Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

8 instalací Designbloku, které by vám neměly uniknout

343 designérů, módních návrhářů a designérů šperků. Jak se v týdnu designu (25. – 29.10.) orientovat? Připravili jsme pro vás seznam výstav, které podle nás stojí za povšimnutí.

Dominika Bártová | 18. 10. 2018

Letošní přehlídka designu se stejně jako minulý rok odehraje ve čtyřech specializovaných areálech na Výstavišti Praha Holešovice. A to v Openstudiu – prostoru pro designéry, školní ateliéry a studenty, Superstudiu – prostoru pro výrobce, Designérii – centrální hale s instalací českých tvůrců a Art housu – prostoru pro sběratelský design.

Kromě designových pop-up shopů a showroomů po celé Praze se letos pro návštěvníky otevřou také prostory Colloredo-Mansfeldského paláce, které budou věnované 20. výročí založení Designbloku. Mimořádný prostor bude letos věnován i módním přehlídkám, na nichž se představí přední čeští návrháři.

Sklo

Rony Plesl 

Fire walk with me 

Rony Plesl nezklame návštěvníky Designbloku snad nikdy. Minulý rok si odnesl hlavní cenu za své výtvory pro rodinnou sklárnu Rückl, která pod jeho vedením zažívá návrat mezi luxusní značky českého křišťálu. A s křišťálem se tu předvede i letos. Tentokrát v expozici inspirované estetikou filmů Davida Lynche – objekty symbolizujícími 12 apoštolů s ohništěm z uranového skla a 150ti kilovou křišťálovou mísou.

d

25.10. v 18.00

Art House Lapidárium

Vernisáž

Produktový design

Anna Marešová 

T3 Coupé

Aničku Marešovou určitě znáte! Minimálně její erotické výrobky Whoop.do.doo, které vytvořila v roce 2011 jako svoji diplomovou práci. Získala za ní Národní cenu za studentský design. Od té doby se její portfolio rozšířilo taky o rychlonabíjecí stanici Nikolu a tramvaj T3, která navazuje na tradici legendárních vozů Tatra T3 a staré modely tramvají. Součástí interiéru je tak mimo jiné i bar vycházející z tramvaje typu T1, kde podobný pultík sloužil pro prodej jízdenek. A právě během letošního ročníku máte jedinečnou možnost se touto novinkou svézt. Jen počítejte s tím, že si připlatíte za jízdenku. 

d

25. – 29.10. od 10 – 18 hodin

Odjez Výstaviště Holešovice – konečná zastávka smyčka ve Stromovce

Cena: 200 Kč 

Jakub Pollág a Václav Mlynář

Manifest

Designéry roku 2016 Cen Czech Grand Design Jakuba Pollága a Václava Mlynáře není třeba dlouze představovat – jsou kreativními řediteli značky Bomma a designblokovou stálicí. Letos je uvidíte na výstavě s názvem Manifesto v Colloredo-Mansfeldském paláci.

d

Master & Master + Hermann & Coufal

Špagety

Designérskému duu Hermann & Coufal nevyšla zakázka na návrh z ohýbaných trubek, a protože jim bylo líto nechat nápad ležet, řekli si, že se pustí do “špaget” – do trubkového věšáku vytvářejícího přirozené háky, na kterých se oblečení nedeformuje a na které lze zavěsit i ramínka. Výroby se ujala další dvojice designérů Master & Master, jež věšák nyní prodává na svých internetových stránkách ve čtyřech barevných provedeních. 

d

25. – 29.10. od 10 – 21 hodin

Superstudio, Průmyslový palác

Móda

La femme MiMi

Kolekce Souvenir

Návrhářka Mimi Lan Nguyen vášnivě obnovuje staré a zapomenuté věci třeba staré gobelíny, jež zakomponovává do svých módních kolekcí. Expozice ve spolupráci se studiem Maat navazuje na dlouhodobý projekt s názvem Souvenir, který je oslavou recyklace, lásky ke starým, a přesto stále krásným věcem a řemeslům. Pokud byste i vy chtěli zhodnotit nějaký ten kousek tapisérie z první poloviny 20. století, můžete jej přinést Mimi k prodeji v průběhu Designbloku. 

d

25. – 29.10. od 10 – 21 hodin

stánek č. F10 Openstudio Openstudia Designbloku

Klára Nademlýnská a Preciosa

Noc v kostele

Dvacet let Designbloku v Česku a dvacet let Kláry Nademlýnské v módním byznysu, to se musí oslavit. Jak?  Třeba limitovanou edicí šperků a modelů s názvem Noc v kostele inspirovaných religiózní tematikou, v nichž autorka kombinuje krejčovsky náročnou metodu vyšívání českým křišťálem z dílny Preciosa Components s aplikací takzvaných transferů – složitých ornamentů složených z tisíců šatonových růží v mnoha velikostech i barvách. Šatonové růže Maxima (použité právě v transferech) dovedou odrazit až 264 unikátních paprsků světla a jsou tak nejtřpytivějšími kameny svého druhu na světovém trhu.

d

28.10. od 18:30

Garden Stage

Přehlídka 

Šperk 

Kristýna Malovaná, Eva Růžičková a Klára Šípková

Czech Jewellery Designers Meet NYC

Šperkařky Kristýna Malovaná, Eva Růžičková a Klára Šípková vytvořily speciálně pro výstavu v galerii Českého centra v New Yorku kolekce, jejichž spojujícím mottem se stala komunikace – ať už se jedná o rozhovor mezi partnery, osobní interakci s okolním světem nebo kontakt české a americké kulturní scény. Abyste si prohlédli zblízka tuto kolaboraci, nemusíte jezdit do NYC, stačí když zavítáte do Openstudia v Půmyslovém paláci kdykoliv v průběhu veletrhu. 

d

25.10. od 18 – 21 hodin

Průmyslový palác (levé křídlo)

Vernisáž

Světelná instalace 

Sans Souci Lighting 

Značka Sans Souci ve své tvorbě elegantně propojuje poctivé sklářské řemeslo, moderní technologie i výjimečný design. Jejich práce zdobí soukromé rezidence a paláce, luxusní jachty, hotely a restaurace i nákupní centra po celém světě. Expozici novinek si můžete prohlédnout na Václavském náměstí 58 v Domě Módy.

d

Tip navíc

Umění 

A hned po Designbloku si můžete dopřát dávku výtvarného umění s názvem PunkMaster v podobě šestnácti velkoformátových pláten talentovaného Slováka Dávida Kurňavky, který ve svých obrazech nabádá diváka sledovat příběh, jenž se zdánlivě odehrává na pozadí a je rozmanitě vyprávěn skrze dvojznačné i jasně rozpoznatelné symboly, které jsou součástí dnešní digitální kultury.

d

30.10. – 13.11. od 19 – 22 hodin

Galerie 1

Štěpánská 47, Praha 1

Související články

Zábava
Už vás horko přestává bavit? Užijte si ochlazující dovolenou a vyrazte na coolcation

Už vás horko přestává bavit? Užijte si ochlazující dovolenou a vyrazte na coolcation

Zábava
5 důvodů, proč si přečíst srpnovou Marianne

5 důvodů, proč si přečíst srpnovou Marianne

Zábava
Kvíz: Královna Camilla slaví 77. narozeniny. Zjistěte, co víte o jejím vztahu s Karlem III.

Kvíz: Královna Camilla slaví 77. narozeniny. Zjistěte, co víte o jejím vztahu s Karlem III.

Zábava
Kvíz: Jak dobře znáte české pohádky? Otestujte své znalosti a získejte plný počet bodů

Kvíz: Jak dobře znáte české pohádky? Otestujte své znalosti a získejte plný počet bodů