Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Poradna

Co byste měli vědět, než si půjčíte aku šroubovák + redakční test

Stále více lidí se z různých důvodů doma pouští do řemeslnických prací a do práce s aku šroubovákem – aniž by ho měli kdykoli před tím v ruce. Je to ale vážně tak jednoduché? Co byste měli vědět předtím, než si ho koupíte nebo půjčíte v hobbymarketu? A co jsme zjistili, když naše Lucka testovala tři aku šroubováky na chalupě?

Anna Černotová | 6. 09. 2019

Naše kreativní ředitelka Lucie Šípková si zkusila v rámci malého redakčního testu přivrtat na chatě poličky. Za tím účelem jsme si vypůjčili tři aku šroubováky podobných parametrů. K ruce byla Lucii dcera Julie a hlavně náš produkční Filip. Jak testování dopadlo a vůbec spoustu užitečných informací o aku šroubovácích zjistíte v zářijovém čísle, které je právě na stáncích, ze zákulisí vám přinášíme pár momentek a rad v galerii.

Galerie: Jak jsme testovali aku šroubováky

A také připojujeme čerstvé postřehy naší editorky Olgy Procházkové, která si půjčovala aku šroubovák v hobby marketu. O překvapení během celého procesu nebyla nouze! 

Jak jsem si půjčovala aku šroubovák

Než to všechno začalo

Jako holka, která se ničeho nebojí, jsem si před pár měsíci koupila aku šroubovák v supermarketu. S tím, že je to výhodná koupě a takový stroj se mi určitě bude hodit, až budu chtít dceři v pokoji přivrtat poličku nebo garnýž na závěsy. Chytře jsem si přikoupila sadu vrtáků, abych v daleké budoucnosti zjistila, že se k nim, tedy k těm vrtákům, můžu klidně přidat.

O několik měsíců později…

Na základě rozhodnutí bytového družstva se v našem domě koná čistění, výmalba a obnova dlažby na všech lodžiích. Z toho důvodu je nutné lodžie kompletně vyčistit od nábytku, poliček, šňůr na prádlo a satelitů. V našem případě se odstraňování týká i před pár lety instalované dřevěné podlahy, která čítá skoro šedesát prken pěkně přišroubovaných k roštu.

I rozhodla jsem se v sobotu, těsně před invazí party svalnatých chlapíků z lešení do naší lodžie, vybalit nový aku šroubovák... abych zjistila, že jsem si nekoupila akumulátor. K dostání je teď pouze na e-shopu, dorazí za pět dní. 

Rada 0: Aku vrtačku či aku šroubovák si kupujte nejlépe s kompatibilním akumulátorem a nabíječkou.

Sobota dopoledne

Po prvotním zděšení z vlastní hlouposti nechávám v troubě kuře a tryskem jedu do nedalekého hobby marketu s půjčovnou nářadí, zapůjčit aku šroubovák. Poté, co absolvuji několikerou zmatenou cestu mezi pultíkem s Informacemi s otrávenou brigádnicí a nedostižným chlapíkem s kšandami v sekci Nářadí, zjišťuji několik důležitých informací.

Rada 1: Do hobby marketu si zavolejte předem, zda mají stroj, který chcete půjčit. Je dokonce dobré si ho předem zamluvit. Naštěstí ten můj nikým zamluvený nebyl.

Rada 2: K zapůjčování jsou obvykle využívány stroje, které vydrží i hrubé zacházení bezohledných zákazníků. Jsou to tedy kvalitní, profesionální a velmi drahé věci. Tudíž zaplatíte vysokou zálohu. To jsem pochopila, když si paní Informace protivná řekla o 6000 Kč. Platím kartou, čekám... Uf, byly tam ještě peníze. 

Chlapíka, co mi šroubovák půjčoval, jsem jen tak nepustila z drápů. Doporučil mi, jaké si mám koupit bity (stačily levné) a upozornil mě, abych dávala pozor, zda budu pracovat se šrouby, které mají nahoře křížek (bity pro ně mají označení PH), nebo „hvězdičku“ (bity mají označení PZ). Měl pravdu, aniž bych to tušila, měla jsem doma ty hvězdičkové. Odcházím obtěžkána kufříkem se superstrojem a moje lodžije se třese.

Sobota časné odpoledne

Vytahuji spálené kuře z trouby, posílám rodinu do zoo a zůstávám sama s aku šroubovákem. Zjišťuji, že jsem nepostřehla, jakým chvatem chlapík s kšandami upevňoval do hlavy šroubováku jednotlivé bity. Strávím zkoumáním provázeným patřičným děsem, že stroj rozbiju, protože na něm něco přetáhnu nebo rozmontuji, několik pěkných chvil.

Rada 3: Nechte si opravdu dobře, pomalu a názorně vysvětlit, jak stroj pracuje.

Když se mi konečně podaří upevnit bit do hlavice, všechno ostatní je hračka: ovládání, zda se bude hlava točit doleva nebo doprava, jak rychle se bude točit a další věci (nakonec i to nasazování bitů je úplně primitivní). Uvolním první šroub a letím pro tužku, abych si mohla číslovat prkénka. Když se chystám na další šroub, šroubovák nefunguje. Piští a netočí se. Já taky pištím a volám střídavě do hobby marketu, kde má Nářadí stále obsazeno, a našemu produkčnímu Filipovi na motorku, jestli netuší, kde by mohla být chyba. Netuší. Po různém zoufalém štelování najednou šroubovák naskočí a funguje.

Rada 4: Pokud zjistíte jakoukoli možnou závadu na půjčeném stroji, okamžitě to hlaste do půjčovny, abyste neplatili penále za vadu, kterou nemáte na svědomí. To mi kladla na srdce i slečna Informace protivná.

Rvu se s prkýnky, čísluji je a postupně nacházím systém práce. Šroubovák vrní a maká. Během odpoledne rozeberu celou podlahu, odstraním poličky a vyžiji hned několik druhů bitů. Zjistím, že můj řemeslník používal šrouby, jak mu padly do ruky… Ke konci je moje technika skoro perfektní.

Rada 5: Základem správného navrtání nebo vyjmutí šroubu je vybrat přesně odpovídající bit. Jinak se hlava šroubu vymele a bit taky dostane zabrat.

Rada 6: I když se to nezdá, odstraňování šroubů chce sílu, je třeba přesně nasadit bit do hlavy šroubu a pořádně přitlačit a následně při práci držet bit kolmo k šroubu.

Během postupujícího času kvituji s povděkem, že stroj automaticky svítí během práce a že se baterie o kapacitě 4 kWh vybila během několika hodin práce jen o čtvrtinu. Navíc mám v kufříku ještě jeden akumulátor i s nabíječkou.

Rada 7: Pokud se chystáte na opravdu velkou porci práce a doma máte nějaký hobbíkový nedomrlý přístrojek, vyplatí se půjčit si profi věc.

Sobota podvečer 

Po odvrtání posledního prkna jsem na sebe patřičně pyšná a myslím na tátu a dědu, kteří dovedli stavět domy a chaty a vyrábět nábytek, prostě jen tak, mimochodem. Snad by byli pyšní taky. Rodina se vrací ze zoo, kde si dali oběd, večer máme to, co zbylo z kuřete. Nálada je ovšem povznášející. Nebo ji mám jen já?

Neděle ráno

Mířím do hobby marketu. Odchytím chlapíka s kšandami, vrátím mu stroj. Zkontroluje, jestli je v pořádku, a s příslušným papírem mě pošle ke kase, kde dostávám v hotovosti 5800 Kč. Půjčení na jeden den mě stálo 200 Kč. Stáhnu ho ještě o informace, jaké koupit nůžky na plech, protože se chystám upravit přečnívající starý parapet, a dostanu od něj na to téma spoustu užitečných rad. Ale to už je jiný příběh.

Pondělí

Parta svalnatých chlapíku se valí z lešení na naši lodžii. Tvářím se, že se mě to netýká, a zatáhnu žaluzie. Na e-shopu supermarketu si objednávám akumulátor na svou vrtačku. Dorazí asi za pět dnů.

Související články

Poradna
Nedaří se u vás doma monsterám? Vyrobte si je!

Nedaří se u vás doma monsterám? Vyrobte si je!

Poradna
Zařiďte si na léto svůj venkovní ostrov: Balkon, kde se budete cítit jako na dovolené

Zařiďte si na léto svůj venkovní ostrov: Balkon, kde se budete cítit jako na dovolené

Poradna
Chtěla jsem novou kuchyň, ale měla jsem jen tisícovku: Jak dopadla proměna ve stylu „udělej si sama“

Chtěla jsem novou kuchyň, ale měla jsem jen tisícovku: Jak dopadla proměna ve stylu „udělej si sama“

Poradna
Víkend plný vody: Nasbírejte si dešťovku do zásoby a zásadně ušetřete

Víkend plný vody: Nasbírejte si dešťovku do zásoby a zásadně ušetřete