Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zdraví

Objetí může výrazně zvýšit intimitu mezi vámi a vaším partnerem. Záleží na tom, jak je dlouhé

Info ikona
Pár na pláži

Dotek je jazykem lásky. To každý ví. Ale že stačí i pouze takový dotyk, jako je objetí? To může být celkem novinkou. Máme pro vás návod, jak ho dělat správně, abyste díky němu dokázali navodit tu správnou intimitu.

Tereza Čaladi | 19. 08. 2023

Objetí má mnoho pozitivních účinků. Podle Psychology Today může zvýšit vaše štěstí, snížit stres, zlepšit vaše zdraví a dát vám silnější pocit sounáležitosti. Jak je to možné? Díky oxytocinu. Tento hormon uklidňuje váš nervový systém. To činí konkrétně následujícími způsoby:

  • Snižuje krevní tlak, takže se cítíte méně úzkostlivě a uvolněněji.

  • Snižuje produkci kortizolu, stresového hormonu, což vám umožňuje zůstat soustředěnější a mít kvalitnější spánek.

  • Přirozeně zvyšuje vaše pozitivní emoce a zvyšuje uvolňování dalších hormonů pro dobrý pocit, jako je serotonin, díky čemuž se budete cítit lépe a posíleni.

Mohlo by se vám líbit

Jak objímání zvyšuje intimitu?

Oxytocin je ovšem známý především z toho důvodu, že je přezdívaný hormonem lásky“. Podle Clevelandské kliniky je totiž také spojován se sexuálním vzrušením a budováním vztahu. Není tak divu, že zvyšuje intimitu.

Podle studie z roku 2021 by se lidé měli konkrétně objímat 20 sekund, aby došlo k navození intimity. Minimální doba, po kterou by objetí mělo vydržet, aby se oxytocin uvolnil, je přitom pět vteřin. S jeho uvolněním pomůže, když svého partnera budete držet pevně, tedy ho trochu zmáčknete, abyste mu ukázali, že vám na něm záleží. Zároveň se tělo v důsledku toho bude cítit pohodlně a bezpečně, což je velké plus při budování intimity. Kromě toho může pomoci také to, když při objímání budete přítomni, tedy když si budete užívat dané chvíle a nebudete myslet na nic jiného.

Zajímavé zjištění přitom je, že se oxytocin uvolňuje při jakémkoliv objetí, tedy nejen když objímáte partnera, ale i když objímáte své přátele, členy rodiny, sebe či polštář. A to právě díky tomu, že mačkání způsobuje tlak na vašem nervovém systému, který oxytocin následně uvolňuje. Objímání sebe samého není úplně ono, ale může to skutečně pomoci se sebeuklidněním a snížením úzkosti. To je jen dalším důkazem, že je i sebeláska důležitá.

Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku