Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Móda

Příběh flitrů. Jaké zajímavosti skrývá historie blyštivých outfitů?

Milovala je princezna Diana i Michael Jackson. Věděli jste, že se nosí už tisíce let a že se jednu dobu vyráběly ze želatiny?

Eliška Vrbová | 12. 12. 2019

Staly se synonymem pro ideální outfit na silvestrovskou party a během plesové sezony se to jimi na tanečních parketech jenom hemží. Na koncertech je ocení světové hudební hvězdy a nemine jediná hollywoodská akce s červeným kobercem, aby se díky nim leckterá celebrita nezablýskla. Ano, řeč je samozřejmě o flitrech, které už několikrát vyšly z módy, aby se za pár let zase úspěšně vrátily zpět.
Miloval je Michael Jackson, Freddie Mercury i princezna Diana, jejich historie však sahá mnohem dál, než by se mohlo zdát. 

Pravděpodobně prvním člověkem, který se kdy oblékl do flitrovaného oděvu, byl egyptský faraon Tutanchamon. Když v roce 1922, téměř 3300 let po faraonově smrti, otevřel britský archeolog Howard Carter Tutanchamonovu hrobku, zjistil, že byl faraonův oděv pokryt kulatými zlatými destičkami – předchůdci flitrů. Podle historiků mu měly právě tyto zlaté plátky zajistit finance v posmrtném životě.

Ze slova sequins, anglického výrazu pro flitry, vyplývá, že mají představovat symbolické penízky. Vychází totiž z arabského sikka, což znamená mince. V dávných dobách totiž nebyly flitry vyrobeny z vinylového plastu jako dnes, ale ze skutečného zlata či jiného drahého kovu. Flitrované oblečení tak fungovalo jako důkaz významného společenského postavení. Kvůli vysoké ceně se s těmito oděvy obchodovalo a v Egyptě, Indii a Peru lidé dokonce věřili, že oblečení z nití provázaných mincí odhání zlé duchy. Na začátku 20. století ale získaly flitry poměrně špatnou reputaci. Tehdy se vyráběly z želatiny a stávalo se, že se v horku či dešti roztékaly majitelkám přímo na těle. 

Díky kterým návrhářům si flitry získaly zpět své renomé? Sukně a šaty s velkými blyštivými penízky proslavil například Paco Rabanne, flitrovanými minišaty je známá značka Balmain a třpytivá disco nálada pronikla v posledních letech i do kolekcí Gucci, Michaela Korse či Alexandera McQueena. 

Kam pro flitrované kousky?