Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zahrada

Krásy naší zahrady: Pestrobarevné letničky

Krásenky jsou jedny z nejoblíbenějších květin. Jejich něžné kvítky milují nejen zahradníci, ale i drobný hmyz.

Jana Kantorová | 6. 05. 2023

TEXT: ALEXANDRA KOUTNÁ 

V pomyslné soutěži krásy zahradních květin by se krásenka velmi pravděpodobně umístila na předních místech. A to nejen díky svému názvu. Nesmírně jí to sluší v záhonu, kolem příjezdových cest, v květináči i ve váze. Tato nenáročná letnička pochází ze Severní Ameriky, odkud se dále rozšířila do Střední a Jižní Ameriky.  

Galerie: Letní zahrada plná krásenek
Mohlo by se vám líbit

Zahrada: Sbírka dřevnatých pokladů

Stromy fascinují. Život většiny z nich trvá déle než lidský a neletí tak rychle. To v minulosti oslňovalo hlavně zdejší aristokraty, proto cizí, exotické stromy vozili na svá panství, kde se jimi chlubili. Osvícenější tvořili cenná botanická zákoutí – arboreta.
marianne.cz

Tolik krásy v našich zahradách  

V našich zahradách se nejčastěji natrefí na krásenku zpeřenou (Cosmos bippinatus). Bývá vysoká až sto padesát centimetrů a kvete převážně v odstínech růžové a v bílé barvě. Nově vyšlechtěné odrůdy však překvapují i žlutými či vícebarevnými květy a netradičními tvary. O něco menšího vzrůstu je krásenka sírožlutá (Cosmos sulphureus). Pro její květy jsou typické nápadné žluté, oranžové a červené barvy. Obě rostliny jsou citlivé na mráz. To však neplatí pro jejich semena. Ta přečkají bez problémů i zimní měsíce. Stejně jako paleta barevných odstínů květů je značně variabilní také výška rostlinek – obvykle se pohybuje od padesáti centimetrů až po téměř dva metry.  

Mohlo by se vám líbit

Dobře utajená, barvami a fantazií hýřící zahrada

Tahle zelená oáza nenechá nikoho na pochybách, že ji stvořily šikovné ruce mistra zahradníka. Neapolská žluť, zlatý okr, ticián a rumělka utekly malířovi z palety a vpily se do listů vlajících ve větvích i těch, které vítr už dávno očesal a nakupil v trávníku a na pěšinách.
marianne.cz

Plný záhon barev

Kdo nebude striktně odstraňovat uvadlé květy krásenek, může se napřesrok dočkat v záhonu milého překvapení v podobě jejich mladých rostlinek. Krásenky se samy v klidu rozsemení, ale pozor! Potomci mohou mít zcela odlišnou barvu než jejich mateřská rostlina. Má-li proto někdo raději nad děním ve svém záhonu plnou kontrolu, je pro něj ideální začít koncem dubna s výsevem krásenek přímo na konkrétní místo. Je ale dobré si předem promyslet, jaké druhy podle výšky zasázet, aby na zahradě naplno předvedly své půvaby. Od června jsou pak v zahradnictvích k dostání i již vykvetlé v květináčích. Krásenky se v záhonu dobře doplňují s jinými jednoletkami. Pěkně ladí třeba s jiřinami, hvězdnicemi, plaménky nebo sporýši. Na péči ani stanoviště nemají speciální požadavky. Nejvíce jim ale vyhovuje slunné místo a kyprá půda. 

Mohlo by se vám líbit

Hezčí zahrada? 6 tipů, díky kterým bude doslova zářit

Chcete mít letos zahradu jako ze žurnálu? Pak určitě neváhejte a začněte plánovat. Některé květiny a rostliny vyžadují čas. Máme pro vás hned několik zahradnických tipů, ze kterých budete ve výsledku nadšeni. Využijte nadcházející sezónu a inspirujte se při úpravě své zahrady.
marianne.cz

Záplava květů na počkání 

Za normálních okolností v záhonu nevyžadují hnojení, právě naopak. Pokud by byla půda příliš bohatá na živiny, bude krásenka sice tvořit mnoho listů, ale méně květů. Ty umístěné v květináči ale pravidelný přísun malého množství hnojiva potěší. Nesmí se také zapomenout rostliny pravidelně zalévat a od- straňovat jim uvadlé květy. Krásenka své pečovatele odmění záplavou květů, které vydrží až do prvních mrazů. 

Mohlo by se vám líbit

Jedna zahrada, dva lidé a nejmíň tisíc různých pohledů na věc

Jestli existuje zahrada, která přesvědčivě manifestuje rozdíly mezi pohlavími, pak je to právě tato. Už víc jak tři desetiletí nahlíží skrze košaté koruny stromů do mírně zvlněných pastvin, které dělí necelých dvacet kilometrů od impozantní gotické katedrály východoanglického města Lincoln.
marianne.cz

Jednoduchá a přitažlivá 

Starobylá letnička oblíbená u našich babiček zdobí venkovské zahrady už po mnoho generací. Existuje na šestadvacet druhů krásenek. Někdy jsou podle své domoviny označovány jako mexické astry. Kromě toho, že je krásenka nepřehlédnutelná v záhonu, láká také všemožný hmyz od včel přes vosy či vosenky až po motýly. Její latinské jméno Cosmos je odvozeno od řeckého ‚kosmos‘, tedy ozdoba nebo cokoli, co je harmonicky a vzhledně uspořádané. 

Až oči přecházejí 

Bílé a růžové krásenky rostou vedle sytě oranžových cínií a měsíčků. Kdo si chce s jejich sázením pospíšit, může je už od března či dubna začít vysévat do teplých skleníků, nebo doma za okno do květináčků. Rostlinky se poté – tak v polovině května – dají přemístit už ven do země, a to ve vzdálenosti zhruba čtyřicet centimetrů od sebe. 

Mohlo by se vám líbit

Kouzelná zahrada, ve které možná bydlí dokonce i víly

Křišťálově čistá voda, svěží vzduch a provoněná zákoutí, ve kterých přebývají jemné bytosti – komu by se tu nežilo jako v pohádce? Přesně takový malý kousek ráje představuje zahrada Anastázie paní Ireny Kovářové v Pošumaví.
marianne.cz

Zajímavosti:  

  • Krásenky ‚Double Klick‘ mají plné květy v bílé barvě a různých odstínech růžové. Svůj půvab vystavují na odiv celé léto.  
  • Jednoduchá kytka z krásenek dokáže ozdobit každý stůl. Motýli, včely nebo pestřenky květy krásenek doslova milují. Jsou totiž bohaté na nektar a pyl. 
  • Půvabné jemné květy krásenek nejbujněji vykvétají v období od července do října. Zdobí tak mnohé zahrady i v čase, kdy na nich kvete už jen malé množství rostlin.  
  • Krásenky sírožluté (Cosmos sulphureus) mají v závislosti na odrůdě oranžové, žluté nebo červené květy. Vysoké bývají 30 až 100 centimetrů.  
  • Krásenka čokoládová (Cosmos atrosanguineus) má temně rudé květy a měří 40 až 60 centimetrů. Svou vůní připomíná hořkou čokoládu. Vytváří hlíznaté oddenky podobné těm, jaké mají jiřiny. Oddenky je třeba na podzim vyndat ze země a zazimovat do chladné místnosti nebo sklepa.   
  • Odrůda ‚cupcakes‘ tvarem svých květů připomíná papírové košíčky na muffiny. Dosahuje až 120 centimetrů. 
Mohlo by se vám líbit

Okouzlující bylinková zahrada v podzámčí valtického zámku

Zahradu v podzámčí zámku ve Valticích vás okouzlí rozmanitostí bylin i jejich vůní, které se v horkem tetelícím vzduchu v této přírodní lékárně i parfumerii prolínají jedna přes druhou .
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Zahrada
Vaječné skořápky nevyhazujte! Mají všestranné využití při péči o rostliny

Vaječné skořápky nevyhazujte! Mají všestranné využití při péči o rostliny

Zahrada
Hortenzie potřebuje specifickou péči. S ní vám rozzáří zahradu nebo balkon

Hortenzie potřebuje specifickou péči. S ní vám rozzáří zahradu nebo balkon

Zahrada
Vypěstujte si malinoostružinu a vychutnejte si lahodné spojení dvou druhů ovoce

Vypěstujte si malinoostružinu a vychutnejte si lahodné spojení dvou druhů ovoce

Zahrada
Slimáky nakrmte ovesnými vločkami, pak už nebudou mít chuť na vaše rostliny

Slimáky nakrmte ovesnými vločkami, pak už nebudou mít chuť na vaše rostliny