Přejít k hlavnímu obsahu
Zdraví

Jak vybrat nejlepší formu antikoncepce pro dceru? Odpovídá gynekolog Ivan Ročárek

Když v mládí přišla na řadu otázka první antikoncepce, hormonální pilulky pro mě byly jasnou volbou. Tehdy jsem kromě prezervativu ani neznala jiné hormonální či nehormonální metody. Dnes je však nabídka mnohem širší a možností, které jsou dostupné a propagované, výrazně přibylo. Jak se tedy rozhodnout, která antikoncepce je nejvhodnější – pro dceru nebo pro sebe? Na tuto otázku redakci Marianne.cz odpověděl MUDr. Ivan Ročárek.

V množství hormonální a nehormonální antikoncepce, které dnešní doba nabízí, může být těžké se vyznat. Přestože jste možná odjakživa zvyklá na antikoncepci, která vám ve všech směrech vyhovuje, neznamená to, že bude po všech stránkách vyhovovat i vaší dceři, která právě začíná, nebo brzy začne být sexuálně aktivní. Vybírat můžete mezi hormonálními náplastmi, vaginálními kroužky, nitroděložními tělísky, vaginálními krémy, hormonálními pilulkami, nebo starými dobrými prezervativy a pesary. Každé ženě může vyhovovat něco jiného, ať už z hlediska vlivu hormonů, zdravotního stavu nebo způsobu užívání.

Mohlo by se vám líbit

Jeden prášek denně a tolik změn. Jak může hormonální antikoncepce ovlivnit vztah?

Jistě víte, že vedlejší účinky hormonální antikoncepce mohou ovlivnit například vaši váhu a náladu. Ale napadlo vás někdy, jaké mají účinky na vztah samotný? Podle nedávné studie totiž rozhodně ne malé. Podle 85 % žen jim jej poškodilo.
marianne.cz

Obavy pacientek z vedlejších účinků hormonální antikoncepce

Přestože nás odborníci ujišťují, že pokud nemáme po hormonální antikoncepci žádné kontraindikace, nemusíme se jí obávat, často se na ni v dnešní době nahlíží skepticky. Hormonální antikoncepce je pro mnohé mé pacientky ideální volbou, protože kromě ochrany před nechtěným těhotenstvím dokáže zmírnit i obtíže spojené s cyklem, jako jsou bolestivá menstruace nebo nepravidelnost,“ vysvětluje MUDr. Jan Greguš z Centra ambulantní gynekologie a primární péče v Brně. „Na druhou stranu často řeším i otázky a obavy pacientek ohledně vedlejších účinků, jako jsou změny nálad, bolesti hlavy nebo přibývání hmotnosti. Důležité je zvolit formu, která nejlépe odpovídá životnímu stylu a zdravotnímu stavu konkrétní pacientky. Výhodou lokální nehormonální antikoncepce je, že neovlivňuje ovulační ani menstruační cyklus. Je vhodná pro ženy bez omezení věku, především pak ty, které nemohou nebo nechtějí užívat hormony. Je možné ji používat po porodu a během kojení nebo pro příležitostný pohlavní styk,“ doplňuje Greguš.

Na podrobnější otázky ohledně volby vhodné antikoncepce jsme se proto zeptali ještě MUDr. Ivana Ročárka z kliniky Health+.

V jakém věku by měla dívka začít užívat antikoncepci?

Na tuto otázku je obtížné odpovědět paušálně, neboť užívání antikoncepce závisí nejen na věku, ale i na sociální a náboženské úrovni společnosti, individuální potřebě a dostupnosti, ale i přístupu potenciální uživatelky. Samozřejmě je dobré začínat s antikoncepcí tam, kde je třeba zabránit nechtěnému těhotenství. Například ve Velké Británii je věkový průměr prakticky neomezen kvůli dřívějšímu vysokému počtu čtrnácti a patnáctiletých těhotných, ve Švédsku je nepoměrně vyšší procento velmi mladých uživatelek antikoncepce než v jiných evropských zemích.

Mohlo by se vám líbit

Jak a kdy mluvit s dětmi o menstruaci? Odpovídá gynekoložka Kamila Žižková

Milé čtenářky, co se vám vybaví, když se řekne škola a menstruace? Skoro bych vsadila boty, že moc dobré vzpomínky to nebudou.
marianne.cz

Jaké druhy antikoncepce – hormonální i nehormonální – v dnešní době existují a jaký názor na ně máte?

Toto je dosti široká otázka. Hormonální antikoncepce je celosvětově velmi rozšířená, neboť je účinná, dostupná a řada preparátů má i pozitivní vliv na některé gynekologické problémy, například při nepravidelném, bolestivém, silném cyklu aj. Je tu dosti velké množství preparátů, jejichž složení se může výrazně lišit, stejně jako způsob užívání. Nehormonální antikoncepce je rovněž velmi rozšířená, byť v některých případech není tak účinná a nemá prakticky medicínské pozitivní vedlejší účinky. Sem je možné řadit nitroděložní tělíska, i když dnes převažují nitroděložní tělíska s obsahem hormonu, dále pesar, kalkulace neplodných dnů a podobně.

Které z nich jsou podle vás vhodné pro mladé ženy, které s antikoncepcí začínají? Liší se nějak vaše doporučení s ohledem na věk?

Osobně u mladých žen preferuji hormonální antikoncepci, nemá-li některé kontraindikace. Její používání, ať ve formě tablet, implantátů, vaginálních kroužků apod., je jednoduché, spolehlivé a často má i své benefity. Věk nepovažuji za rozhodující faktor, důležitá je tělesná konstituce, typ cyklu, některé dermatologické problémy a samozřejmě celkový zdravotní stav uživatelky.

Existuje forma antikoncepce, kterou byste v žádném případě nedoporučil?

Existují některé typy antikoncepce, které mají nepříjemné vedlejší účinky, ale vyloženě ve všech případech nevhodná antikoncepce asi neexistuje.

Mohlo by se vám líbit

Proč neodkládat preventivní prohlídku na gynekologii?

Mnoho žen gynekologickou prohlídku zcela ignoruje. Přitom jde o důležité vyšetření, které vám může doslova zachránit život. Proč se preventivním prohlídkám nevyhýbat? A jaká vyšetření vás v daném věku čekají?
marianne.cz

Jaké jsou podle vás hlavní výhody a nevýhody hormonální antikoncepce?

Jak jsem již zmínil, u hormonální antikoncepce existují v řadě případů benefity – úprava cyklu, snížení bolestivosti (dysmenorrhoe), množství ztráty krve (hypermenorrhoe), kosmetický efekt u některých kožních afekcí, někdy i úprava hmotnosti. K negativům se řadí v některých případech váhový přírůstek, změny nálady ve smyslu deprese, pokles libida, migrény. Závažný negativní účinek, naštěstí vzácný, je vliv na viskozitu krve a s tím spojené riziko tvorby krevních sraženin v žilním systému. To naštěstí klesá při delší době užívání. V začátcích užívání se může objevit nepravidelné krvácení, špinění, které většinou rychle ustává, někdy je nutná změna preparátu. Velmi zjednodušeně se dá říci, že nehormonální antikoncepce se doporučuje u žen, které již rodily, ale není to stoprocentní.

Co všechno by měla žena vědět, když se rozhodne začít užívat hormonální antikoncepci?

Rozhodně je nutné gynekologické vyšetření, anamnéza se zjištěním typu cyklu a potenciálních rizik, například závažná jaterní, cévní onemocnění, kouření, eventuálně se provádějí další specializovaná vyšetření. Hormonální antikoncepce je účinná již od 1. cyklu užívání. Důležitý je i dotaz ohledně dlouhodobého užívání jiných léků – některé mohou účinnost hormonální antikoncepce snižovat. Nepříjemným překvapením může být počáteční špinění či krvácení, toto ale většinou rychle ustává během prvního cyklu. Vzhledem k tomu, ze se komerční kontraceptiva vyrábí v balení na 3 cykly, je dobrá alespoň anamnestická kontrola po 3 měsících a ověření, zdali antikoncepce vyhovuje.

Jaké existují formy antikoncepce pro muže?

Pomineme-li prezervativ či přerušovanou soulož, není zatím pro muže komerčně dostupná léková antikoncepce, byť občas proskočí zprávy o nových sloučeninách blokujících spermiogenezi. U mužů lze zvážit vasektomii – podvázání chámovodů, ale to je spíše otázka na urology.

Mohlo by se vám líbit

Jaká je budoucnost mužské antikoncepce?

„A antikoncepční pilulku už jsi dnes měl, miláčku?“ I když tato otázka zní jako ze sci-fi filmu, dost možná jednou nastane chvíle, kdy světlo světa spatří mužská hormonální antikoncepce. Do té doby ale pánové mohou experimentovat i s jinými formami ochrany, které nejsou tak známé jako klasický kondom.
marianne.cz

Jak dlouho by podle vás měla žena nebo muž užívat hormonální antikoncepci? Existuje nějaká doporučená doba, po které by se měla vysadit?

Neexistují validní studie o optimální doporučené délce užívání antikoncepce – toto závisí na mnoha faktorech. U některých typů hormonální antikoncepce dochází časem k takzvané „post pill amenorrhoe“, kdy žena přestane menstruovat i po vysazení hormonální antikoncepce. Toto může vzbuzovat obavy o pozdější plodnost, ale je to stav zcela vratný, menstruace se vrací po 2–3 cyklech a možnost otěhotnění není snížena.

Na otázky Marianne.cz odpovídal MUDr. Ivan Ročárek

Lékařskou kariéru začínal na poliklinice v Mostě na gynekologicko-porodnickém oddělení, následovalo 6 let na gynekologicko-porodnické klinice ILF Fakultní nemocnice na Bulovce. Mezi lety 1993 - 2014 působil jako samostatně pracující lékař na soukromé gynekologicko-porodnické klinice MEDA. Od roku 2014 jako gynekolog pečuje o pacientky na klinice Health+. Mezi jeho zájmy patří cestování, hudba, plavání a cyklistika.

Info ikona
MUDr. Ivan Ročárek
Zdroj článku
Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Zdraví
Nemůžete spát a budíte se unavená? Zkuste spánkovou kalkulačku a spočítejte si, v kolik hodin byste měla jít spát

Nemůžete spát a budíte se unavená? Zkuste spánkovou kalkulačku a spočítejte si, v kolik hodin byste měla jít spát

Zdraví
Co jsou greens a proč je pít? Pojďme se společně podívat na trend zeleného pití, které prospívá zdraví

Co jsou greens a proč je pít? Pojďme se společně podívat na trend zeleného pití, které prospívá zdraví

Zdraví
Nepodceňujte prevenci rakoviny: Jednoduché samovyšetření vám může zachránit život

Nepodceňujte prevenci rakoviny: Jednoduché samovyšetření vám může zachránit život

Zdraví
Proč jíst pomalu a vědomě? Pár klidných minut jedení přispívá nejen zdraví, ale i hubnutí

Proč jíst pomalu a vědomě? Pár klidných minut jedení přispívá nejen zdraví, ale i hubnutí

×
  • Marianne
  • 899 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ - MARIANNE + DENTÁLNÍ PÉČE SWISSDENT + DIGI VERZE ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ - MARIANNE + DENTÁLNÍ PÉČE SWISSDENT + DIGI VERZE ZDARMA
  • Předplatit