Přejít k hlavnímu obsahu
Zábava

Jak bydlí režisér Jan Hřebejk? Svůj dům rekonstruoval dlouhé čtyři roky

Info ikona
Jak bydlí režisér Jan Hřebejk

Kompletní rekonstrukce řadového domu v lukrativní části Prahy pro úspěšného českého filmového režiséra a jeho rodinu trvala čtyři roky. Cílem bylo vytvořit honosné, neobvyklé, a hlavně barevné bydlení v eklektickém stylu.

Terezie Benoni | 21. 06. 2022

Řadový dvoupodlažní dům v lukrativní části Prahy je obklopen přírodou a ze silnice je přístupný pouze vnějším schodištěm s 80 schody. Z terasy horního patra nabízí neuvěřitelný výhled na Prahu, ve spojení s přízemím je zde romantická malebná zahrada. „Klient požadoval honosné, neobvyklé, barevné bydlení s odkazem na knihu The chamber of Curiosity od nakladatelství Gestalten. Kniha ho inspirovala v interiérech, přístupech a celkově barevném odvážném eklektickém řešení. Klientovým přáním bylo využít horní terasu, kde chtěl vybudovat zimní zahradu – zvětšit vnitřní část tak, aby ji propojila s exteriérem, propojit zahradu s interiérem. Celá rodina je zvyklá žít na hausbótu, který je základem vnímání prostoru a požadavku na propojení,“ popisuje architektka Dagmar Štěpánová, která spolu se svým architektonickém ateliérem FORMAFATAL dostala celou realizaci na starosti. Ta nakonec trvala čtyři roky.

Dům plný kontrastů

„Při rekonstrukci jsme se snažili reagovat na požadavky klienta; přivítali jsme jeho otevřenost, odvahu z hlediska barevnosti a netradičních kontrastů a kombinací materiálů, které kombinují propracované a ušlechtilé (drahé) materiály s nejběžnějšími levnými jednoduchými variantami,“ popisuje Dagmar Štěpánová. „Projekt byl celkově složitý. Najít čisté architektonické řešení v kombinaci s dispozicí domu a požadavky klienta. Díky různým použitým materiálům a vybavení se netradičnímu řešení podařilo udržet všechny protichůdné myšlenky v harmonickém celku.“ Zařízení, nábytek a závěsné lampy si pořídil sám Jan Hřebejk v různých bazarech a antikvariátech ve spolupráci s akademickým malířem Miroslavem Bednářem, který mu pomohl s úpravou bytu. „Vlastní obrovské množství knih a sbírku obrazů, které chtěl umístit téměř na každou zeď v domě. Od začátku věděl, že chce modré stěny, kde by obrazy dobře vynikly. Na rozdíl od levných materiálů jsme použili kombinaci luxusních materiálů – jako je červený a žlutý travertin.“

Zdroj informací: FORMAFATAL