Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >

7 rizik vedoucích ke vzniku diabetu II. typu

Žádný pohyb. Velké porce jídla. Naše láska k jídlu se vymyká kontrole. V Americe trpí diabetem II. typu 21 milionů lidí, včetně dětí a dospívajících. V České republice se čísla pohybují okolo osmi set tisíc. Pokud máte diabetes v rodině nebo vás trápí některý problém z níže uvedených, neváhejte a navštivte doktora.

Redakce Marianne | 29. 08. 2014


1. Jste obézní

Už pouhých 5–10 kg nadváhy může zvýšit riziko vzniku diabetu II. typu. Pokud je obézní váš potomek, požádejte jeho pediatra o potřebné vyšetření, jelikož počet dětí s cukrovkou neustále roste. Dobrá zpráva je, že pokud snížíte svoji váhu o 5–7 %, snížíte i riziko vzniku diabetu. Při testech se zjišťuje hladina cukru v krvi. Pokud je příliš vysoká, doktor na základě vašeho věku a dalších symptomů odhalí, o jaký typ cukrovky se jedná.

2. Neustále běháte na záchod

„Pokud vaše tělo neprodukuje dostatečné množství inzulinu (hormon, který snižuje hladinu cukru v krvi), glukóza se hromadí v krvi a vychází z těla močením,“ vysvětluje Janet Silverstein, vedoucí dětské endokrinologie na floridské univerzitě. Jelikož často odbíháte na toaletu, budete mít pravděpodobně také velkou žízeň, a budete pít víc než obvykle.

3. Máte rozostřené vidění

Vysoká hladina cukru v krvi způsobuje, že glukóza zesílí čočku v oku, a proto je pro nás těžší zaostřit. Tento problém může způsobit diabetes I. i II. typu.

4. Hubnete bez zjevného důvodu

To je obvykle příznakem diabetu I. typu, ovšem mohou nastat i výjimky. „Když vaše tělo nevytváří dostatek inzulinu, cukr z potravin se nedostane do buněk, kde by se přeměnil na energii. Tělo tak začne spalovat uložené tuky a vy hubnete,“ říká doktorka Silverstein.

5. Okolo krku se vám vytvoří tmavý kruh

„Když vaše tělo začne čerpat příliš mnoho inzulinu – což je příznakem cukrovky II. typu –, receptory v záhybech kůže začnou vytvářet extra pigmentaci,“ říká Alyne Ricker, endokrinoložka diabetického centra v Bostonu.

6. Často vás trápí kvasinkové infekce

Tento problém nastává u obou typů cukrovky, jelikož nahromadění glukózy v krvi může způsobit přemnožení kvasinek. Příznaky často zahrnují vaginální svědění a silný výtok. Pamatujte, že u dětí se může tento problém projevit opruzeninami a chlapci mohou dostat uretritidu, což je kvasinková infekce močové trubice.

7. Je vám více než 45 let

Riziko diabetu stoupá spolu s věkem, proto lékaři doporučují vyšetření každé tři roky, jakmile dosáhnete věku 45 let.

Typy cukrovky

Diabetes I. typu – autoimunitní onemocnění, při kterém organismus neprodukuje inzulin, hormon, potřebný k přenosu cukru do buněk, kde se mění na energii. Obvykle bývá diagnostikován u dětí.

Diabetes II. typu – nejčastější typ cukrovky u dospělých. Nemáte dostatek inzulinu, ale nejedná se o autoimunitní stav. Tento typ bývá často spojován s obezitou, jelikož tukové buňky jsou proti inzulinu odolnější.

Související články