Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zdraví

Bílé skvrny na nehtech: Co znamenají a jak se jim vyhnout

Zdravé nehty znamenají zdravé tělo. Proto pokud máte na svých nehtech bílé skvrnky, čtěte dál. Mohou poukazovat na větší problém, než se zdá.

Tereza Čaladi | 9. 08. 2023

V dnešní době je docela běžné, zejména u žen, že své nehty schovávají pod krásnou manikúru. A není se čemu divit, dnes existuje skutečně mnoho variant, které vaše ruce rozzáří a vy se budete cítit zase trochu hezčí – ať už zvolíte perlěťové nehty podle Hailey Bieber, barevnou letní manikúru, nebo zkrátka vsadíte na přirozenost v podobě jemných laků. Ovšem když si budete své nehty přelakovávat, nebo vám je bude měnit vaše manikérka, je dobré si je mezitím zkontrolovat a zjistit, zda na nich nemáte bílé skvrnky. To platí i pro ty, co si si nehty nelakují – pro ty to je samozřejmě snazší. Nehty o vašem zdraví dokáží prozradit více, než si myslíte.

Co způsobuje bílé skvrny na nehtech?

Tyto bílé skvrny na nehtech, které jsou také známé jako leukonychie, mohou mít podle zdravotního serveru Verywell Mind různé příčiny. Může jimi být „pouhý“ nedostatek vitamínů, mohou ale poukazovat i na závažná onemocnění jater či ledvin. Příčin je opravdu větší množství. Konkrétně se jedná o následovné:

  • Trauma“ nehtu: Drobná poranění nehtů, jako je náraz do tvrdého povrchu či kousání, mohou způsobit nehtu fyzické trauma” vedoucí ke vzniku bílých skvrn. Tato příčina původu skvrnek je právě tou nejčastější. Zranění mohou způsobit, že se v nehtu zachytí vzduch, což mu dodá bílý vzhled. Tyto skvrny jsou obvykle neškodné a zmizí, jakmile nehet vyroste.

  • Výživové nedostatky: Nedostatek určitých živin ve stravě, jako je zinek nebo vápník, může způsobit, že se na nehtech objeví bílé skvrny.

  • Plísňové infekce: Bílé skvrny mohou být i jedním z příznaků plísně; stejně tak jako ztluštění nehtu, změna jeho barvy či oddělení nehtu od nehtového lůžka.

  • Psoriáza nebo ekzém: Psoriáza (lupénka) a ekzém se mohou projevit na nehtech i na kůži, což vede k bělení nehtů. Psoriáza nehtů může také způsobit různé změny nehtů, včetně důlků, hřebenů, ztluštění a změny barvy. Ekzém může způsobit ekzémové změny nehtů, které zahrnují změnu barvy nehtů, vyvýšeniny, ztluštění a důlky.

  • Alergické reakce: U některých lidí se mohou na nehtech objevit bílé skvrny v důsledku alergické reakce na určité chemikálie nebo produkty.

  • Vedlejší účinky léků: Stejně tak některé léky mohou způsobit bílé skvrny na nehtech. Patří mezi ně například chemoterapeutické léky používané k léčbě rakoviny, sulfonamidy používané k léčbě bakteriálních infekcí, léky proti bolesti při artritidě či léky na cukrovku.

  • Závažnější zdravotní stavy: Jak jsme již zmínili, bílé skvrny na nehtech mohou odkazovat i na vážnější zdravotní problémy. Některé zdravotní stavy, jako je onemocnění jater, ledvin nebo otrava těžkými kovy (arsenem), mohou způsobit právě bílé skvrny na nehtových ploténkách. Stejně tak mohou souviset i s cukrovkou či selháním srdce.

Mohlo by se vám líbit

Perfektní manikúra v deseti krocích

Precizní manikúru zvládnete udělat i z pohodlí domova. Vyzkoušejte to podle našeho manuálu!
marianne.cz

Co dělat, pokud máte bílé skvrny na nehtech vy

Pokud víte, z jakého důvodu bílé skvrny na nehtech máte, pak máte vyhráno. Víte, na čem musíte zapracovat, abyste je odstranili. Pokud ovšem příčinu nedokážete přesně určit a skvrn na nehtech nemáte zrovna málo, doporučujeme vám navštívit vašeho lékaře, může se přeci jen jednat o závažnější selhání orgánů, jak je zmíněno výše. Posoudí je a pomůže vám identifikovat, co mohlo skvrny způsobit, případně poradí, jak je léčit.

Pokud ovšem vaše skvrny na nehtech jsou způsobeny jejich „fyzickým traumatem“ – například po použití gelu, může vám s jejich odstraněním pomoci olej na nehty a kůžičku, který hydratuje a posiluje nehty. Kromě toho vám vaše nehty mohou pomoci posilnit různé potraviny, zejména ty, které podporují keratin, hlavní protein nehtů. Vhodné jsou tak potraviny s bílkovinami, jako jsou ryby, ořechy, semínka a fazole.

Mohlo by se vám líbit

Baggy šaty: pohodlný módní trend, který budete chtít nosit po zbytek léta

Prázdniny jsou ve své polovině, a to znamená jediné – ještě zbývá dostatek teplých a slunečních dnů, během kterých můžete nosit šaty, sukně nebo lněné kousky. Pokud tedy přemýšlíte, že svůj šatník obohatíte ještě o jeden letní kousek, doporučujeme zaměřit svou pozornost na tzv. baggy šaty.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Zdraví
Výživová koučka Dominika Hostinská o hubnutí: Nepočítejte kalorie, vnímejte své tělo a výsledky se dostaví

Výživová koučka Dominika Hostinská o hubnutí: Nepočítejte kalorie, vnímejte své tělo a výsledky se dostaví

Zdraví
Naučte se zvládat stres, emoce i negativní myšlenky: Vyzkoušejte jednoduchou metodu sofrologie

Naučte se zvládat stres, emoce i negativní myšlenky: Vyzkoušejte jednoduchou metodu sofrologie

Zdraví
Cvičení podle Jennifer Lopez: Nikdy nesportujte jen kvůli postavě a využijte každý den naplno

Cvičení podle Jennifer Lopez: Nikdy nesportujte jen kvůli postavě a využijte každý den naplno

Zdraví
Polykat ráno hrst prášků? Nesmysl. Víme, kdy během dne užívat důležité vitamíny a minerály

Polykat ráno hrst prášků? Nesmysl. Víme, kdy během dne užívat důležité vitamíny a minerály