Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Cestování

KVÍZ: Jak jste na tom s poznáváním měst podle jejich památek? Zjistěte to!

V České republice máme spoustu krásných měst s dlouhou historii. Tomu také odpovídá skutečnost, že v nich najdete zajímavé památky. A protože inspirace na výlety není nikdy dost, vybrali jsme pro vás pětici, která rozhodně stojí za návštěvu, a také zábavný kvíz, který odhalí, jak jste na tom s poznáváním měst podle památek.

Jana Bitalová | 21. 03. 2024

Stříbrná Kutná Hora

Kutná Hora je oblíbeným turistickým cílem Středočeského kraje, který je zapsaný na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Ve středověku šlo o významné královské město, protože se zde těžilo stříbro. Jednou z nejvýraznějších historických památek Kutné Hory je Chrám svaté Barbory, který pochází z období pozdní gotiky. Jeho stavba začala ve druhé polovině 14. století a zasvěcen byl svaté Barboře – patronce všech, kdo mají nebezpečné povolání, kam bezesporu patří i horníci.

Zelenající se Kroměříž

Skvostu ve Zlínském kraji se přezdívá Hanácké Athény a v roce 1997 byl vyhlášen nejkrásnějším historickým městem v České republice. Za pouhý rok byly Arcibiskupský zámek a Květná i Podzámecká zahrada zapsané na listinu světového kulturního dědictví UNESCO. Právě tyto památky jsou pro Kroměříž typické, přičemž Arcibiskupský zámek je raně barokní a zmíněné zahrady k němu přiléhají.
 

Romantický Český Krumlov

Stálice turistických katalogů, to je Český Krumlov. Největší množství návštěvníků sem ale proudí v létě, a tak se do tohoto jihočeského města vydejte ideálně mimo sezónu. Jeho centrum není rozsáhlé, zato velmi romantické a plné historie, protože šlo o sídelní město řady významných českých rodů, například Rožmberků a Schwarzenbergů. Dominantou je zámek, jenž je druhým nejrozsáhlejším zámeckým areálem v České republice.

Pivní Plzeň

Plzeň je známá pro pivovarnictví, zaujme však i návštěvníky, kteří se zrovna do pivovaru podívat nepůjdou. Mezi významné památky patří třeba Velká synagoga, která bohužel neunikla nacistickému běsnění. Dnes plní náboženské účely a je kulturním centrem i připomínkou života místních Židů před druhou světovou válkou.

Jindřichův Hradec

Jindřichův Hradec láká svým historickým centrem, jemuž vévodí hrad, který byl přestavený na zámek. Leží na soutoku Hamerského potoka a Nežárky a jde o třetí největší zámecký komplex u nás. Jeho základy byly pravděpodobně položeny Přemyslem Otakarem I. v první polovině 13. století, ale už předtím na tomto místě stávalo raně středověké hradiště.
 

Mohlo by se vám líbit

KVÍZ: Poznáte 10 nejkrásnějších českých hradů podle fotografií?

Na jaře se probouzí příroda k životu a stejně tak zanedlouho otevřou po zimním spánku své brány také nejkrásnější památky Čech a Moravy, kterými jsou bezesporu hrady. Některé přivítají v omezeném provozu první návštěvníky už v březnu, v dubnu už fungují naplno všechny. Tak kam vyrazíte?
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Cestování
Vídeň: Město hudby, kultury, historie a oslnivého koutku venkova

Vídeň: Město hudby, kultury, historie a oslnivého koutku venkova

Cestování
Cestujeme po Česku: Litoměřice jsou městem historie, piva i loutek

Cestujeme po Česku: Litoměřice jsou městem historie, piva i loutek

Cestování
Cestujeme po Česku: Litomyšl vás okouzlí svými zákoutími i atmosférou

Cestujeme po Česku: Litomyšl vás okouzlí svými zákoutími i atmosférou

Cestování
VHS, diskety a další. Zavzpomínejte na věci, které dnešní děti už neznají

VHS, diskety a další. Zavzpomínejte na věci, které dnešní děti už neznají