Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Soutěže

soutěž: vstupenky na „Čapkův“ koberec v Národní galerii

Záhada Čapkova koberce

SOUTĚŽ BYLA UKONČENA. JMÉNA VÝHERCŮ: EVA NOLČOVÁ, PETRA RADOUŠOVÁ, IVANA PLECHATÁ

Věděli jste, že Karel Čapek byl nadšeným obdivovatelem orientálních koberců, skvěle se v nich vyznal a uměl odhalit opravdové sběratelské klenoty? Jeden z nich je teď k vidění ve Veletržním paláci Národní galerie.

Anna Černotová | 17. 09. 2018

 

O klenotu nedozírné hodnoty píše ve své proslulé povídce Čintamani a ptáci, která byla později i zfilmována. Jádro má ve skutečném příběhu, jenž se udál v první polovině dvacátých let, kdy mezi rozmanitými zájmy a koníčky Karla Čapka zaujímaly významné místo právě orientální koberce. Sběratelský význam tureckého koberce se vzácným vzorem ptáků v jednom pražském obchodě rozpoznal a byl by ho rád sám koupil, na prodej však tehdy nedošlo. V roce 2014, asi devadesát let poté, co Čapek unikátní koberec obdivoval a nezískal, se jej podařilo zařadit do sbírek Národní galerie Praha.

Vyhrajte vstupenky na výstavu

Ve spolupráci s pořadateli jsme pro vás připravili soutěž o tři páry vstupenek a tři publikace Příběhy ptačího koberce, vydané k výstavě. Stačí zodpovědět soutěžní otázku v našem formuláři. Soutěž potrvá do 2. 10., z došlých správných odpovědí vylosujeme tři výherce.

Více informací o výstavě, doprovodném programu a publikaci naleznete na www.ngprague.cz.