Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Móda

J’adore Christian Dior!

Byli jsme u toho: V Paříži právě vrcholí unikátní výstava k sedmdesátému výročí módního domu Dior. Dechberoucí zážitek z expozice Christian Dior Couturier du Rêve si můžete dopřát i vy. Ale pospěšte si, výstava končí 7. ledna 2018!

Monika Mudranincová | 16. 12. 2017

Přiznám se vám bez mučení, že takovou koncentraci krásy jsem ještě neviděla. Na třech tisících (!) metrech čtverečních jsou vystaveny tři stovky modelů vysoké krejčoviny, ale i stovky skic, klobouků, šperků, kabelek, bot a parfémových flakonů. Sedmdesátiletá historie módního domu Dior se tu prezentuje prostřednictvím tvorby zakladatele Christiana Diora, přes všechny jeho následovníky – Yves Saint Laurenta, Marca Bohana, Gianfranca Ferrého, Johna Galliana, Rafa Simonse, ​až po současnou kreativní ředitelku Marii Grazii Chiuri.

dior

To už je nějaké lákadlo, nemyslíte? Přála bych vám zažít ten pocit, kdy v úžasu stojíte a hledíte na šaty, jež znáte s filmů, fotek v lesklých časopisech nebo z televizních přenosů různých ceremonií.

Sexy Lady Di

dior
Zleva: návrhář John Galliano, módní editorka Liz Tilberis, Lady Diana, majitel LVMH Bernard Arnault a jeho tehdejší manželka Hélène Arnault. Metropolitní muzeum umění, New York, 9. prosince 1996. Zdroj: Getty

Uchvátily mě slavné modré šaty, do kterých byla před jedenadvaceti lety oblečena princezna Diana na gala večeru v newyorském Metropolitním muzeu umění. Určitě je znáte, jsou to ty se špagetovými raminky, které jí odhalovaly ramena a zdůrazňovaly siluetu. Tehdy si princezna z Walesu poprvé dovolila být na veřejnosti sexy.

Stála jsem nadosah i šifonovým vyšívaným šatům, které vynesla Liz Taylor na předávání Oscarů v roce 1961. Byly tak úzké... Jak útlá musela být! A okamžitě jsem poznala i hedvábnou róbu herečky Jennifer Lawrence. Ano, tu s objemnou sukní, v níž upadla během oscarové ceremonie před čtyřmi lety, a tím se nesmazatelně zapsala do historie reklamy – o Dioru se mluvilo víc, než o jejím Oscarovi za nejlepší herecký výkon. Udělala to schválně nebo ne? Naprosto mě okouzlily éterické modely minimalistického Rafa Simonse, ale i pompézní a šokující tvorba Johna Galliana.

dior
Vlevo: Elizabeth Taylor, vpravo nahoře: Jennifer Lawrence, vpravo dole: Grace Kelly. Zdroj: Dior

Zkrátka a dobře, oněměla jsem úžasem ze šatů, které byly milníky své doby. Z rób nevyčíslitelné hodnoty, které vznikly pod značkou Dior, a nosily je takové ikony jako Rita Hayworth, Marlene Dietrich, Ava Gardner, Marilyn Monroe, Brigitte Bardot, Sophia Loren, ale i Rihanna nebo mladičká Emma Watson.

Jen jsem jen litovala, že nemám víc času. Proto dejte na mou radu, vyhraďte si na prohlídku aspoň půl dne. A zarezervujte si vstupenku online, jinak se nevyhnete tříhodinové frontě a dovnitř se třeba ani nedostanete. Výstava potvrvá už jen do 7. ledna 2018, tak neváhejte.

Voňavá Paříž

dior

Pařížanky voní. I Pařížané voní! Milují parfémy tak moc, že udělali z Francie parfémářskou velmoc. A když už jsme navštívili výstavu šatů od největšího z největších módních návrhářů, pojďme ještě do kouzelného obchůdku Boutique Maison Christian Dior v ulici Saint Honoré. Je to ráj všech citlivých nosů a zcela nový koncept exkluzivní řady vůní La Collection Privée Christian Dior, který v této podobě najdete zatím pouze v Paříži.

dior

Dvě roztomilé a naprosto dokonale nalíčené slečny prodavačky mi dávaly přivonět k luxusním vůním, svíčkám i mýdlům. Mohla jsem si je i na vlastní kůži a nos vyzkoušet a ano, hádáte správně – odcházela jsem s parfémem i svíčkou a celá ovoněná perfémem Cashmere. Tento ojedinělý koncept je vlajkovou lodí pro značku Christian Dior a dobrá zpráva je, že v roce 2018 by se měl rozšířit i do několika dalších zemí v Evropě. Uvidíme, jestli mezi nimi bude i Česká republika.

Paříž zkrátka stojí na návštěvu kdykoli. Ale teď obzvlášť, vždyť můžete spojit příjemné s užitečným. Koneckonců, kde jinde nakoupíte nejstylovější dárky na světě, než v Galerii Lafayette?

dior
Galery Lafayette 2017, zdroj: Getty

 

Vstupte do světa Christian Dior Couturier du Rêve!

Související články

Móda
Umění oblékat se originálně a šik z druhé ruky: Jak pořídit luxusní outfit za pár korun

Umění oblékat se originálně a šik z druhé ruky: Jak pořídit luxusní outfit za pár korun

Móda
Nejkrásnější šaty léta 2024: 5 nadčasových modelů, které milují stylové Francouzky

Nejkrásnější šaty léta 2024: 5 nadčasových modelů, které milují stylové Francouzky

Móda
Móda ze seriálu Sex ve městě: Sestavte si cenově dostupné outfity podle Carrie, Charlotte, Mirandy a Samanthy

Móda ze seriálu Sex ve městě: Sestavte si cenově dostupné outfity podle Carrie, Charlotte, Mirandy a Samanthy

Móda
Proměňte nudné oblečení ve stylový outfit: Stačí vám k tomu čtyři doplňky, které už nejspíš máte doma

Proměňte nudné oblečení ve stylový outfit: Stačí vám k tomu čtyři doplňky, které už nejspíš máte doma