Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zahrada

Zahradní oáza: Svět pod nohama

Dovést ke správnému cíli je úkolem každé slušné cesty. I té klikatící se zahradou, ať je z kamínků, nebo hlíny.

Jana Kantorová | 4. 09. 2023

Text: Helena Pokorná Hladíková  

Zpevněné cesty a cestičky jsou ve většině zahrad nutností, výjimkou bývají pouze ty nejmenší zahradní plochy. Chodníčků je zapotřebí, kdykoli chce člověk vstoupit mezi záhony suchou nohou, nebo se bezpečně dostat k místu posezení, grilování. Funkce ryze praktická ale není jediná. Cesty zároveň šikovně člení pozemek zahrady a dávají mu i estetický rozměr. Proto se vyplatí věnovat jejich realizaci dostatek času. 

Galerie: Jak si vytvořit cestičky na zahradě
Mohlo by se vám líbit

Okouzlující bylinková zahrada v podzámčí valtického zámku

Zahradu v podzámčí zámku ve Valticích vás okouzlí rozmanitostí bylin i jejich vůní, které se v horkem tetelícím vzduchu v této přírodní lékárně i parfumerii prolínají jedna přes druhou.
marianne.cz

KÁMEN, ŠTĚRK I KOSTKY 

Ať bude zpevněná plocha vytvořená z čehokoli, důležitý je její podklad, ten musí být hlavně stabilní. K takzvanému utužení se nejčastěji používá vibrační deska. Není třeba si ji hned kupovat, není z nejlevnějších – nástroj si lze ve specializovaných prodejnách vypůjčit. A na malé cestičky nejspíš bohatě postačí ruční pěch. Co se týče materiálu, výběr je dost pestrý. Největší úspěch mívá, když se  tvůrce nechá vést stylem dané zahrady, domu v ní stojícím i okolní krajinou. Je-li poblíž například kamenolom, nastává ideální situace. Přírodní kámen z místních zdrojů totiž vypadá nejlépe, o snazší a levnější dopravě ani nemluvě. Kromě ryze přírodního materiálu vypadají v zelené oáze hezky rovněž cihly či dlažební kostky, šanci se někdy vyplatí dát i betonovým destičkám. Cesty mohou být také ze sypkého materiálu. Štěrk, dřevní štěpka, mulčovací kůra a jim podobné by však měly mít postranní ohraničení a být podložené textilií. Tímto druhem cest rád prorůstá plevel, a tak bude jeho šíření nejlépe bránit geotextilie vespod i hranice po stranách. 

Mohlo by se vám líbit

Zahrada, za jejímž vznikem stálo rozhodnutí ze srdce

O tom, že srdce je mnohdy spolehlivější rádce než rozum, ví své Markéta a Pavel Dvořákovi ze slunečného Smolotelského dvoru. I všední dny tu mají své nevšední kouzlo. Je to líbezná končina, kde uslyšíte ticho, uvidíte tmu a kde se místo na displej mobilu zakoukáte raději do korun nebetyčných stromů.
marianne.cz

KOMU POSLOUŽÍ? 

Volba materiálu úzce souvisí s účelem, kvůli němuž cesta zahradou vzniká. Kdo bude po zpevněné ploše chodit? Využije se jí třeba i pro zahradní náčiní, jako je kolečko? A nebude náhodou mezi časté návštěvníky zahrady patřit také někdo hůře pohyblivý, tělesně handicapovaný? Důležité je promyslet takové aspekty předem, aby zahrada dělala nejen radost, ale zároveň byla plně funkční. 

Zajímavosti:  

  • Cesta z kůrového mulče je snadné a levné řešení. Jen ji každý rok dosypat.  
  • Lem záhonů a spojení se zahradním domkem. Cesta v této podobě splňuje hned dva úkoly naráz.  
  • Cesty spojují, ale i rozdělují, zahrada jimi získává strukturu, tvář. Záleží pouze na tvůrci, jakou podobu se rozhodne své zahradě vtisknout.  
  • Nevšední vzhled cestičky dodá celé zahradě na atraktivitě. Seskládat kameny do vícebarevných obrazců zabere čas navíc, ale výsledek může těšit tvůrce po dlouhé roky.  
  • Listy z betonu jako krásná hravá varianta nášlapných kamenů v zatravněné cestě. Důležité je ohlídat vzdálenost mezi nimi, aby odpovídala délce průměrného kroku. 
  • Řešení pro každou oázu zeleně. Různé typy cest se hodí do rozličných zahrad, roli při výběru hrají i preference majitelů. K oblíbeným variantám cestiček patří štěrk čili lámané kamínky s ostrými hranami, jež se do sebe zaklesnou. Jako další typ se často využívá kupříkladu štípaná břidlice s nášlapnými deskami či vzhledná kombinace oblázků a dřevěných kulatin. 
Mohlo by se vám líbit

Chalupa s velkorysou zahradou v náruči krajiny, kde plotu není třeba

Každá zahrada vyžaduje jiný přístup. Radu, co si počít s velkým prostorem, který se volně prolíná do nekonečných luk či horských strání, je někdy lepší hledat u architekta.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Lidé a místa
V Prachaticích opravili  Štěpánčin park, který je teď ideálním místem pro každodenní procházky, rekreaci, zábavu i společenské akce

V Prachaticích opravili  Štěpánčin park, který je teď ideálním místem pro každodenní procházky, rekreaci, zábavu i společenské akce

Poradna
Čím ochránit balkon či terasu proti slunci: Poradíme, zda pořídit plachtu, slunečník nebo markýzu

Čím ochránit balkon či terasu proti slunci: Poradíme, zda pořídit plachtu, slunečník nebo markýzu

Zahrada
Voňavé lilie: Víme, jak na to, aby hodně kvetly, a tak vám dělaly radost

Voňavé lilie: Víme, jak na to, aby hodně kvetly, a tak vám dělaly radost

Zahrada
Kopřivy posílí vaše rostliny. Stačí z nich snadno vyrobit hnojivo

Kopřivy posílí vaše rostliny. Stačí z nich snadno vyrobit hnojivo