Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Cestování

Kypr mimo letní sezónu by mohl být tím pravým pro vás. Zjistěte to

Ostrov Kypr je oblíbenou letní destinací, ale své kouzlo neztrácí ani mimo sezónu. Možná právě naopak. Pokud neradi trávíte čas opalováním, ale místo toho vám víc vyhovuje prozkoumávání nových míst, potom by právě Kypr mohl být tím pravým místem, kam se na jaře vydat.

Jana Bitalová | 12. 03. 2024

Právě teď je na Kypru okolo 20 stupňů Celsia, tedy tzv. na tričko. Může ovšem dost foukat, zvláště na pobřeží, takže mikina nebo svetr se hodí. Teploty pak klesají k večeru, takže je ideální do zavazadla přihodit i lehkou bundu. Pro obdivování pamětihodností, které se v letních měsících mění na horkou výheň, je to ovšem ideální počasí.

Galerie: Kypr a jeho modrá krása

Oslní vás příroda a historie

Kypr nabízí vyžití milovníkům přírody i dávných časů. Pláže byste ani na jaře neměli vynechat, byť koupání je pro otužilé. Užijete si na nich nádherné přírodní scenérie plné žluté barvy písku, tyrkysové hladiny moře a modrého nebe. Na řadě míst pak kolem pláží vystupují vysoká skaliska, po nichž se můžete s opatrností projít. 

Pokud navštívíte například pláž Petra tou Romiou, dostanete se navíc blízko řeckým bájím a pověstem. Právě zde se totiž měla každý rok vynořovat řecká bohyně lásky Afrodité.

Archeologické naleziště Chirokitia, které se rozkládá mezi městy Limassol a Larnaka, vás zase přenese o tisíce let zpátky do minulosti, kdy bylo toto místo osídleno. V dobách 7.–4. tisíciletí př.n.l. tady hospodařilo až tisíc lidí.

Mohlo by se vám líbit

Plavba za jídlem a vínem: Zažijte nezapomenutelné cestování po Jaderském moři 

Každý má k cestování jiné důvody. Někdo má rád dobrodružství, někdo si chce užívat moře a sluníčka na pláži a někdo jezdí do zahraničí hlavně kvůli dobrému jídlu a pití. Pokud patříte do třetí skupiny, vydejte se poznávat chorvatské ostrovy právě z tohoto gastronomického pohledu.  
marianne.cz

Prázdná turistická místa

Poněkud zvláštní pocit vyvolávají destinace, které jsou přizpůsobené turistickému ruchu. Příkladem za všechny je letovisko Ayia Napa, kde se na ulicích střídá jedna restaurace s druhou a doplňují je bary, zábavné atrakce a další podniky. V tomto čase je ovšem většina z nich uzavřená a pracuje se na přípravách pro nadcházející sezónu, která je poměrně dlouhá – od května do poloviny listopadu. Neznamená to ale, že byste se neměli, kde najíst. Otevřenou restauraci najdete, jen nebudete mít tak velký výběr jako letní turisté. Na druhou stranu… pokud chcete zažít opravdový Kypr, spíš vyrazte do zapadlejších podniků, kde se stravují místní.

Tip: Nedaleko Ayia Napa rozhodně stojí za návštěvu muzeum soch, které je volně přístupné. V kopci stojí desítky fascinujících skulptur od mnoha umělců z celého světa.

Na Kypru si pochutnáte

Kyperská kuchyně na jihu ostrova připomíná řeckou a na severu zase tureckou. Určitě byste měli ochutnat sýr halloumi, jenž se podává smažený nebo grilovaný, a pokrm afelia, tedy vepřové maso na červeném víně. Na své si pak přijdou i ti, kdo mají rádi mořské plody.

Co je dobré o Kypru vědět

Kypr je zajímavé místo, jen je potřeba alespoň trochu znát jeho složitou politickou situaci, protože ovlivňuje cestování. Ostrov je rozdělen na řeckou a tureckou část. Kyperská republika (nebo také Jižní Kypr), tedy řecká část, je členem Evropské unie, proto lze přicestovat s občanským průkazem a měnou je euro. Ale severovýchod ostrova, Severokyperská turecká republika, kterou uznává pouze Turecko, není součástí EU, proto s sebou musíte mít cestovní pas a k placení tureckou liru.

Kypr disponuje mnoha autopůjčovnami a na prozkoumávání ostrova je auto opravdu praktickým prostředkem, byť na řadu míst se dostanete i hromadnou dopravou. Řidič ovšem musí být připravený na to, že se na Kypru jezdí vlevo.

Mohlo by se vám líbit

Cestování s dětmi: Zahřejte se ve slunném Egyptě

Přemýšlíte, kam vyrazit s dětmi, a zároveň se chcete trochu ohřát? Egypt může být tou správnou volbou. Jedná se o oceňovanou a bezpečnou destinaci. Zemi, kterou vydavatel průvodců Lonely Planet označil za destinaci s nejlepším poměrem ceny a kvality.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Cestování
KVÍZ: Krása a rozmanitost české přírody. Vyzkoušejte, jak dobře ji znáte

KVÍZ: Krása a rozmanitost české přírody. Vyzkoušejte, jak dobře ji znáte

Cestování
Vídeň: Město hudby, kultury, historie a oslnivého koutku venkova

Vídeň: Město hudby, kultury, historie a oslnivého koutku venkova

Cestování
Cestujeme po Česku: Litoměřice jsou městem historie, piva i loutek

Cestujeme po Česku: Litoměřice jsou městem historie, piva i loutek

Cestování
Cestujeme po Česku: Litomyšl vás okouzlí svými zákoutími i atmosférou

Cestujeme po Česku: Litomyšl vás okouzlí svými zákoutími i atmosférou