Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Cestování

Vydejte se s námi za divokou přírodou i hebkou ovčí vlnou až na sever Švédska

Z Prahy na farmu na severu Švédska je to letecky vlastně chvilka. Nejdřív velkým letadlem do Stockholmu, pak letadélkem hodinu do Are a další hodinku mikrobusem a jste na místě – podhorské rodinné farmě Brattlandsgarden. V souladu s přírodou tu žijíé lidé i ovečky.

Eva Všetíčková | 22. 11. 2022

Tady se aspoň na krátký čas můžete proměnit ve farmáře, tuláky po zdejší přírodě, ale také v začínající znalce ovčí vlny. Když sem přijedete v září, vrcholky hor, které jsou na dohled, už mají bílé čepice, ale tady dole ještě panuje podzim ve vší své barevné kráse. V našich klimatických podmínkách už je nejen po žních, ale také většinou i po sklizni ovoce. Zdejší drsnější klima však  ještě nedovolilo dozrát bobulkám černého ani červeného rybízu, o jablkách nemluvě. V kontrastu se sněhem na horách jsou ještě neposekaná zlatavá pole s  obilím.

Galerie: Ovčí farma na severu Švédska

Jak se stát farmářem na severu

V typickém rezavohnědém švédském domě s přilehlou hospodářskou budovou ve stejné barvě žije sympatická farmářka Natascha s rodinou. Jejich příběh je velmi podobný osudu mnoha lidí středního věku, Česko nevyjímaje. "Já i můj muž Matts jsme žili ve Stockholmu. Jako bývalí atleti se specializací na adrenalinové sporty jsme byli zvyklí na aktivní přístup k životu. Jakmile se naše kariéra aktivních sportovců začala chýlit ke konci, a taky jsme už byli dost utahaní z věčného cestování, začali jsme přemýšlet, čím se budeme zabývat, až sport definitivně pověsíme na hřebík. Když se nám pak narodily děti, volba byla jasná – musíme pryč z města. Domov jsme našli tady, v Jamtlandu, v Brattlandsgarden," vypráví Natascha. "Farma tu byla už ve dvacátých letech minulého století a farmáři Luisa a Oskar tu hospodařili s pár kravami a samozřejmě ovcemi, tolik typickými pro celé Švédsko. Díky svému apetitu totiž dokážou udržet všudypřítomné nekonečné lesy na distanc od hospodářských stavení, a to je tady, v nedozírném zeleném království, hodně důležité pro přežití. Kromě toho ubytovávali hosty, kteří do zdejší horské oblasti přijížděli trávit svůj volný čas. Hostel jsme tu od roku 2008, kdy jsme farmu koupili, provozovali i my. Potřebovali jsme si tady zvyknout a taky promyslet, co si s ní počneme dál, a dělat to pak odpovědně a v souladu s přírodou," dodává Natascha. Absolvovala několik kurzů o farmaření, kromě jiného i holistiické řízení, a to ji podle jejích slov nasměrovalo nejvíc. Pořídili si malé stádo ovcí, které se postupně z deseti rozrostlo na současných pětašedesát oveček, tři berany a zhruba stovku jehňat, které tím nejpřirozenějším způsobem – celoroční pastvou ve volné přírodě – chovají pro jejich jemnou, úchvatně hebkou a kvalitní vlnu.

Info ikona
Farmářka Natascha se svými ovečkami

Kouzelně divoký sever

Spolu s Nataschou se můžete vydat na pastviny, kde se jejich ovečky popásají. Ovce jsou krotké a zvědavé a když je potřeba převést je na další, čerstvou pastvu, stačí vzít do ruky kbelík s ovčími pochutinami, jakýmisi musli, a jdou za vámi, inu jako ovce...  Pastvu je totiž potřeba zhruba dvakrát do týdne proměňovat, aby ovce vypásly co nejvíc náletových stromků a plevelů, ale také aby se kořenový systém vypasených bylin měl možnost přirozeným způsobem obnovit. Jejich zdejší chov se díky přirozenému způsobu stal pilotním projektem ikonické švédské firmy Fjalraven vyrábějící outdoorové oblečení. Až se dostatečně nabažíte pohledu na ovečky, nasaďte si batoh na záda a vydejte se na pěší túru ke zdejším vodopádům Ristafallet. Lesy kolem turistické stezky, kterou sem půjdete, jsou v tomto období plné dozrávajících brusinek a taky hub, které tu nikdo nesbírá. Švédové= nejsou Češi a něčemu tak podivnémku tu nedůvěřují. Cestou na vás občas vykoukne turistická chata. Jejich síť provozuje Švédský turistický spolek – obdoba Klubu českých turistů –, liší se jen množstvím poskytovaných služeb, takže kromě "lepších" placených chat se dá po  celém Švédsku najít také mnoho pěkných chat a přístřešků se slušným zázemím, které jsou zdarma. Když tu budete chtít přenocovat, měli byste při odchodu pouze doplnit spotřebované dříví a uvést chatu do stejného stavu v jakém byla když jste do ní vstoupili. Vodopády jsou úchvatné a tábiořit můžete na dohled od nich. Budete-li chtít zažít i stříhání ovcí, i to je možné. Proces čištění a spřádání jejich vlny, lpak ze vidět ve zdejší malé přádelně Ullforum. Odsud pochází příze z ovčí vlny, unikátního materiálu s obdivuhodnou a neporazitelnou kombinací funkčních vlastností, kterými svým uživatelům zpříjemňuje život i každý pohyb.

 

Info ikona
Vodopád Ristafallet
Zdroj článku

Související články

Zábava
Už vás horko přestává bavit? Užijte si ochlazující dovolenou a vyrazte na coolcation

Už vás horko přestává bavit? Užijte si ochlazující dovolenou a vyrazte na coolcation

Cestování
Oblíbená vinařská turistika: Kam se vydat za nezapomenutelnou chutí moravských a českých vín

Oblíbená vinařská turistika: Kam se vydat za nezapomenutelnou chutí moravských a českých vín

Zábava
Cestovatelský deník Dominiky B.: Za horským vzduchem a udržitelnou turistikou do Jižního Tyrolska

Cestovatelský deník Dominiky B.: Za horským vzduchem a udržitelnou turistikou do Jižního Tyrolska

Životní styl
Když práce od 9 do 5 není nic pro vás: Jak se stát digitální nomádkou krok za krokem

Když práce od 9 do 5 není nic pro vás: Jak se stát digitální nomádkou krok za krokem