Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Móda

Jako v BIObavlnce aneb když nosíme slow fashion

Trend bio-eko-zeleno-udržitelný se prosazuje také v módě. Jenže - dlouho jsem měla pocit, že zrovna biomóda je jiná, “batikovaná”, a tak trochu zvláštní… Naštěstí se to změnilo a dnes už si můžete pořídit věci z organických látek, které jsou slušivé a stylové. Tohle jsou moje tři tipy, kam za slušivou biomódou.


1. Nila

Nila je šarmantní obchod se vším možným – s bytovými doplňky, se šperky, s nádobím, kabelkami, botami a s oblečením. Zrovna štendry s oděvy v biokvalitě jsem nějaký čas ignorovala, ale pak jsem zahlédla zavinovací šaty. Vyzkoušela jsem si je a už z nich nevylezla.
„Moje oblíbená značka je Miss Green. Holandská návrhářka Maaike je bojovnice za slow fashion, vybírá ty nejkvalitnější materiály jako biobavlnu, tencel a bambus a tvoří nadčasové modely pro ženy našeho typu. Sázím taky na chytrou elegenci španělských CUS – značka vzniká v Katalánsku, kde využívá švadlenky v chráněných dílnách. Materiály jsou luxusní – tencel, divoké hedvábí či etická vlna," dává k tomu své osobní tipy majitelka Nily Eva Urbanová.
Informace:
Kamenný obchod: Korunní 91, Praha 2
www.nila.cz

2. Tina Hollas Couture
Tenhle butik jsem objevila teprve loni, a to přitom značka funguje už roku 1996. Každou kolekci, kterou návrhářka značky Martina Hollasová navrhne, drží v umírněné barevnosti – v černé, šedé, jemné lišejníkové, pudrové a bílé. To mi naprosto stačí! Kolekce vypadá na první pohled až příliš jednoduše, ale opravdu není triviální, to se však pozná, až když máte něco z ní na sobě. „Kromě čistoty designu a komfortu se zaměřuji na biokvalitu materiálů. Hledám smysluplné výrobce. Věřím, že když máte na sobě kvalitní organické věci, dodají vám energii a budete se v nich cítit jako doma. S biomateriály pracuji od roku 2015. Stále více se zajímám o kvalitu, a hlavně příběh všeho, co jím. Čím a kým se obklopuji, komu a čemu svůj čas věnuji a v neposlední řadě, co nosím. Nemůžeme se věnovat jednomu a druhé ignorovat – tím myslím jíst biopotraviny, používat biokosmetiku a pak si oblékat umělá vlákna..." míní Martina Hollasová.
Informace:
Butik: U Obecního dvora 4, Praha 1
www.tinahollas.com

3. Kurator
Butik Kurator je snad nejmenší v Praze, ale je opravdu nabitý úžasným zbožím, a tak bych tam chtěla skoro všechno, na co se podívám. Výběr produktů navíc majitelka Martina Malá pravidelně mění. Aktuálně je tam instalace s názvem Pure, která se zaměřuje právě na oděvy z biomateriálů. S Martinou jsem téma slow fashion rozebírala nejvíc.
Proč máte ráda slow fashion?
Jednak jsem s tím, jak stárnu, zjistila, že nepotřebuju skříň přetékající haldami levného, leč nekvalitního a neosobního oblečení, které mne po krátkém čase přestane bavit. A protože už vím, co mi sedí a v čem se cítím dobře, rozhodla jsem se zvolit cestu menšího počtu kusů, zato dobře vybraných, vyrobených nejlépe z přírodních materiálů, které – na rozdíl od těch umělých – mají i výrazně pozitivní vlastnosti a které při dobré péči se mnou prožijí opravdu mnoho let. A navíc, oblečení z bio a organických materiálů je neskutečně příjemné a opravdu dobře se nosí.
A asi se nedá opomíjet také to, že tyhle věci vznikají ve férových podmínkách?
Sama něco produkuju a vyrábím, věnuju svůj čas činnosti, jejíž výsledky poté mohou ostatní lidé vpustit do svého života, a mám jednoduše úctu k lidské práci a myslím si, že je dobré chtít, aby všichni, kdo se podílejí na vytvoření něčeho, s čím se rozhodnu žít, byli za svoji práci férově zaplaceni. Došlo mi, že systém fast fashion žene do záhuby nejen samotný módní svět, ale bohužel i svět, ve kterém žijeme. Došlo mi, že na celém světě jsou neustále rostoucí kvanta a kvanta naprosto nekvalitních oděvů, které nikdo nechce, nebo končí v odpadkových koších, aniž by je kdy kdokoliv nosil. A tak jsem se začala ptát, co se těmi haldami nechtěných materiálů děje? Kde končí? A jak vůbec vznikají? A jaké to všechno má a bude mít důsledky pro celý ekosystém a pro život dalších generací na této planetě?
Co tedy můžeme dělat?
Minimum, které může dělat každý, je nakupovat méně a vybírat lépe, snažit se podporovat lokální návrháře a produkci, nebát se pustit si do života výrobky, které vznikají z organických materiálů a které neobsahují žádnou chemii. Protože jen tak vím kdo, kde, jak a z čeho vyrobil to, co ovlivňuje můj každodenní život.
Informace:
Butik: Karolíny Světlé 17, Praha 1
www.kurator.cz

Jako v BIObavlnce aneb když nosíme slow fashion

Související články

Móda
Tipy na trendy festivalové outfity, které nezruinují vaši peněženku

Tipy na trendy festivalové outfity, které nezruinují vaši peněženku

Móda
Nebojte se trochu odhalit: Dlouhé halenky dejte stranou, léto 2024 ovládnou stylové crop topy

Nebojte se trochu odhalit: Dlouhé halenky dejte stranou, léto 2024 ovládnou stylové crop topy

Móda
Jana Plodková a její nejkrásnější modely z červeného koberce. Těšíme se na to, v čem se na KVIFF předvede letos

Jana Plodková a její nejkrásnější modely z červeného koberce. Těšíme se na to, v čem se na KVIFF předvede letos

Móda
7 trendů, bez kterých se letos v létě neobejdete: Dáte šanci nenáviděným kalhotám, nebo nejmilovanějším botám?

7 trendů, bez kterých se letos v létě neobejdete: Dáte šanci nenáviděným kalhotám, nebo nejmilovanějším botám?