Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Proměny

Stylové ladění do detailu

Naše designérka Denisa Bartošová se při proměnách svého domu dostala do fáze, kdy přišla na řadu kuchyň. Jako mistryně chytrých levných řešení vytvořila praktickou kuchyň s jídelnou i vestavěnou spíží.

Terezie Benoni | 10. 10. 2022

Do původní kuchyně se vstupovalo z předsíně přes obývák a jídelnu – to Denise nevyhovovalo, stejně jako kuchyňská sestava z lesklého lamina, která se nehodila k francouzskému stylu, o který usiluje. Ve velkém rodinném domě došlo k přesunutí kuchyně jinam. Díky tomu mohla získat zcela novou podobu. Do kuchyně na novém místě se vchází z obýváku, ale má nyní ještě přímý vstup do zahrady. Kuchyňská sestava má korpusy z Ikea, ale její dvířka, stejně jako oboustrannou skříň a obklady, vyrobil truhlář na míru.

Barevná paleta pokoje

Bílý a šedý nábytek s prosvítající kresbou dřeva, bílé stěny a šedavá prkenná podlaha – to je dobrý základ pro barevné detaily. Sestava do tvaru písmene U je praktická a prostorná, matný bílý nátěr s prosvítajícím dřevem dodává tu správnou atmosféru. Naše designérka Denisa Bartošová změnila při proměně domu nejen místo kuchyně, ale i její vybavení. Už jí totiž nevyhovovalo ani stylově. Při prvním zařizování zvolila skříňky z bílého lesklého lamina. Jenže jak postupně začala celý dům měnit do útulného venkovského stavení s patinou ve stylu provensálských statků, lesklé lamino sem už nezapadalo. Teď, když bylo třeba kuchyň přestěhovat jinam, mohla si Denisa navrhnout konečně styl, který už bude trefou do černého.

Z kuchyně přímo do zahrady

Prostor, kde je kuchyně nyní, umožnil vybourat nová francouzská okna a mít vstup přímo do zahrady, což je pro Denisu ta nejkrásnější změna. Stejně jako většina z nás tráví nejvíc času v kuchyni – a ta je teď rozšířená o terasu, odkud jsou kytky i bylinky na zahradě krásně na dosah. Do nového prostoru si Denisa nakreslila také novou dispozici kuchyně – a kromě linky i jídelního stolu se jí tam vešla i vytoužená vestavěná spíž!

Žádné zaprášené dekorace

Kuchyňská sestava je vytvořená do tvaru písmene U a je tak prostorná, že poskytuje opravdu dokonalé pohodlí. Na jednom konci soustavy jsou ve skříni umístěné spotřebiče, na druhém konci je na míru vyrobená oboustranná skříň. Ze strany od pracovní plochy má police z vnější strany úhledné zásuvky. Základní korpusy skříněk pořídila Denisa v Ikea, ale aby dosáhla vytouženého stylu, nechala si dvířka vyrobit od truhláře, který dělal také oboustrannou skříň a dřevěné obložení kuchyně. „Využila jsem cenově výhodné korpusy, ale Ikea má dřevěná dvířka lakovaná, a to už je na mě moc, tam já už prostě to dřevo necítím, takže jsem se rozhodla pro truhláře,“ vysvětluje Denisa. Nad pracovní deskou jsou otevřené police, které pořídila už s jistou životní zkušeností. „Nemá cenu tu vystavovat dekorace, protože ty se nepoužívají, a tak se z nich brzy stanou zaprášené chudinky,“ říká Denisa. „Vystavené mám jen ‚rychloobrátkové‘ věci, které beru do ruky denně, nebo aspoň hodně často. Proto jsem například hrnky jen zavěsila na háčky – a všechny naše děti to přivítaly s nadšením. Mohou se samy pohodlně obsluhovat, hrnky se neustále točí v oběhu, a tak jim nebezpečí zaprášení rozhodně nehrozí.“

Bazarové poklady

K původnímu stolu přibyly nové židle – všechny jsou ovšem, jako u Denisy vždycky, z bazaru nebo koupené přes Annonci – životní příběh vepsaný do předmětu se tu cení. Ocitlo se tu také oblíbené křesílko, které bylo původně součástí ložnice a je na něm znát, že je trošku nóbl. Se svým smyslem pro stylovou úpravu starých věcí ho tedy Denisa znovu přečalounila a s ostatním zařízením sjednotila i stejným nátěrem. Tentokrát byla v cestě za svým cílem opravdu důsledná – přestože umí najít vždy ta nejlevnější řešení a kupuje jen to nejnutnější, na podstatných stylových prvcích se rozhodla nešetřit. Vypínače a zásuvky v kuchyni jsou tedy kulaté, porcelánové, které se hodí k provensálskému stylu. Na nich si uvědomíte, že dokonalost je právě v detailech.

Řekli o proměně

Designérka Denisa Bartošová: „Součástí nové kuchyně je i vytoužená spížka, kterou jsme vestavěli do rohu u severní stěny. Díky zkoseným rohům jsme v kuchyni ušetřili spoustu místa, ale uvnitř spížky je přitom neuvěřitelný prostor – měří 120 × 120 cm, a když jsou u nás děti, jako že tu skoro pořád nějaké jsou, schovávají se tam po třech. Na dveře jsem zvenku nalepila tabulovou fólii, abychom si na ni mohli psát vzkazy nebo kreslit, a vnitřní prostor jsem vytapetovala. Spíž je odvětraná ven, takže báječně funguje, a ještě je krásná. Myslím, že taková věc patří do každé pořádné kuchyně, a nevím, proč tak často chybí. Musím říct, že je to takový můj pokojíček, ze kterého mám opravdovou radost.“

Jak na to

  • Při proměně kuchyně zvažte, jestli vám vyhovuje její stávající dispozice. Pokud je to možné, zvolte pracovní prostor do tvaru písmene U nebo L, kdy máte všechno důležité neustále po ruce.
  • Jestli máte zahradu a kuchyň v přízemí, pokuste se najít řešení, jak obě místa propojit. Hodnota vašeho bydlení se zvýší!
  • Pokud se vám líbí provensálský styl, myslete na to, že k němu patří přírodní dřevo a patina – a ta vypadá dobře jen na matných nátěrech.

Kde jsme nakupovali

  • Nábytek Krásné věci za neuvěřitelné ceny Denisa shání přes Annonci nebo na Aukru. Ještě stále se najdou lidé, kteří neumějí docenit půvab starých kredencí, židlí a skříněk a rádi se jich za odvoz nebo za symbolickou cenu zbaví.
  • Spotřebiče Plně vestavné spotřebiče nemusejí být stejné značky, která beztak není vidět, takže si můžete vybírat podle ceny a úsporného výkonu a míchat nejvýhodnější nabídky. Denisa míchala značky Fagor, Electrolux, Whirlpool a Scholtès.
Galerie: Stylové ladění do detailu
Mohlo by se vám líbit

Podkrovní byt zalitý sluncem ve světlých a zemitých tónech

Tento nově zrekonstruovaný stockholmský byt je vskutku pohádkový. Nechybí vzdušné otevřené společné prostory, veliká slunná terasa, ale také ložnice poskytující potřebný klid a soukromí.
marianne.cz

Související články

Proměny
Proměna malé terasy vysoko nad mestěm: Šarm a nadšení mladé maminky Petry přesvědčily designérku, aby se dala do práce

Proměna malé terasy vysoko nad mestěm: Šarm a nadšení mladé maminky Petry přesvědčily designérku, aby se dala do práce

Proměny
Zelený strop a červené topení:  Proměna dřív fádní jídelní v originální místo plné pozitivní atmosféry

Zelený strop a červené topení: Proměna dřív fádní jídelní v originální místo plné pozitivní atmosféry

Proměny
Proměna kuchyně a jídelny: Majitelka chtěla, aby interiér působil romanticky, ale ne naivně, útulně, a přitom funkčně

Proměna kuchyně a jídelny: Majitelka chtěla, aby interiér působil romanticky, ale ne naivně, útulně, a přitom funkčně

Proměny
Proměna nudné předsíně na pražském Žižkově: Pryč je úzká nudle s bílými stěnami

Proměna nudné předsíně na pražském Žižkově: Pryč je úzká nudle s bílými stěnami