden pokus vylovit z řeky až 20 kilo odpadu. Vtipné je, že očistu mohou vzít do vlastních rukou sami místní obyvatelé – plastové loďky se totiž dají řídit dálkovým ovládáním. No nechtěli byste si také zahrát a ještě přitom pro svoje okolí udělat něco prospěšného?

Loďku mohou řídit malí i velcí obyvatelé Greenwiche. Z plastů, které z řeky vyloví, Ikea nechá ve své místní pobočce vytvořit uměleckou skulpturu.

Loďku mohou řídit malí i velcí obyvatelé Greenwiche. Z plastů, které z řeky vyloví, Ikea nechá ve své místní pobočce vytvořit uměleckou skulpturu.

Ikea svojí originální kampaní, kterou má na svědomí agentura Mother London, poukazuje na svůj enviromentální přesah: firma například vyrábí velkou část svého zboží z recyklovaných či recyklovatelných materiálů a společnost se celosvětově zavázala k tomu, že bude do roku 2020 zcela energeticky soběstačná. Nová pobočka v Greenwich má být navíc tou ekologicky nejzodpovědnější ve Velké Británii. 

Podívejte se, jak maxiverze lodiček Smakryp funguje na řece.