Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Poradna

Dílna pro holky – jak ji uspořádat prakticky i stylově?

Domácí kutilství a řemeslničení není zdaleka jen mužská práce. Jakoby nebylo spousta kreativních žen, které šijí, truhlaří, obkládají a renovují! Jestli se vám zdá, že výrobci na dámy kutilky myslí málo, máte sice pravdu, ale nevěste hlavu – i z malé nabídky se dají vybrat funkční a přitom stylové kousky, ať už jde o pracovní oblečení, nářadí nebo vybavení holčičí dílny.

Anna Černotová | 18. 07. 2019

Mužům většinou stačí, když je všechno v dílně uloženo na svém místě a neřeší barvy nebo celkový dojem, kterým prostor působí. Dámy to ale mají trochu jinak – kutilství všeho druhu je pro ně relaxující a hlavu čistící činnost a aby byl terapeutický efekt dokonalý, potřebují se prostě ve svém pracovním koutku cítit dobře a mít to kolem sebe hezké. Nejdříve ale trochu k základním pravidlům dílny: její správné vybavení je zásadní pro to, aby vám šla práce dobře od ruky. Nezáleží na tom, zda potřebujete šít, malovat, vyrábět mýdla, renovovat nábytek nebo třeba pokládat dlažbu, důležitý je vždy přehled a organizace. Čím víc nářadí, a hlavně toho drobného, tím větší hrozí nepořádek, proto by každá věc měla své místo. Ideální je, když k pracovnímu stolu máte k dispozici ještě několik zásuvek a úložných skříněk. Pro drobnosti jsou skvělé nástěnné dírkované desky s háčky a malými poličkami, které si uspořádáte podle svých představ. Při zařizování postupujte podobně jako v kuchyni: nářadí nebo komponenty, které nejčastěji používáte, by měly být nejvíc po ruce. Jednotlivé činnosti a jim přiřazené pracovní plochy by měly na sebe logicky navazovat.

Galerie: 15 vychytávek pro holky kutilky

Důležité je pořádné osvětlení – ideální je umístění stolu přímo u okna, abyste měli na pracovní ploše dost denního světla. Nezapomeňte ani na lampu s dobře směrovatelným a dostatečně silným proudem světla. Výrobci už nabízejí i nářadí například v růžové variantě nebo s různými ozdobnými motivy, což je sice pěkné, ale při výběru vždy koukejte v první řadě na parametry a kvalitu výrobku. Je lepší mít pevný šedý šroubovák, než růžový s květinou, který se vám za týden vylomí z rukojeti. V dílně prostě nejde v první řadě o design a styl, ale o ergonomii a bezpečnost. Proto sem nepatří zbytečné dekorace, které by tu jenom sbíraly prach, nebo by mohly být potenciálně nebezpečné (svíčky a klouzavé koberečky si najdou své místo určitě i jinde v domě). Myslete na ochranné pomůcky, jako jsou brýle a rukavice a při práci například s hlučnými přístroji, jako jsou elektrické pily, chraňte i sluch, třeba tlumicími sluchátky. A i když je je pro vás výroba čehokoliv relaxací a chvilkou kreativity a uvolnění, tak pokud pracujete s šicím strojem nebo pilou, nikdy, ale nikdy, u toho nepijte alkohol! :-)

Související články

Poradna
Tři měsíce do stěhování: S naším manuálem zvládnete celý proces bez zbytečných nervů

Tři měsíce do stěhování: S naším manuálem zvládnete celý proces bez zbytečných nervů

Poradna
Renovace dřeva krok za krokem: Snadno a za pár korun mu vrátíte ztracenou krásu

Renovace dřeva krok za krokem: Snadno a za pár korun mu vrátíte ztracenou krásu

Poradna
Letní spolubydlící: Mravenci, mušky a myši umí zkomplikovat život a my poradíme, jak s nimi zatočit

Letní spolubydlící: Mravenci, mušky a myši umí zkomplikovat život a my poradíme, jak s nimi zatočit

Poradna
4 způsoby, jak přirozeně ochladit interiér

4 způsoby, jak přirozeně ochladit interiér