Přejít k hlavnímu obsahu
Téma Marianne

Jaké vánoční zvyky jsou nejoblíbenější? Víme to

Dodržujete některé vánoční zvyky? Nebo jdou mimo vás? Podle průzkumu, který uskutečnil internetový portál eDarling.cz, většina lidí vánoční zvyky dodržuje. A to hlavně proto, že Vánoce jsou pro většinu magický čas, který si tyhle zvyky zaslouží.

Redakce Marianne | 17. 12. 2013


Jak říká autor knihy České Vánoce Petr Herynek, téměř všechny vánoční zvyky jsou spojené s láskou a vztahy. Ať už je to hádání z polínek, pouštění lodiček, třesení bezem, řezání barborek a další. A úplně nejpopulárnější je řezání barborek, pouštění lodiček a obdarování. Například takové lití olova už dnes moc ‚nefrčí‘ – přes 82 % lidí tento zvyk neudržuje. Stejně tak se už moc dnes nehází střevícem – to aby se nevdaná členka rodiny do roka vdala. Ukazuje to průzkum, který provedl eDarling.cz mezi svými klienty.

christmas-mistletoe-couple

Proč lidé pořád věří na pověry?

„Někteří lidé věří na pověry, jiní si jen zpříjemňují tradicemi chvíle odpočinku a také se snaží poučit o těchto zvycích děti a vnoučata,“ říká Petr Herynek. Přestože některé zvyky dnes pozbývají význam, stále v nich hledáme zpříjemnění svátečních chvil a také poučení z moudrosti našich předků. A který zvyk je nejstarší? „Jen stěží se dá takový vybrat. Trhání barborek, rozkrajování jablíček a prostírání pro zesnulé či pootevřené dveře, aby se duše zemřelých mohly zúčastnit sváteční hostiny. Například utrhnutí mladé větvičky na svátek sv. Barbory dodnes dodržuje kolem 90 % dívek a žen! A pod jmelím se líbá 64,9 % lidí. Některé zvyky jsou prostě ‚napořád‘.

7-4ed3963d25609

Vánoční zvyky dívek

Zvyků směřujících k hledání lásky je spousty a mnohdy mají různé krajové ‚variety‘. Jak říká Petr Herynek: „Dívky uvily věnečky z jmelí a navlékaly je svým mládencům, aby je nikdy neopustili a jejich láska byla stálá.“ A pokud se zvyk nevyplnil? Například hozený střevíc, a dívka se do roka stejně nevdala? „Myslím, že i dříve měly dívky dost rafinovavých způsobů, jak chlapce přilákat svým půvabem, pohybem při tanci, oblečením, vůní anebo dobrým jídlem. Vždyť jedním kritériem při výběru nevěsty byl dobře upečený chléb a vánočka. Která to neuměla, měla pozici horší. Když dívka neměla šarm a dovednosti, hledala si ženicha hůře,“ říká Petr Herynek. A ani hozený střevíc v tomto případě nepomohl. Co se týče barborek – dívky věděly, kam ji postavit, aby včas vykvetla. Někde si dávaly dívky barborku do výstřihu, odkud si ji mohl vyvolený chlapec vzít. „I to byl hezký a rafinovaný způsob, jak si získat chlapce.“

vanocka

Více na http://www.edarling.cz/poradna/