Paříž minulý týden ožila přehlídkami haute couture, které v módě reprezentují nejvyšší míru luxusu i kreativní svobody. Doprovodný street style se však nesl v duchu překvapivě nositelné inspirace. Nechyběly v něm ležérní outfity s džínami, ale také jednoduše krásné šaty. Elegantní i romantické, v duchu současného minimalismu, návratu do 70. let i klasického glamouru, a přesto natolik přístupné, že podobné můžete mít i vy.
Co se teď nosí v Paříži? Otázka, která má i v TikTokové éře stále svou platnost. Vedle ready-to-wear fashion weeků se zde dvakrát ročně konají i týdny vysoké módy. A zatímco o relevanci londýnského či newyorského fashion weeku se v posledních letech spekulovalo, vliv Paříže nadále zůstává nezpochybnitelný. Velkou roli v tom hrají kořeny tradiční elegance a špičkového řemesla, které započaly již v 19. století, kam spadají prvopočátky módních domů Louis Vuitton nebo Hermès. Na ty pak ve 20. století navázaly ikonické značky, jež revolučně proměnily dámskou módu – Chanel, Lanvin, Christian Dior, Céline, Chloé, Yves Saint Laurent nebo Jean Paul Gaultier. K tomu si můžeme přičíst mýtický, ale současně marketingově vděčný koncept stylové Pařížanky, který slouží jako inspirace na nadčasový šatník, který zbytečně nepodléhá trendům. Aktuální přehlídka šatů z posledního street style tuto tezi jen potvrzuje.
Pařížská móda se v létě 2025 vrací k jednoduché eleganci
Šaty patří k nejoblíbenějším letním uniformám. Ve street style módě, která provází fashion weeky, však bývaly v posledních letech spíše v menšině. Důležitou roli totiž hrál styling, který svou nápaditostí zaujme přítomné fotografy a zkombinuje ideálně hned několik trendů najednou. Oproti tomu šaty, nadto ještě letní, tvoří 80 % outfitu, takže zbývá už jen malý prostor pro doplňky. Přesto právě v tomto duchu se minulý týden v ulicích nesla módní inspirace – jedna z nejpřístupnějších za poslední léta. Samozřejmě, že haute couture fashion week naservíroval i řadu honosných modelů, které fungovaly jako extenze stávajících přehlídek. Přesto bylo k vidění i hodně minimalistických modelů, které působily dojmem, že byste si jejich dupe verzi mohla koupit třeba v COSu nebo Massimo Dutti, nebo naopak romantických s nabíranou sukní, jejichž zásobu najdete třeba u značek Reformation, Kitri, popřípadě v Reserved.
Místo toho, aby se Paříž snažila zaujmout komplikovaným stylingem, přílišnou okázalostí či odtažitou avantgardou, vsadila uprostřed léta na to, co už několik týdnů vládne letním kolekcím (a možná jste si podobné šaty už stihla také pořídit). Vedle již zmíněných stylů zde nechyběly ani halter dress s vázáním za krkem. Střih inspirovaný 70. létyaspiruje na největší trend letní sezóny, což potvrdila nejen Dakota Johnson v Karlových Varech, celebrity na Wimbledonu, ale následně i pařížská módní scéna. Nejčastěji se zde objevovaly maxi šaty v odstínech černé, bílé a hnědé – opět nic, co byste si v dostupnější verzi nemohla pořídit. Tedy pokud spíše nezatoužíte po eleganci ve stylu 50. let, kterou v aktuální sezóně reprezentují černobílé puntíky. Ani nad těmi se Paříž neošklíbala. Někdy je zkrátka povznášející, když je móda prostě krásná. A tentokrát se to povedlo. Přesvědčit se o tom můžete i ve fotogalerii.
Galerie: Galerie: Jaké šaty vládly ulicím Paříže během haute couture fashion weeku 2025? Překvapivě nositelné!