Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

Tip na letní výlet: cyklotoulky jižní Moravou

Plánujete letos dovolenou po krásách České republiky? Jižní Morava na kolech je pro to ideální. Počasí zde bývá krásné a slunečné, příroda je okouzlující a oblast nabízí i spoustu míst, kde se můžete vykoupat. Vinné sklepy, dobré jídlo a víno je potom již jen třešničkou na dortu.

Veronika Hong | 22. 06. 2017

Terén cyklistických tras jižní Moravy je spíše rovinatý, takže jej zvládnete například i s dětmi. Krásné cyklotrasy najdete například kolem Mikulova. Oblíbená mikulovská vinařská stezka vede po bývalých vojenských signálkách a silnicích 3. třídy. Poznáte tak nedaleké zámecké zahrady Lednice nebo si můžete udělat prohlídku v Dolních Věstonicích. Zastávky si můžete udělat i v malých vinařstvích a sklípcích, tam to ale raději s pitím moc nepřehánějte, ať dorazíte v pořádku do své cílové destinace. 

Lednicko-valtický areál

Typická turistická destinace, jakou je Lednicko-valtický areál, vás rozhodně nezklame, a to ani ve špatném počasí. V oblasti, která je zapsaná do Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, navštivte nejen zámky Lednice a Valtice, ale i menší zámečky a další architektonické stavby. Co by kamenem dohodil je z Valtic Stezka bosou nohou, pětikilometrová zážitková cesta, kterou si užijí především děti. 

lednice
Zdroj: wikipedia

Mikulov

Jste-li milovníky hradů a zámků přejeďte z Lednicko-Valtického areálu do Mikulova. Čeká tam na vás malebný barokní zámek, který na kopci zvaném Zámecký vrch tvoří dominantu celého města. Pokud neholdujete staré architektuře, ale zajímají vás spíše přírodní úkazy, rozhodně neopomeňte jeskyně na Turoldu na okraji Mikulova. V těch vás čeká podzemní labyrint se smaragdovým jezírkem, kde typické krápníky střídají korozní tvary, jež evokují procházku po dně jurského moře.

milulov
Zdroj: Wikipedia

CHKO Pálava

Celá chráněná krajinná oblast Pálava je jako dělaná pro milovníky přírody. Přes Růžový vrch a nádherný skalní útvar Kočičí kámen se dostanete do oblasti Národní přírodní rezervace DěvínKotel – Soutěska, odkud pořídíte ty nejkrásnější panoramatické fotky pálavské krajiny. 

palava
Zdroj: Wikipedia

Po stopách pravěku do Věstonic

Právě jižní Morava je kolébkou naší české kultury, známá Věstonická Venuše totiž pochází právě odsud. V obci Dolní Věstonice proto určitě stojí za prohlídku archeologická expozice Věk lovců a mamutů, která by mohla zaujmout i malé raubíře.


Vodní nádrž Nové Mlýny

V parných letních dnech, kdy na jízdu na kole nebudete mít ani pomyšlení, se zchlaďte v rozlehlé vodní nádrži Nové Mlýny, která nabízí kromě samotného koupání i další volnočasové aktivity – například rybaření nebo surfování. S dětmi si můžete zajet užít i přilehlý obří aquapark Aqualand Moravia.

vestonice
Zdroj: Wikipedia

Na víno do Gotbergu

Pokud si ale chcete udělat vyloženě výlet za dobrým vínem, vyzkoušejte například mladé vinařství Gotberg, kde můžete přenocovat v krásné futuristické budově s kouzelným výhledem na pálavský kraj, který budete mít před sebou jako na dlani.

gold

Můžete absolvovat komentovanou prohlídku se zkušeným sklepmistrem a také řízenou degustaci v atypickém futuristickém sklípku. Budete si jistě chtít nějakou tu lahvinku odnést i domů – pro letní sezónu doporučujeme šťavnaté a osvěžující Merlot rosé (pozdní sběr 2016) nebo svěží a voňavý Sauvignon (pozdní sběr 2015).

gold
Zdroj: Vinařství Goldberg

Možností, kde si zpříjemnit den, ať už na kole nebo bez něj, je zkrátka na jižní Moravě spousta. Na výběr je zde i hodně kempů, kde se dá koupat, dobře najíst a vyspat se dorůžova. Vyzkoušejte sami kraj dobrých lidí, jídla a hlavně vína. 

 

Související články

Zábava
Princ William slaví 42. narozeniny: Podívejte se na jeho nejhezčí momenty s Kate a dětmi

Princ William slaví 42. narozeniny: Podívejte se na jeho nejhezčí momenty s Kate a dětmi

Zábava
Kvíz: Jak dobře znáte britskou královskou rodinu? Otestujte své znalosti o monarchii

Kvíz: Jak dobře znáte britskou královskou rodinu? Otestujte své znalosti o monarchii

Zábava
5 důvodů, proč si přečíst červencovou Marianne

5 důvodů, proč si přečíst červencovou Marianne

Zábava
Skrytá místa v Praze bez turistů: Víme, kam vyrazit na rande, za uměním i úchvatnými výhledy

Skrytá místa v Praze bez turistů: Víme, kam vyrazit na rande, za uměním i úchvatnými výhledy