Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Téma Marianne

Odborníci zjistili: zamilovaní mají stejný srdeční rytmus i dýchání

Jistě znáte desítky písní, ve kterých zpěváci sladkým hlasem vyprávějí o tom, že jejich srdce bije jen pro toho druhého. A možná si říkáte, že jsou to jen sladká slova, která nemají reálný podklad. Ovšem opak je pravdou – odborníci totiž zjistili, že srdce milenců bijí ve stejné frekvenci.

Redakce Marianne | 6. 02. 2014


Zní to tak trochu jako pohádka, ale proč by pohádky nemohly mít reálný základ, navíc podložený vědeckými výzkumy? Emilio Ferrer, profesor psychologie z Davisovy univerzity v Kalifornii, provedl řadu výzkumů romantických párů, které žijí v harmonickém vztahu a oba partneři jsou opravdu zamilovaní. Zjistil zajímavé skutečnosti – pokud oba připojil na monitory, které měří srdeční frekvenci a dýchání, jejich tepová frekvence byla synchronní. Totéž platilo o dýchaní – dýchali ve stejných intervalech (ve stejný okamžik se nadechli a ve stejný vydechli).

Zamilovaní lidé prožívají totéž

Výzkumníci provedli sérii cvičení a během sezení zkoumali 32 heterosexuálních párů. Páry seděly pár metrů od sebe v tiché a klidné místnosti, ale dvojice se nedotýkala, ani spolu nesměla mluvit. V dalším pokusu seděly páry naproti sobě a v tomto případě se zamilovaní napodobovali, ale stále beze slov. Výzkumníci pak shromažďovali data a výsledek byl jednoznačný. „Zjistili jsme, že jeden z páru může emocionálně prožívat totéž, co ten druhý, aniž spolu mluví nebo se dotýkají. Studie jasně ukazuje, že zamilovaní lidé se mohou podělit o své zkušenosti i na fyziologické úrovni, což se projevilo na jejich totožné tepové frekvenci,“ řekl profesor Emilio Ferrer.

Nejste zamilovaní? Vaše srdce vás prozradí!

Aby byl pokus ještě jasnější, během studie odborníci přeházeli jednotlivé páry a smíchali je tak, aby pár tvořili cizí lidé. Přístroje odpověděly jasně – srdce ‚cizích‘ lidí, které nespojuje romantický vztah, nebijí synchronizovaně, a totéž se týkalo i dýchání. Během ‚testování‘ se také ukázalo, že ženy mají tendenci více se přizpůsobit svým partnerům než muži – a to platilo nejen pro emoční prožitky, ale i pro prožitky fyziologické. Jinými slovy: „Srdeční frekvence žen je spojena více s tím, co si jejich partner myslí, což znamená, že ženy mají na své partnery silnější vazbu. Z toho plyne, že mají tedy i více empatie,“ uvedl profesor Ferrer.

Síla sociálních vazeb

Vědci ještě přesně nevědí, proč zamilované páry synchronizují své dýchání a srdeční rytmus, ale je možné, že by to mohlo souviset s tím, že lidé, kteří žijí ve spokojeném vztahu, jsou obecně zdravější a žijí déle. Synchronizovaná srdeční frekvence není vidět jen u romantických partnerů, nedávná studie prováděná na univerzitě v Dánsku například ukázala, že když lidé sledovali přítele nebo příbuzného, jak přechází přes žhavé uhlíky, zrychlil se jim srdeční tep ve stejný okamžik jako jejich příteli nebo příbuznému. Tyto studie naznačují, že sociální vazby mohou mít hluboké fyziologické účinky na naše tělo i zdraví.

Dnes s námi můžete soutěžit (a to nejen v případě, že jste zamilovaní) v naší valentýnské soutěži   http://valentyn.marianne.cz/ o dva vysoušeče vlasů ETA Valera Swiss Nano 6200 Light Rotocord v hodnotě 3200 Kč.

Související články

Krása
Nejen pro ženy 50+: Nejlepší neinvazivní omlazovací metody, které konkurují i klasickému botoxu

Nejen pro ženy 50+: Nejlepší neinvazivní omlazovací metody, které konkurují i klasickému botoxu

Dobrý nápad
KVÍZ: Zdraví, sílu najdeš v sýru! Vyzkoušejte, zda se vyznáte v jednotlivých druzích

KVÍZ: Zdraví, sílu najdeš v sýru! Vyzkoušejte, zda se vyznáte v jednotlivých druzích

Dům
Historická perla Jizerských hor: Zrekonstruovaná chalupa s moderním vybavením a saunou

Historická perla Jizerských hor: Zrekonstruovaná chalupa s moderním vybavením a saunou

Lidé a místa
Vytvořte si na zahradě kancelář, pokoj pro hosty nebo hernu: Nechte se inspirovat tímto modulárním domkem

Vytvořte si na zahradě kancelář, pokoj pro hosty nebo hernu: Nechte se inspirovat tímto modulárním domkem