Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Cestování

Provence styl na břehu švédského jezera

Zdá se až neuvěřitelné, že se nedaleko švédského hlavního města podařilo postavit dům, který vás přenese o dva a půl tisíce kilometrů jižněji. Interiér zařízený ve stylu Provence nabízí dobovou romantiku s moderním vybavením.

Terezie Benoni | 18. 02. 2023

Milovníci Francie a klasické francouzské architektury měli pro své designéry jasné zadání. Postavit na samotném břehu jezera Skiren dům, který by vzdal hold právě tomuto stylu. A to nebylo jediné kritérium. Chtěli dům postavit dům tak, aby si jeho obyvatelé mohli z každé místnosti užívat pohled na okolní přírodu a cítit se s ní propojeni. Jak se architekti popasovali s tak jasnou představou?

Info ikona
Francouzský styl bydlení se špetkou Skandinávie

Ačkoli se může zdát, že už zde dům stojí od začátku 20. století, byl postavený teprve před deseti lety. 

Francouzský styl bydlení se špetkou Skandinávie

Dvoupatrový dům s bezpočtem velkých tabulkových oken, s rozmanitými průchozími francouzskými okny, s prosklennými či pouze zastřešenými terasami, dokonale zapadl do svého okolí. Vděčí za to především šikovně řešené fasádě v hnědo-béžovém tónu, která dokonale ladí s okolní půdou. Ani střešní krytina nestrhává nechtěnou pozornost. Jednu stěnu nízké přístavby navazující na dům dokonce tvoří část masivní skály. Kámen prostupuje přímo do interiéru a hraje tu důležitou roli. Místnost, která se může pochlubit tím, že má police přivrtané přímo do skály, slouží k odpočinku. Je tu výřivka, malá sauna a pouze dvěma kroky se prosklenými dveřmi dostanete na terasu, kterou omývá tmavě modrá voda zdejšího jezera. Barva oken v odstínu holubí šedi prozradí, jakým směrem se bude interiér ubírat. Kdo by čekal klasický rustikální švédský styl, bude překvapený. Ten snad připomíná pouze vycpaná lasička na terase, nebo kachny v obývacím pokoji a pár drobných detailů. Všechno ostatní je čistý francouzský styl Provence.
 

Galerie: Dům ve stylu Provence uprostřed švédské divočiny

Co je vůbec styl Provence?

Historie tohoto stylu sahá až do 17. století, kdy se francouzská šlechta stěhovala na venkov a chtěla skloubit městský komfort se svěžím venkovem. Styl Provence tak v sobě nese  romantické i luxusní prvky, směs městských a rustikálních dekorací. Dominatním materiálem je dřevo. Masivní lakovaný nábytek často s různými řezbami se neomezuje jen na bílé tóny, ačkoli často vítězí, ale najdeme tu také různé pastelové a šedé varianty. Důležitý je textil. Bývá často vyšívaný, zdobený nebo tištěný, často s květinovými motivy. Dekorace i nábytek mají určitou patinu, která ale působí útulně a vytváří jedinečnou atmosféru. Vhodnými doplňky jsou proutěné koše, truhly, lavičky a podobné kousky nábytku, které nemusí mít jako primární účel praktické využití. Švédský dům na břehu jezera Skiren plní všechny tyto zásady do puntíku a najdeme zde vše řečené. 

Info ikona
Útulný rutikální styl bydlení.

Texty na zdech, textilu i dekoracích ke klasickému stylu Provence patří. 

Dům snů pro každého, kdo ho navštíví

Majitelé svůj dům využívají v době volna, ve zbylém čase ho pronajímají. Má být útěkem z hektického městského života. První, co návštěvník domu spatří je ručně kovaná železná brána, která je pomyslným vstupem z chladného Švédska do slunné Francie. Designéři nenechali nic náhodě a snažili se o čistý styl dotažený do posledního detailu. Pocit, že jsme skutečně v oblasti Provence, umocňují nápisy na stěnách, křišťálové lustry, textil s  potiskem, nebo tapety připomínající francouzské dobové noviny. Přesto ve vybavení domu nechybí moderní spotřebiče a praktické prvky. Moderně vybavená kuchyň s plynovým sporákem má velkorysou spíž, ložnice se pyšní prostornou šatnou, každá z ložnic má svou vlastní koupelnu se sprchou nebo vanou. Vaření se nemusí odehrávat pouze v kuchyni, ale pro milovníky stolování pod širým nebem, je tu zařízená venkovní kuchyně. Díky promyšleným dispozicím a krásným výhledům je dům skvělou ukázkou toho, jak se dá stavba citlivě zasadit do okolního prostředí a fungovat v dokonalém souladu s přírodou. 

Info ikona
Koupelna s výhledem na hladinu jezera.

Zdroj informací: sjonara.se, nordroom.com

Zdroj článku

Související články

Cestování
Dovolená v Brazílii: Tanečnice Veronika Lálová vybírá nejkrásnější místa, která stojí za návštěvu

Dovolená v Brazílii: Tanečnice Veronika Lálová vybírá nejkrásnější místa, která stojí za návštěvu

Cestování
Cestujeme po Česku: Vyrazte do Tábora za historií, čokoládou a zábavou

Cestujeme po Česku: Vyrazte do Tábora za historií, čokoládou a zábavou

Cestování
Cestujeme po Česku: Vydejte se do Hořic za sladkými trubičkami, sochami i výlety

Cestujeme po Česku: Vydejte se do Hořic za sladkými trubičkami, sochami i výlety

Cestování
Užijte si den na farmě! Máme pro vás šest tipů, kam vyrazit za venkovskou pohodou

Užijte si den na farmě! Máme pro vás šest tipů, kam vyrazit za venkovskou pohodou