Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Poradna

Slunolamy a stínicí panely

V posledních letech jsou tyto dva prvky oblíbeným doplňkem pro stínění budov. Co od nich čekat, ví Lubomír Slavík, technik firmy Liniedesign.cz

Olga Procházková | 6. 03. 2020

1. V jakém případě je vhodné zvolit slunolamy a stínicí panely do rodinného domu? Jakému klientovi byste je určitě doporučil?

Slunolamy:  V dnešní architektuře je kladen stále větší důraz na prostup dostatečného množství denního světla do interiéru. Společně se světlem ale do domu přichází i teplo. Správně navržený slunolam zachytí vysoké letní slunce a zabrání tak přehřátí interiéru, zároveň nebrání nízkému zimnímu slunci.

Stínicí panely:  V naší terminologii loggia panely jsou stínicím prvkem, který rádi používají architekti k dotvoření celkového vzhledu stavby. Loggia panely nabízejí jak estetickou tak praktickou funkci. Můžou být pouze fixní, ale obvyklejší jsou posuvné. Každý klient si může zvolit jejich polohu podle své aktuální potřeby. U velkých staveb architekti rádi tuto možnost využívají, protože různým posouváním panelů po terase se průběžně mění celkový vzhled fasády, což vytváří zajímavé efekty.

 

Horizontální slunolam jako architektonický prvek.

Vertikální slunolam může tvořit parádní součást fasády.

2. V čem je výhoda těchto stínicích prvků vůči jiným technologiím exteriérového stínění?

Slunolamy:  Horizontální slunolam nabízí funkci stínění, aniž by bránil výhledu ven. A stejně jako nebrání výhledu, nebrání ani průchodu například do zahrady. Většina domů, má pobytové místnosti a okna orientována na jižní stranu, která je zároveň nejvíce exponovaná slunci, tam se slunolamy hodí.

Stínicí panely:  U posuvných loggia panelů je výhodou funkce dynamického stínění, tedy panel si každý posune či nastaví tak, aby mu stínění vyhovovalo. Navíc loggia panely dokážou zastínit i opravdu vysoká okna. Jako třetí výhodu bych uvedl, že jsou často využívány také jako mobilní zástěny pro oddělení prostoru.

Hliníkový slunolam.

Horizontální slunolam nebrání ve výhledu na zahradu.

3. V čem může být naopak jejich slabší stránka?

Slunolamy:  Jedná se o statický stínící prvek. Nelze ho tedy použít například pro zastínění oken v zimních měsících, například pro vytvoření světelné pohody, když zimní nízké slunce svítí nepříjemně do očí.

Stínicí panely: Upřímně mě žádné nevýhody nenapadají. Snad pouze omezený rozsah pohybu limitovaný kolejnicemi.

4. Je možné slunolamy a loggia panely implemetovat do hotové stavby?

Ano. Vyplatí se to především, má-li dům problém s letním přehříváním. Stínicí prvek by samozřejmě měl splňovat i estetické požadavky.

Loggia panely.

Posuvné loggia panely můžou fungovat i jako odlehčená stěna.

5. Kdy je lepší mít slunolam vertikální a kdy horizontální?

Toto je především otázka na celkovou architekturu stavby. Horizontální slunolam určitě sebere méně světla v budově a bude méně bránit výhledu do okolí. Vertikální proti tomu nabízí i vyšší diskrétnost: omezuje průhled do budovy. Ovšem horizontální i vertikální slunolamy je možné pořídit i natáčecí či naklápěcí. To je zajímavé především u vertikálního slunolamu, protože tím se z exteriérového slunolamu stává dynamický stínící prvek, který může reagovat na potřeby uživatelů budovy vzhledem k počasí nebo světelným podmínkám.

Pohyblivé slunolamy propojené s provětrávanou fasádou.

Posuvné slunolamy jako součást provětrávané fasády.

6. Jak vybírat design lamel na loggia panelu?

To je individuální. Lamely mohou být hliníkové nebo dřevěné, mohou mít různý sklon. Loggia panely můžou být také potaženy screenovou látkou nebo lakované do různých barev. Záleží na požadavku na design a funkci. Většina našich klientů volí lamely privacy: v panelu se otáčejí a umožňují si tak v průběhu celého dne upravovat sklon lamel, podle pozice nebo intenzity slunce. Dokáží tak reagovat například na zapadající slunce a je možné je i zcela uzavřít pro získání soukromí.

Foto: Liniedesign.cz

Související články

Poradna
Sex i zdravý odpočinek zabije nevhodně zařízená ložnice

Sex i zdravý odpočinek zabije nevhodně zařízená ložnice

Poradna
Průzkum odhalil, zda jsou línější muži či ženy a jak je to s úklidem v českých domácnostech

Průzkum odhalil, zda jsou línější muži či ženy a jak je to s úklidem v českých domácnostech

Poradna
Samolepící tapeta změní váš interiér za pár desítek korun, radí známá influencerka

Samolepící tapeta změní váš interiér za pár desítek korun, radí známá influencerka

Poradna
Ložnice pod šikminami je krásná, ale komplikovaná. Nechte se inspirovat, jak si s omezeným šikovně poradit

Ložnice pod šikminami je krásná, ale komplikovaná. Nechte se inspirovat, jak si s omezeným šikovně poradit