Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Dobrý nápad

Sport s vaším čtyřnohým kamarádem? Přinášíme vám tipy, rady a doporučení

Milujete pohyb a chcete sportovat se svým čtyřnohým parťákem? Existuje mnoho společných sportovních aktivit, které můžete sdílet se svým psem a posílit tím váš vztah. Důležité je ale dodržet několik zásad, aby sportování bylo bezpečné a příjemné pro vás oba. Každý pes (pokud už není senior) má rád pohyb, ale ne každý se hodí na sport.

Jana Kantorová | 26. 08. 2023

Jak začít? Začínejte postupně a pozvolna zvyšujte intenzitu. Dbejte na známky únavy a nevyčerpávejte psa příliš dlouhým tréninkem. Při výběru sportovních aktivit je dále důležité vzít v úvahu zdravotní stav, věk i plemeno vašeho psa. „Energická a sportovně založená plemena, jako je border kolie, australský ovčák, husky nebo retrívr, jsou ideální pro většinu sportů. U větších plemen je nutné počkat až do završení tělesného vývinu, zhruba do roku a půl věku,“ říká Alena Bartoníčková, produktová specialistka Super zoo. Naopak menší, krátkolebá a krátkonohá plemena by neměla být vystavována velkým zátěžím. Obecně ale platí, že klouby starších psů není vhodné zatěžovat sportovními aktivitami. Pokud máte dotaz ohledně vhodnosti sportu pro vašeho psa, konzultujte to s veterinářem nebo profesionálním trenérem psů. Trenér poradí, zda je váš pes vhodný pro konkrétní sport, ale zda nemá náhodou nějaké zdravotní omezení vám s pomůže zjistit jedině lékař.

Galerie: Hýbejte se se psem aneb Stále v pohybu
Mohlo by se vám líbit

Léto přímo vybízí ke sportu: Koloběhem k lepší figuře

Stresujete se, protože se blíží plavková sezóna, a vy nemáte postavu podle svých představ? Nevěste hlavu, máme pro vás tip na zábavný a účinný pohyb, při kterém navíc budete moci čerpat energii na sluníčku. Vyzkoušejte koloběh.
marianne.cz

Běhání je skvělým způsobem, jak si udržet kondici

Hodí se jako sportovní aktivita v městských parcích, kde nebývá volné pobíhání psů povoleno. Pokud je váš pes energický a má rád běhání, můžete společně praktikovat canicross – běh s psem připevněným k vašemu pasu nebo bokům speciálním postrojem. Na klasický obojek zapomeňte. Canicross vyžaduje postroj pro psa, který neomezuje jeho dýchání a pohyb a optimálně rozloží tah. Používejte pružné vodítko pro komfort vás obou.

Mohlo by se vám líbit

Malé pohyby, velké výsledky aneb Už jste se (znovu) zamilovali do pilates?

Existují sporty, které si vychutnají svých patnáct minut slávy, a pak už o nich nikdy neslyšíme (zdravíme Zumbu), a pak je tu pilates! Cvičení založené na pomalých pohybech, vědomém dýchání a procvičování svalů, o kterých jste ani nevěděli, je opět na výsluní. A my vám přinášíme několik důvodů, proč si toto cvičení (opět) zamilovat.
marianne.cz

Běh s kolem

Pro ty, kteří preferují cyklistiku je jízda na kole se psem běžícím na vodítku skvělý způsob, jak psovi dopřát dostatek pohybu. Opět je zde důležité používat kvalitní postroj pro psa a pružné vodítko s amortizérem, aby nedocházelo k rázům při prudkém zastavení. Amortizér výrazně tlumí tah psa. Bike anténa snižuje na minimum pravděpodobnost, že se vám vodítko zachytí do předního kola, když pes přestane táhnout.

Turistika

Pokud rádi trávíte čas v přírodě, turistika je skvělou volbou, protože chůze po dvou a pes zkrátka patří k sobě. Výlety do polí, hor, lesů nebo na pláž jsou pro psy vzrušující a plné nových vjemů.

Mohlo by se vám líbit

Změňte jídelníček i sportovní rutinu! 4 tipy, jak neztratit energii během horkých dnů

Patříte k lidem, kteří během vlny veder nežijí, spíše přežívají? Máme pro vás několik tipů, díky kterým toto letní období zvládnete s energií i elánem.
marianne.cz

Plavání

Plavání nezatěžuje klouby a napomáhá rovnoměrnému osvalení celého těla. Není ale vhodné pro každého psa. Jezevčíci, baseti, buldočci a mopsi pro pohyb ve vodě zkrátka nemají potřebnou fyzickou výbavu. Pro některé mladé pejsky je vodní plocha něčím neznámým a trochu děsivým. Existuje spousta nápaditých plovacích hraček, které ho motivují k tomu do vody vlézt. Na co nezapomínat: Zkontrolujte přístup do vody, neposílejte do vody uhnaného psa a nenuťte ho k plavání v místech, odkud nemůže sám vylézt. Z důvodu bezpečnosti doporučujeme plovací vestu.

Mohlo by se vám líbit

Paddleboarding jako nenáročný vodní sport pro všechny

Surfy, kánoe a rafty jsou fajn. Ale už jste zkoušeli paddleboard, prkno, na kterém jedete za pomoci pádla? Marianne vyrazila do terénu a zjišťovala, co přesně vás čeká. Jak vybrat to pravé prkno, jak se netopit každých pět minut a na kolik vás tahle letní zábava vyjde?
marianne.cz

Kdy sportovat v létě a proč nezapomínat na vodu?

Léto může být pro psa náročné, zejména při fyzické aktivitě. Pes se na rozdíl od člověka při zátěži nepotí, ale zrychleně dýchá. Raději tedy vybírejte časné ráno nebo podvečer, kdy jsou teploty nižší. Nezapomínejte mít vždy při sobě dostatečné množství vody a vhodnou nádobu pro vašeho psa, abyste mu zajistili dostatečnou hydrataci.

A jak je to na podzim a v zimě?

Pokud trénujete venku za každého počasí, voděodolné oblečení vám a vašemu psovi pomůže zůstat v suchu a teple. Pláštěnky, softshellky, bundy i obuv jsou k dostání také v psí variantě. Obuv je pro psa vhodná a poskytuje trakci například na sněhu, ledu i rozpálených kamenech. Tlapky je ale také možné chránit mastí, která ochraňuje polštářky psích tlapek před posypovou solí v zimě a horkým povrchem chodníků a cest v létě.

Mohlo by se vám líbit

Krásy naší zahrady: Pestrobarevné letničky

Krásenky jsou jedny z nejoblíbenějších květin. Jejich něžné kvítky milují nejen zahradníci, ale i drobný hmyz.
marianne.cz

Psí sporty

Sportovní kynologie je oblast, která se zaměřuje na sportovní disciplíny pro psy a jejich majitele. Zahrnuje různé soutěže a aktivity, které testují poslušnost, rychlost, obratnost a inteligenci psa.

  • Agility: zábavná sportovní disciplína, kde pes překonává různé překážky na čas. Podobá se trochu koňskému parkuru. Tato aktivita vyžaduje trénink a spolupráci mezi vámi a psem. Kromě kvalitního vybavení, které jsme zmínili výše, jsou užitečnými pomůckami nejrůznější pamlsky, které slouží jako motivace i odměna.
  • Flyball: Tato soutěž je určena pro rychlé psy, kteří musí překonat řadu překážek, aby dosáhli míče na druhém konci trati a rychle se vrátili zpět k majiteli. Oproti agility má mnohem nižší požadavky na fyzickou kondici psovoda.
  • Dog dancing: Tato aktivita kombinuje taneční prvky s poslušností psa. Vyžaduje trénink a součinnost mezi vámi a psem.
  • Dog frisbee: Frisbee může být pro psa zábavnou hrou i náročným sportem. Trénujte postupně a vyhýbejte se přílišným skokům, které by mohly zatěžovat klouby.
  • Obedience: Tento sport se zaměřuje na poslušnost psa a jeho schopnost provádět různé povelové cviky s co největší přesností a příjemnou prezentací. Trénuje se formou hry, ale od psa vyžaduje koncentraci.
  • Dogtrekking: kombinuje turistiku a orientační běh s psím společníkem. Rozvíjí souhru a vzájemné pochopení. Týmy musí projít určenou trasu s různými kontrolními body.
  • Canine Freestyle: Tento sport kombinuje sérii cviků v rytmu hudby a poslušnost psa, kde majitel a pes společně provádějí různé kreativní a synchronizované pohyby.

V každém ze sportů je důležité, aby byl pes dobře motivován a měl radost ze spolupráce s majitelem. Sportování s vaším psem může být nejen zábavné, ale i prospěšné pro vaše zdraví a vztah s ním. „Dbejte však na jeho bezpečnost, správné vybavení a přiměřenou zátěž. A nezapomeňte, že každý pes je jedinečný, takže respektujte jeho schopnosti a limity,“ upozorňuje MVDr. Dagmar Zähringer, Ph.D. ze Super zoo veterina.

Mohlo by se vám líbit

Okouzlující fauna: Noblesní slepice na tři? Páv!

Král Šalamoun měl na unikátním pohyblivém trůnu jako ozdobu i zlatého páva. Bible tvrdí, že panovník tyto nádherné ptáky uctíval a obdivoval jako šperk i stráž. Barevní pernatci nadchli i Alexandra Velikého. Otevřel jim cestu do Evropy, do svého srdce i své kuchyně.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Dobrý nápad
Recept na jahodovou bublaninu: Tahle vám zaručeně zachutná!

Recept na jahodovou bublaninu: Tahle vám zaručeně zachutná!

Dobrý nápad
KVÍZ: Kolik toho víte o kávě, kterou možná právě vy pijete každý den?

KVÍZ: Kolik toho víte o kávě, kterou možná právě vy pijete každý den?

Dobrý nápad
Muškáty na slavnostní výzdobu? Rozhodně ano! Takhle jste je možná ještě neviděli

Muškáty na slavnostní výzdobu? Rozhodně ano! Takhle jste je možná ještě neviděli

Dobrý nápad
Sezóna jahod vrcholí! Pusťte se do marmelády a užívejte si jejich chuť po celý rok

Sezóna jahod vrcholí! Pusťte se do marmelády a užívejte si jejich chuť po celý rok