Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Proměny

I docela malý byt může zářit oduševnělou elegancí, jak dokazuje tato proměna garsonky

Jsou lidé, kteří ze svých zásad neustoupí ani o píď. I Jana měla jasnou představu, že její byt bude jako filmy noir, které má tak ráda. Do garsonky, kterou si před časem pořídila, bylo ovšem zapotřebí vnést trochu něhy. Vždyť i křehká herečka Audrey Hepburn, jež Janu inspiruje, by ve svém domově ocenila špetku ženskosti. Sterilitu interiéru rozbila růžová a měkké textilie.

Terezie Benoni | 17. 10. 2023

„V posledních letech jsem se několikrát stěhovala. Jsem šťastná, že jsem konečně našla zázemí, které jsem si mohla zařídit po svém. Designérka Radka Vyplašilová mi navíc ukázala, že se nemusím bát i jiných barev než je černá a bílá,“ pochvaluje si spojená majitelka Jana. Malým bytům nebylo nikdy věnováno tolik pozornosti jako dnes. Zejména kvůli astronomickým cenám nemovitostí patří k nejžádanějším a díky velmi nápaditým rekonstrukcím, úpravám, ale i uspořádání nábytku můžou zcela dostát snům o dokonalém domově. Důkazem je i tato proměna, kterou elegantně vyladila designérka Radka Vyplašilová. Byt 1 + kk se nachází v Praze-Ďáblicích a už po příchodu do obývací části zaujme poměrně velkorysým dispozičním řešením a roztomilou zahrádkou, jež k němu náleží. Když si Jana byt před rokem pořídila, byl napůl zařízený, původní nábytek ji ale za srdce příliš nechytl. Opotřebovaný bílý stolek, nepohodlné židle a skříně bůhvíodkud. Dvakrát spokojená nebyla ani s instalovanou kuchyňskou linkou a nedostatkem místa na milované knihy.

 

Galerie: Proměna garsonky
Mohlo by se vám líbit

Téměř zázračná proměna zchátralého venkovského domku na Vysočině

Tady vůbec nikomu nevadí, že za okny mrzne až to praští. Venkovské chalupě Hunalových to sluší sice v každém ročním období, v tom zimním, je tu však obzvlášť útulno.
marianne.cz

V garsonce jednotlivé zóny pečlivě oddělili

Po setkání s designérkou byla tedy knihovna první, co spolu řešily. „U rodičů jsme měli jednu speciální místnost, která patřila jen knížkám. Myslím, že má láska ke čtení pramení právě odtamtud. Kdykoli jsem se v životě stěhovala, šly se mnou dvě položky: oblečení a knihy.Občas jsem si připadala jako kočka, která v zubech přenáší svá koťata sem a tam,“ vypráví. S Radkou vybraly designovou modulovou knihovnu, jež spolu se sametovou pohovkou kraluje místnosti. Jednotlivé zóny zůstaly stejné, měnilo se ale jejich vybavení, volba materiálů a barvy.

Maličkosti, které zútulnili interiér

Radka vycházela z Janiných oblíbených, které byste našly i v jejím šatníku, tedy černé, bílé a šedé. Díky tomu i nepříliš oblíbená kuchyňská linka působí, jakoby byla přirozenou součástí interiéru a na nevzhlednou obkladovou desku z umělého kamene prý ještě v budoucnu přijde řada. Nadvládu světlých barev rozbíjejí i černé kovové odkládací stolky a lampy v severském stylu. Jana je novým Radčiným řešením okouzlená. „Jsem poměrně konzervativní. Radka mě ale naučila nebát se textilních doplňků a dekorací. Teď tu mám dokonce i růžové polštářky a kusové koberce, o nichž jsem byla přesvědčená, že mi nesmí přejít přes práh. Nadšená jsem z šedé výmalby za postelí. Je s podivem, jak taková maličkost může tolik zútulnit domov a vymezit ,ložnici‘ od zbytku bytu,“ pochvaluje si Jana.

TEXT: ZUZANA VESELÁ | FOTO: VERONIKA KARŠULÍNOVÁ

Mohlo by se vám líbit

Dlaždice kolem bazénu pálily do nohou, hrozil dokonce pád. Jak proměna dopadla?

Betonovou dlažbu u bazénu tvořily cihly natřené našedo. V horku povrch pálil do nohou a barva se loupala. Podél plotu se dalo projít jen s rizikem pádu do bazénu, filtrace umístěná vedle pergoly obtěžovala hlukem, v chladnu se dalo pod pergolou sedět pouze ve svetru. To všechno bylo nutné změnit!
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Proměny
Zelený strop a červené topení:  Proměna dřív fádní jídelní v originální místo plné pozitivní atmosféry

Zelený strop a červené topení: Proměna dřív fádní jídelní v originální místo plné pozitivní atmosféry

Proměny
Proměna kuchyně a jídelny: Majitelka chtěla, aby interiér působil romanticky, ale ne naivně, útulně, a přitom funkčně

Proměna kuchyně a jídelny: Majitelka chtěla, aby interiér působil romanticky, ale ne naivně, útulně, a přitom funkčně

Proměny
Proměna nudné předsíně na pražském Žižkově: Pryč je úzká nudle s bílými stěnami

Proměna nudné předsíně na pražském Žižkově: Pryč je úzká nudle s bílými stěnami

Proměny
Proměnili dětský pokoj tak, že už z něj děti nechtějí vůbec vytáhnout paty

Proměnili dětský pokoj tak, že už z něj děti nechtějí vůbec vytáhnout paty