Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

Mezinárodní den žen: Jak tento svátek slaví v různých zemích světa?

Jiný kraj, jiné oslavy Mezinárodního dne žen. Zatímco Italky se radují ze žlutých květů mimózy, v Číně některé zaměstnankyně dostávají půldenní volno.

RUSKO

V Rusku je Mezinárodní den žen už od roku 1965 považován za státní svátek. První oslavy většinou vypuknou 7. března, kdy některé firmy pořádají pro své zaměstnankyně oslavy. Následně si slovo berou muži, kteří pro své ženy nechávají svázat obrovské kytice. Někteří dokonce tvrdí, že nákupní šílenství během MDŽ v Rusku se dá přirovnat k americkým oslavám sv. Valentýna. Veselice probíhají i na školách, kde malí žáci pořádají pro své spolužačky drobné školní oslavy. 

ITÁLIE

I když v Itálii není Mezinárodní den žen státním svátkem, Italky rozhodně nepřijdou zkrátka. Od mužů totiž dostávají žlutou květinu mimózu, která je pro La Festa Della Donna stejně typická, jako růže pro Den sv. Valentýna. Navíc si Itálie pro své něžné pohlaví vždy připraví nějaké překvapení. Například v roce 2017 měly ženy bezplatný vstup do všech muzeí i kulturních památek po celé Itálii. A to vůbec není špatný dárek, co myslíte?

ARGENTINA

V Argentině se Mezinárodní den žen slaví už od počátku 20. století. Podobně jako v Rusku a Itálii jsou ženy obdarovány květinami a drobnými dárky. V posledních letech se však Mezinárodní den žen stává záminkou k tomu, aby se nespokojené Argentinky vydaly do ulic. V roce 2017, 2018 a 2019 ženy bojovaly za rovnost, sociální změnu i spravedlivou mzdu. Zároveň toužily po změně zákona, který by legalizoval potrat. Vypadá to, že tyto protesty padly na úrodnou půdu.

Mohlo by se vám líbit

Karafiáty ověnčený Mezinárodní den žen! Poznejte jeho překvapivou historii

MDŽ. Tři písmena, pod kterými si většina z nás představí karafiáty, socialismus, bonboniéry a neřízené pitky. Jaké poselství svátek žen ale doopravdy nese?
marianne.cz

UGANDA

Mezinárodní den žen se v Ugandě slaví od roku 1984, avšak státním svátkem se stal až o sedm let později. Zajímavostí je, že vláda každý rok vybírá téma, na které se během MDŽ bude soustředit. Například v roce 2017 se zaměřila na podporu postavení žen v práci. O rok později zase upozornila na důležitou roli ugandských policistek, a to tak, že je nechala řídit provoz v ugandském hlavním městě Kampala.

ČÍNA

V Číně je Mezinárodní den žen již od roku 1949 státním svátkem, během kterého dostávají ženy od zaměstnavatelů zajímavý dárek – pouze půldenní volno. Bohužel mnoho zaměstnankyň tento bonus nevyužije.Čína nezapomíná ani na mladší zástupkyně něžného pohlaví. Právě ony si svůj svátek vychutnávají již 7. března, kdy se oficiálně slaví Den dívek. Jeho hlavním posláním je poukázat na skvělé výsledky čínských žákyň a studentek.

NEPÁL

Také v Nepálu je 8. březen státním svátkem. Ženy ale nesedí doma se založenýma rukama, naopak se v tento den vydávají do ulic bojovat za lepší práva. V roce 2017 se v hlavním městě Káthmándú odehrály protesty, prostřednictvím kterých chtěly Nepálky upozornit na platovou nerovnost mezi ženami a muži. Také v roce 2018 a 2019 se ženy praly za lepší práva.

SAUDSKÁ ARÁBIE

Zatímco zbytek světa slaví Mezinárodní den žen 8. března, v Saúdské Arábii probíhají oslavy mezi 1. až 3. únorem. Během těchto tří dnů se v hlavním městě Rijádu konají veřejné diskuze, které se zaměřují na ženská práva. Nutno podotknout, že ještě v nedávných časech nemohly ženy bez souhlasu mužského opatrovníka (manžela, případně bratra nebo syna) svobodně cestovat do zahraničí. Situace v oblasti ženských práv ale stále není optimální. Vždyť Saúdské Arabky si nemohou založit bankovní účet, začít podnikat či podstoupit plánovaný chirurgický zákrok.

Mohlo by se vám líbit

Manželka, matka, hospodyňka! Českou republiku stále sužují genderové stereotypy

Ráno vypravíte děti do školy, následně si odpracujete osm hodin v zaměstnání, vyzvednete děti, poklidíte, uvaříte večeři, nakrmíte domácí mazlíčky, přichystáte krabičky se svačinami a jdete spát. Vypadá to, že za sebou máte další den, který se nesl ve znamení každodenních povinností. Další den, který se nesl v duchu genderových stereotypů.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Životní styl
Single cestování pro ženy: 5 nejbezpečnějších destinací, kde si užijete krásnou přírodu, kulturu i jídlo

Single cestování pro ženy: 5 nejbezpečnějších destinací, kde si užijete krásnou přírodu, kulturu i jídlo

Móda
Tanečnice Veronika Lálová radí: Jak nosit výrazné barvy a vzory během léta 2024

Tanečnice Veronika Lálová radí: Jak nosit výrazné barvy a vzory během léta 2024

Dům
Minidomek v Jižních Čechách slouží pro útěk před ruchem města

Minidomek v Jižních Čechách slouží pro útěk před ruchem města

Tradice
Naši předci se snažili bouřky zahnat. Měli způsob i proti krupobití

Naši předci se snažili bouřky zahnat. Měli způsob i proti krupobití