Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Dobrý nápad

Prošmejděte půdu s věcmi po babičce. Mnohé poklady se ještě hodí. Víte které?

Staré půdy stojí za prozkoumání. Snad na každé z nich najdete nějaký poklad z minulosti, který ještě poslouží nebo vašemu domovu vdechne kouzlo uplynulých dob. Na druhou stranu se ale v jejich zákoutích mohou skrývat také věci, co nejsou zrovna bezpečné.

Jana Bitalová | 31. 03. 2024

Nostalgickou atmosféru dokonale dodají nádoby, které se dříve používaly třeba na přípravu kysaného zelí, každodenní kouzlení v kuchyni i pro donášení pivečka k nedělnímu obědu z nedaleké hospody. Hliněným hrncům to bude slušet venku, když je osázíte květinami, bylinkami nebo lesními jahodami, džbán použijte místo vázy a keramické formy stále zvládnou přípravu moučníků, případně se budou vyjímat na stěně v kuchyni.

Samostatnou kapitolou jsou potom hrníčky. Samozřejmě je můžete mít klasicky na kávu a čaj, nicméně je snadno proměníte ve svíčky. Stačí do hrnku přilepit knot a zalít ho voskem, který koupíte na internetu nebo v některých obchodech s kreativními potřebami a rozehřejete na vodní lázni. A když ještě přidáte pár kapek esenciálního oleje, svíčka krásně provoní celý domov – ať už váš, nebo někoho z vašich blízkých.

Galerie: Věci z půdy ještě poslouží

Praktické bodliny si zamilujete

Pokud na půdě objevíte zvláštní věcičku, která vypadá jako podtácek, do nějž někdo zatloukl hřebíky ostrou částí nahoru, nevyhazujte ji. Jde o kenzan, tedy tradiční japonský předmět k aranžování květin. Naše babičky ho dobře znaly, jen mu říkaly napichovací ježek. Nahradí v současnosti často používanou aranžovací hmotu. Oproti ní tenhle ježour poslouží celým generacím, vypadá lépe a květiny v něm díky hrotům, které naruší strukturu stonku, vydrží déle, protože rostlina se více napije.

Na hudební vlně

Co Čech, to muzikant, říká se, a tak je možné, že mezi vašimi úlovky budou staré housle. O Stradivárky pravděpodobně nepůjde, a proto, nejste-li hudební nadšenec, který by si je chtěl nechat zrestaurovat pro vlastní hraní, dejte jim nový kabátek a ozvláštněte jimi prostor. Pozor ovšem na dřevokazný hmyz, který by v nich mohl být zalezlý. V hobby marketech koupíte nátěry a spreje pro ošetření dřeva proti těmto záškodníkům, takže než si housle přinesete domů, patřičně se o ně postarejte.

Tady hrozí nebezpečí

Když na půdě naleznete starý fén, vysavač, lustr, mixér nebo jiný spotřebič, je na místě notná dávka obezřetnosti. Starou elektroniku raději do zásuvky nedávejte. Vyhození pojistek by ještě nic nebylo, ale zásah elektrickým proudem může mít ošklivé následky. Pokud daný kousek stojí za zachování, zajděte s ním k elektrikáři, aby ho zkontroloval. Možností je pak také zkontaktovat muzeum, které se na tyto předměty specializuje. Třeba se pak váš poklad ocitne ve vitríně, kde ho budou obdivovat nynější i příští generace.

Mohlo by se vám líbit

Kouřimský skanzen má s velikonoční výzdobou úžasnou atmosféru. Udělejte si výlet!

Vraťte se do dob dávno minulých, kdy zvláště venkov ožíval velikonočními tradicemi, a připomeňte si zapomenuté zvyky v prostředí staročeských chaloupek. Vypravte se do skanzenu v Kouřimi a užijte si tu pravou atmosféru Velikonoc.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Zdraví
Už jste slyšela o spánkové turistice? Vyrazte na místa, kde si dopřejete perfektní a ničím nerušený odpočinek

Už jste slyšela o spánkové turistice? Vyrazte na místa, kde si dopřejete perfektní a ničím nerušený odpočinek

Zábava
Úplněk 21. července 2024 podle čísel a hvězd: Nenechte se vyprovokovat a věnujte se svému tělu

Úplněk 21. července 2024 podle čísel a hvězd: Nenechte se vyprovokovat a věnujte se svému tělu

Móda
Ikonická móda královny Alžběty II.: Legendární pestrobarevné kostýmky jejího Veličenstva

Ikonická móda královny Alžběty II.: Legendární pestrobarevné kostýmky jejího Veličenstva

Zábava
Kvíz: Víte, co patří do Cosmopolitanu a co nikdy nenajdete v Mojitu? Ověřte si, jak dobře znáte letní drinky

Kvíz: Víte, co patří do Cosmopolitanu a co nikdy nenajdete v Mojitu? Ověřte si, jak dobře znáte letní drinky