Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Téma Marianne

Petra Hlavatá: příběh ženy, která si splnila sen a vyrábí parfémy s duší

Její alchymickou parfumerii Rafaella najdete v Praze na Malé Straně v Domě U Bílého pelikána. Příběh téhle parfumerie je vlastně příběh o splněném dětském snu. Petra totiž odmalička tvrdila, že bude ‚míchat‘.

Redakce Marianne | 21. 02. 2014


A tak dnes míchá, zkoumá a hledá nové vůně, ze kterých vyrábí kouzelné parfémy. K parfumerii a vůním ale neměla tak daleko, jak by se mohlo zdá. Vystudovala střední zdravotnickou školu, obor farmaceutický laborant, takže jako lékárnice měla k vůním blízko. „Příběh alchymické parfumerie je i cestou za mým nosem a citem, protože s vůněmi pracuji už dlouho a postupně z toho vyplynulo mít i svou parfumerii. Je to i příběh velké lásky, protože vůně jsou opravdu mými souputníky, přáteli a také celoživotní vášní a láskou. Mám jich v parfumerce několik set a doma v archivu víc než tisíc, a stále je co očichávat, zkoumat a po čem pátrat. Vůně jsou jako lidé různé: tajemné, hluboké, neuchopitelné a každá má svůj příběh, a to mě na nich baví,“ říká Petra Hlavatá.

Galerie-NE_3

Foto: Alexander Dobrovodský

Najít svou vůni je jako najít lásku

Určitě má každá z vás svou oblíbenou vůni. Někdo dává přednost květinovým vůním, jiný raději lehkým ovocným… co člověk, to jiný vkus. I Petra říká, že nalézt svoji vůni je jako najít lásku. „To se nedá vymyslet, to musíte cítit.“ U každého to je různé – stejně jako s láskou, můžete ji potkat v patnácti na rohu ulice a zůstane na celý život, nebo po ní můžete pátrat a toužit celý život. „Opravdová individuální vůně, ta osobní a alchymická se nemění, může se rozvíjet a obohacovat o nové ingredience, ale základ zůstává stejný. Výběrem individuální vůně na sebe člověk prozradí téměř vše. Takže celý proces výroby parfému je i dost osobní a nedá se ošidit. Musíte prostě cítit, že to je to pravé,“ říká Petra.

Vonna_tyologie_500

Aromaterapeut, nebo alchymista?

Stejně jako aromaterapeuti pracuje i Petra s přírodními esenciálními oleji. Vždyť parfémářské řemeslo se rozvíjelo v čase právě spolu s užíváním přírodních prostředků. „A to putování v čase bylo v tomto pořadí: parfémář, alchymista, lékárník. A já, právě protože jsem lékárnice a že vůně jsou mým osudem, putuji v čase zpátky: lékárnice, alchymistka, parfémářka… Mám to obráceně,“ usmívá se Petra Hlavatá. Ona sama nejvíc miluje vůni Shanaan, která se ale již nevyrábí, a momentálně je zamilovaná do nové vůně Stella Polaris, založené na kosatci, fialkách a elemi.

3-Clipboard01

Namíchejte si svůj parfém

Parfumerie Rafaella nabízí velké množství vůní z různých koutů světa, ale také šperky a sklo českých tvůrců. Kromě toho se právě u ní můžete naučit ‚čichat‘ – a to v kurzech vonné typologie nebo ve škole čichu. A proč do takové školy vlastně jít? „Ženy se tam mohou uvolnit, očichat velké množství vůní, projít vonnou typologií a nalézt svůj vonný typ. Kurz je většinou velmi zábavné dobrodužství. Očicháváme staré ingredience, jako jsou ambra, oud, pačuli, růže, jasmín, pižmo, a mluvíme o starých příbězích a tajemných vlastnostech vonných látek, hledáme, co voní, putujeme v paměti. Cítíme, voníme, pijeme kávu, jíme čokoládu, je to vlastně takový gurmánský den a zážitek. Parfémy míchám já a ženy si vybírají ingredience – hlavu, srdce a základ, a opakuji, je to vždy individuální a tvořivý proces. Jsme různí, naše přání a touhy jsou různé a stejně je to s vůněmi. Je to prostě vonný příběh každého z nás,“ vysvětluje parfémářka a alchymistka Petra.

parf_raf_pelikan1

Foto: www.raffaella.cz

Tip Marianne.cz

Kurz vonné typologie – hledání a nalezení vašeho vonného typu se koná tuto sobotu, tedy 22. února od 11 do 17 hodin, Maltézské náměstí 9, Malá Strana, Praha 1, cena 1200 Kč (v ceně vzorek vlastního parfému), více na http://www.rafaella.cz/, nebo na e-mailu [email protected].

Související články

Rodina a děti
Rodičovské hlášky: Legandární výroky,  které jsme nikdy nechtěli opakovat, ale stejně to děláme

Rodičovské hlášky: Legandární výroky, které jsme nikdy nechtěli opakovat, ale stejně to děláme

Dobrý nápad
Pohánění obruče, tlučení špačka a cvrnkání kuliček. Tyhle hry už děti neznají

Pohánění obruče, tlučení špačka a cvrnkání kuliček. Tyhle hry už děti neznají

Lidé a místa
V Prachaticích opravili  Štěpánčin park, který je teď ideálním místem pro každodenní procházky, rekreaci, zábavu i společenské akce

V Prachaticích opravili  Štěpánčin park, který je teď ideálním místem pro každodenní procházky, rekreaci, zábavu i společenské akce

Byt
Zrekonstruovaný mini byt v Praze, kde nábytek z řetězce doplňují recyklované retro kousky

Zrekonstruovaný mini byt v Praze, kde nábytek z řetězce doplňují recyklované retro kousky