Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

A co bude dál? Jaká je budoucnost Velké Británie bez královny Alžběty II.

Info ikona
Královna Alžběta

Královna Alžbeta II. stála v čele Spojeného království 70 let, což z ní činí nejdéle sloužící panovnici v historii. Je těžké představit si britskou monarchii bez ní. Ta chvíle ale bohužel nastala a ačkoliv královská rodina v současné době truchlí nad obrovskou ztrátou, stejně jako my všichni, musí zároveň přemýšlet, co dál.

Tereza Čaladi | 8. 09. 2022

Vlajky jsou staženy na půl žerdi, webové stránky královské rodiny zčernaly s oznámením odchodu královny a princ Charles se automaticky stává králem. Královnin pohřeb se bude konat 10 dní po jejím úmrtí, přičemž každý z dnů je pečlivě rozplánovaný.

Mohlo by se vám líbit

Hned následující den bude princ Charles formálně prohlášen novým panovníkem a bude ho čekat řeč k národu. Parlamentní činnost ve Spojeném království bude pozastavena na 10 dní. Třetí den bude muset král Charles absolvovat smuteční cestu skrz Velkou Británii. Šestý den se uskuteční průvod královniny rakve z Buckinghamského paláce do Westminsterského paláce, který bude zakončen bohoslužbou. Královnina rakev zde zůstane tři, aby ji mohla navštívit veřejnost a poklonit se jí.

Den pohřbu bude „Dnem národního smutku“, na čemž se královna a premiérka dohodly ještě před její smrtí. Tento den bude od tohoto roku považovaný za státní svátek. Pohřeb se bude konat ve Westminsterském opatství a na poledne je plánováno dvouminutové ticho po celé Velké Británii. V kapli svatého Jiří na hradě Windsor se bude konat slavnostní bohoslužba, přičemž královna bude nakonec pohřbena v zámecké kapli krále Jiřího VI.

Následnická linie

Charles je prvním synem královny Alžběty II. a ve svých 73 letech je nejstarší osobou v britské historii, která nastoupí na trůn. Následnickou linii po něm v současné chvíli tvoří princ William (Charlesův první syn), po něm jsou potomci Williama a Kate (George, Charlotte a Louis), po nich princ Harry (Charlesův druhý syn), jeho děti a po nich následuje princ Andrew (Charlesův mladší bratr a třetí syn královny Alžeběty II.).

Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku