Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Poradna

Zdravý životní styl, barvy i vychytané spotřebiče: kuchyně Gorenje jsou vždy trendy

Rustikální styl je díky své útulnosti a nadčasovosti stále v kurzu. I tady se začíná na dvířkách objevovat šedá a bílá v matném provedení. 

Pro vášnivého kuchaře, zkušeného hostitele a zaneprázdněné rodiny je kuchyň pravděpodobně centrem každodenního života – a místem, kde má zásadní význam jak forma, tak funkce. Pro inspiraci, jak hravě zvládnout vytvoření nové kuchyně, nebo přestavbu kuchyně staré, jsme dali společně s odborníkem dohromady vše, co potřebujete vědět o trendech pro letošní rok.

Promotion | 19. 11. 2019

„Pokud plánujete novou kuchyni nebo modernizaci kuchyně starší, můžete se inspirovat trendy, které právě frčí. Nabídneme vám několik variant, které uspokojí i toho nejnáročnějšího zákazníka. Konečné řešení je dobré konzultovat s odborníkem, ideální je přijít již s určitou představou,“ radí Ing. Lucie Pardubská, vedoucí podpory prodeje Kuchyně Gorenje.

 Zdravý styl

Současné trendy v životním stylu udává zdraví. Mnozí lidé chtějí žít zdravěji a tento trend se logicky odráží i v jejich kuchyních. Proto si vybírají spotřebiče, které jim pomáhají vařit zdravěji a rychleji, ale zároveň jsou designově navržené tak, že se hodí do daného interiéru.

Oproti vysokému lesku, který byl v kurzu před několika lety, se nyní začíná prosazovat super matný povrch skříněk.

Oproti vysokému lesku, který byl v kurzu před několika lety, se nyní začíná prosazovat super matný povrch dvířek.

Ve víru barev

Nic nedokáže kuchyň tak proměnit. Vyzkoušejte barvy a uvidíte, jak se vám zalíbí! Trendem je využití na doplňcích, které vám kuchyň rozzáří. Barvy lze také použít na stěny nebo obložení, pokud jste klasik vrhněte se na inovované černo bílé barvy s jemným nádechem dalšího odstínu. Budete rozhodně v kurzu, protože antracitové barvy, betonové odstíny a moderní modré tóny vévodí letošnímu roku. Šedá barevná schémata pro kuchyně se stala populárnější s pokrokem moderních stylů. Nejlepší na šedé barvě kuchyně je, že s ní můžete pracovat na stěnách i skříních. Světlé kuchyňské barvy, jako je bílá a zemité přírodní odstíny jsou odlišné tím, že zde, oproti minulým letům vévodí super matné povrchy. Tak zkuste třeba červené stěny s bílými skříněmi pro klasický vzhled, který zůstane stylový i v příštích letech. Vzhledem k tomu, že většina kuchyní má černé, bílé nebo stříbrné spotřebiče, můžete si na stěnách dovolit i výraznou barvu. 

S šedou barvou kuchyňských skříněk krásně kontrastuje červená na stěnách.  

S šedou barvou kuchyňských skříněk krásně kontrastuje červená na stěnách.  

Trendy ve spotřebičích

Velice oblíbenou barvou na velkých spotřebičích se stala černá nerezová ocel. U malých spotřebičů se nebojte vybírat z různých neutrálních tónů až po vzorované prvky. A pokud přeci jen dáváte přednost klasické nerezové oceli, volte tu, která má úpravu proti otiskům prstů a její udržování v čistotě je tak snazší. Zároveň je trendem uschování mikrovlnné trouby do skřínky tak, aby byla mimo dohled. Rychlá, bezpečná a ekologická, to je indukce, která spotřebovává méně energie a je pokračujícím trendem letošního roku. Sklokeramické desky jsou již na ústupu.

Nerezové spotřebiče jsou klasikou, stále více lidí ale volí také černou variantu. 

Nerezové spotřebiče jsou klasikou, stále více lidí ale volí také černou variantu. 

Pracovní desky

Mezi nejčastěji používané materiály se stále řadí laminátové desky, které najdete v mnoha překrásných dřevo dekorech. Moderní je ale i již zmiňovaný beton. Veliké oblibě se těší i umělé kamenné desky, které disponují vysokou odolností.

Obklady

Lesk je na ústupu a vy máte na výběr ze široké škály matných obkladů beze spár. Nebojíte se experimentovat? Potom objevte beton či přírodní kámen. Můžete ho využít třeba na obkladech, mozaice, ale i na pracovní desce. Oživte si kuchyň trochou exotiky s dekorem inspirovaným španělskými či marockými styly. Získáte tak podstatnou dominantu vaší kuchyně. 

Skříňky

Pokud jste odvážnější, pusťte se do skříněk, které můžete zvýraznit mosazí, nerezem i zlatem. Hlavní linku tvoří lehkost, ideálně matné materiály a nadčasové rovné linie. Propracovanou alternativou jsou klasické skřínky v kombinaci s prosklenými. 

Imitace betonové stěrky jde krásně dohromady s masivními dřevěnými obklady stěn. 

Imitace betonové stěrky jde krásně dohromady s masivními dřevěnými obklady stěn. 

Celkový styl – komfort a jednoduchost

Pokud to prostor dovolí, určitě nezapomeňte na ostrůvky. Příprava pokrmů je na nich příjemnější díky dostatku světla, volnosti pohybu a vytvářejí prostor pro nerušený kontakt s rodinou. Větší využití širokých a hlubokých zásuvek je dalším praktickým a designovým detailem pro letošní rok. Přístup i skladování je v nich snadnější a příjemnější. 

Třídění odpadu

V současné době už v nové kuchyni jen málokdo netřídí odpad a dává všechno do jednoho koše. Proto je dobré mít na paměti, že na třídění je dobré myslet už při zařizování nové kuchyně: na výběr máte mnoho druhů košů od těch závěsných na dvířka skříňky až po výsuvné sortery

Lustr nemusí být jen jeden, můžete klidně zvolit kompozici ze dvou nebo tří světel.

Lustr nemusí být jen jeden, můžete klidně zvolit kompozici ze dvou nebo tří světel.

Dřezy všech tvarů

V letošním roce najdete jedinečné možnosti barev, materiálů a tvarů. Největší důraz se klade na funkčnost – ať už zvolíte dřez z granitu nebo nerezu, vždy volte takový, který vám dotvoří styl vaší kuchyně.  

Výrazné osvětlení

Udává celkový vzhled prostoru. Centrální světlo se nese v duchu nečekaných prvků, tvarů a kombinaci kovů. Nad pracovní deskou pak vedou mezi osvětlením led panely a led profilové světelné lišty. Ty mají vysokou svítivost a dlouhou životnost. Trendem jsou volné, světlé prostory. Ohledně barevností vedou kombinace bílá se zlatou, černá a růžové zlato. Tvary jsou různé, ať je to svítidlo s výřezy, koule, tvar kapky, nebo světlo se vzorem. Může být buď minimalistické, nebo masivní a nemusí to být vždy jen solitér – symetrie je skvělá, pověste je ve dvojicích!

Důležité odvětrání

Největším trendem letošního roku jsou plně integrované odsavače par, které vám zajistí dokonalé odvětrání. Ať se jedná o ty zabudované ve varné desce, nebo ty v pracovní desce. Pokud disponujete velkým prostorem a ostrůvkem v kuchyni, tou pravou volbou je odsavač par hladce zabudovaný ve stropě.  Obě varianty mají vytvořit čistší, moderní vzhled. Zlatou střední cestou jsou digestoře zabudované v horních skřínkách, jsou vysoce výkonné a zapadnou do každé kuchyně.