Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Řemesla

Jak přicházejí na svět módní kabelky s českým rodokmenem

Info ikona
Markéta Folberová

O dokonalém módním doplňku Markéta Folberová tak dlouho snila, až se vydala na dlouhou cestu vlastního podnikání. Na jejím konci je česká značka Folbeur, která klade důraz na kvalitní kůži, minimalismus a barvy.

Eva Všetíčková | 14. 01. 2023

První sny o budoucnosti se jí brzy rozplynuly. Nejdřív se na prahu dospělosti musela rozloučit s profesionálním sportem, o pár let později vlivem okolností opustila rodinnou firmu. Protože však byla odmala zvyklá se rychle učit a razit si vlastní cestu, nakonec uspěla.

text: Iveta Vařečková

 

Galerie: Výroba kabelky

Trnitá cesta

Když si ani na dovolené v Maroku nedokázala vybrat kabelku, která by se jí líbila, rozhodla se, že opustí bezpečné vody zapměstnanecké pozice a vrhne se do těch nejistých podnikatelských. "Byla jsem hozená do neznámé vody, ale já si i přesto rozhodla vzít si půjčku a začít plavat. Netušila jsem, že mám před sebou hodně dlouhou a drahou cestu," přiznává mladá žena, která od té doby všechny volné víkendy i dovolenou trávila nad posunem v realizaci nápadů. Jezdila do Itálie na veletrhy, seznamovala se se světem kůže. Neustále však narážela na nové problémy. "Měla jsem pocit, že už nenajdu dobrý materiál ani firmu, která mi kabelky ušije. Peníze ubývaly, moje stálá práce mě přestala bavit a k tomu se ozvaly bolesti zad." Krize donutila Markétu zpomalit. Pořídila si batoh, začala do práce chodit pěšky a taky zašla s prosbou o radu ke zkušenému brašnáři Otakaru Müllerovi.

Info ikona
Barevné kůže, ze kterých se šijí kabelky Folbeur.

Když se sny plní

"Moje návrhy se mu vůbec nelíbily, přišlo mu, že například příliš plýtvám materiálem. Zároveň mi ale ukázal nové možnosti, a také mi slíbil, že mi pomůže," říká Markéta. V práci dala výpověď a pan Müller jí oznámil, že pro ni má nejen hotové prototypy, ale také firmu Elega, která pro ni může šít. A tak začala vznikat první kabelka. Markéta měla štěstí i na setkání se zkušeným dovozcem usní Štěpánem Rindem. Po mnoha konzultacích s odborníky z firmy Elega tu pak na podzin 2017 vzniklo prvních pět prototypů kabelky Macaron Grand. Výsledek se sice od prvního návrhu lišil, ale přání se zhmotnilo. "Během mé cesty mi došlo, že mé kabelky nebudou levné, a tak jsem si dala závazek, že musí být dokonalé a krásně prezentované. Pevně si stojím za svou prací, která se stále rozšiřuje na základě potřeb a zkušeností mých zákaznic. K tvarům postupně přibývají i barvy, přitom kvalitní materiál, elegance a čistota jsou základy, ze kterých se neuhýbá," shrnuje Markéta, která od té doby do světa už pustila několik stovek "folbeurek."

Info ikona
Finální kontrola
Zdroj článku