Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zdraví

Dieta, kterou vyzkoušela Victoria Beckham i Steve Jobs: Seznamte se s pesceteriánstvím

Info ikona
Žena, která má na talíři rybu

Pokud máte rádi mořské ryby, pak byste pescetariánství měli určitě zvážit. Podle studií je tato dieta jednou z nejzdravějších ze všech. Blahodárné účinky má zejména pro srdce, ale nejen pro něj.

Tereza Čaladi | 17. 05. 2023

Není dieta jako dieta. A tato „dieta“ je spíše životní styl, kterým se kromě Victorie Beckham řídí či řídila i řada dalších slavných osobností – mezi ně podle serveru TheThings patří například herečka Olivia Wilde, Ben Stiller, Kaley Cuoco či Steve Jobs! Vedle nich se jí obvykle řídí lidé v oblasti Středozemního moře, podle průzkumu nejvíce v Turecku.

Název této diety, který se začal používat v 90. letech v Americe, přitom napovídá, o co se jedná a proč je pro přímořské státy spíše běžným životním stylem než dietou. Slovo pescetarián je kombinace italského slova „pesce“, které znamená ryba, a slova „vegetarián“. Jedná se tedy o vegetariánský způsob stravování se zařazením ryb a mořských plodů.

Mohlo by se vám líbit

Pokud chcete být spokojenější se svým tělem, musíte změnit více než pouze stravu

Jíte zdravě měsíc, pak jste na chvíli spokojení, poté polevíte a za nějakou dobu zase znovu. Snaha udržet si postavu, s níž budete spokojení, není nic snadného. A to nejen fyzicky a ve spojitosti s jídlem, ale i psychicky. Koučka radí, jak toho dosáhnout.
marianne.cz

Z čeho se jídelníček pescetariánů skládá

Lidé s tímto životním stylem tak jedí rostlinné potraviny typické pro vegetariány – tedy luštěniny, obiloviny, zeleninu, ovoce, ořechy a houby. A k tomu jsou do jídelníčku zařazeny i ryby, mořské plody, mléčné výrobky, vejce a ty se často doplňují olivovým olejem.

Jak taková dieta vypadá?

Podle serveru Today by měli pescetariáni jíst tři porce zeleniny a dvě porce ovoce denně. Vedle toho by měli také alespoň třikrát týdně jíst ryby (zejména ty mořské jako losos, ančovičky, sardinky a podobně) a mořské plody. Tento základ je doplněn výše zmíněnými potravinami.

Kromě toho se pojí s přerušovaným půstem, který v tomto případě spočívá v tom, že člověk nejí nějakou dobu před spaním a nějakou dobu po probuzení. Obvykle se dodržuje rytmus 12 hodin bez jídla a 12 hodin s jídlem, případně, pokud chcete být efektivnější, tak 16 hodin bez jídla a 8 hodin s jídlem.

Mohlo by se vám líbit

Vlkodlačí dieta: využívá sílu měsíce, dodržuje ji Madonna i Demi Moore

Diet existuje celá řada a spoustu z nich se začíná aplikovat právě na jaře, jelikož plavková sezóna se blíží. Vzhledem k tomu, že dnes nastane úplněk, jeví se nám to jako dobrá příležitost představit vám dietu, která se okolo něj točí.
marianne.cz

Jaké jsou její přínosy?

Pescetariánství je skvělou cestou pro zdravý a dlouhý život. Tento styl stravování je přínosný zejména pro kardiovaskulární systém. Podle Journal of the American College of Cardiology je opravdu tím nejzdravějším. Přerušovaný půst totiž pomáhá předcházet srdečním onemocněním a navíc omega-3 mastných kyselin, které jsou v mořských rybách obsaženy, výrazně snižují riziko infarktu. Luštěniny pomáhají se stabilizací hladiny krevního cukru a oříšky zlepšují citlivost na inzulin. Obě tyto potraviny zároveň zlepšují hladiny cholesterolu. A například olivový olej dodává tělu antioxidanty. Kromě toho obsahují ryby hodně proteinu, který pomáhá při regeneraci, růstu svalů, ale i hubnutí.

Mohlo by se vám líbit

B(ý)ít 1 za 3: Příběhy, co mají něco společné...

Nebojte, se vše má řešení. Zkuste se podívat pravdě do očí. Už jen to je velmi odvážný a důležitý krok ke zlepšení situace!
burdastory.cz
Zdroj článku