Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zdraví

Intimitou ku zdraví: 6 zdravotních benefitů pravidelného sexu. Znáte je všechny?

Být sexuálně aktivní je nejen blahodárné pro náš partnerský vztah, ale také pro naše zdraví – ať už fyzické, tak duševní. Jak konkrétně nám může dobrý a častý sex pomoci?

Prevence depresí a úzkostí

V situacích velkého vypětí dochází k vyplavení stresových hormonů dopaminu a kortizolu. Zrychlí se vám tep, zvýší tlak, dýcháte povrchně a svaly máte napjaté. Jde o pozůstatek prehistorických dob, kdy tento stav připravoval naše předky na útěk nebo boj v situacích ohrožení. Jenže kdo z nás běžně bojuje se šavlozubým tygrem? Naším každodenním stresem jsou situace, ve kterých si nemůžeme dovolit zaútočit ani vzít nohy na ramena. Hormony se tak v těle hromadí a udržují nás v nepříjemném napětí, které může vyústit v úzkosti a deprese. Právě sex je skvělou prevencí těchto potíží. Jak prokázala studie publikovaná v The Journal of Health and Social Behavior, sex jakožto pohybová aktivita výrazně snižuje hladinu stresových hormonů, a zároveň stimuluje produkci endorfinů, tedy hormonů štěstí.

Mohlo by se vám líbit

Potýkáte se s úzkostí? Terapeutka doporučuje 8 technik, jak se s ní vypořádat

Pocit strachu, děsu, neklidu. Váš tep je mírně zrychlený, cítíte se napjatě, v krku máte knedlík, špatně se vám dýchá a k tomu je vám trochu nevolno. A to jenom kvůli tomu, že jdete pozdě na rodinnou oslavu. I tak může vypadat úzkost. Adéla Kratochvílová, která působí jako terapeutka, se s námi podělila o způsoby, jak se s ní vypořádat co nejlépe.
marianne.cz

Zbraň proti nachlazení

Máme sice léto, ale ani se nenadějeme, a bude tu tradiční sezóna viróz, proti kterým sex pomáhá chránit. Na Wilkes University totiž zjistili, že lidé oddávající se sexu dvakrát týdně, mají dvakrát vyšší množství protilátkového imunoglobulinu A (IgA), než méně sexuálně aktivní páry. To znamená, že jsou méně náchylní k nachlazení a chřipce. IgA je totiž první obrannou linií proti mikroorganismům, na které se váže na našich sliznicích, a umožňuje tak jejich odstranění z těla prostřednictvím hlenu. Zároveň má pravidelný sex také pozitivní dopad na tepovou frekvenci, krevní tlak a oběhový systém celkově. A právě jeho dobrá kondice je nezbytná pro kvalitně fungující obranyschopnost. Na imunitu ale skvěle působí i obyčejné líbání! Podle studie japonských vědců totiž páry, které se 30 minut líbaly v soukromí u příjemné hudby, vykazovaly sníženou reakci na různé alergeny. Na sezónu senné rýmy ideální terapie, nemyslíte?

Náhrada růžového prášku

Bolestmi hlavy nejméně jednou za rok trpí podle Světové zdravotnické organizace až polovina lidí. Častá a velmi nepříjemná je tenzní bolest, která je důsledkem nahromadění psychického napětí. Sex jakožto prostředek uvolnění a relaxace pomáhá těmto bolestem předcházet. Jak zjistila studie univerzity v německém Münsteru, 70 % lidí, kteří se výzkumu zúčastnili, sex poskytl částečnou nebo úplnou úlevu od bolesti hlavy a migrény. Vědci uvádějí, že jde pravděpodobně o efekt endorfinů vyplavených při orgasmu. Fungují nejen jako hormony štěstí, ale jsou také mozku vlastními léky proti bolesti s podobným mechanismem působení jako opioidy. Podle americké Asociace pro migrénové poruchy dokonce tiší bolest rychleji, než injekční podání morfia.

Vitální mozek ve stáří

Přestože si pětina lidí (i těch starších!) myslí, že senioři o sex nestojí, podle statistik je opak pravdou: 70 % zadaných Čechů ve věku 60+ má pravidelný pohlavní styk. A dělají dobře, protože tím udržují svůj mozek v kondici. Několik výzkumů ukázalo, že senioři, kteří si udržují aktivní sexuální život, často dosahují lepších výsledků v testech zaměřených na kognitivní (poznávací) funkce. Přesný mechanismus tohoto jevu zůstává předmětem dalších studií – některé výsledky ale naznačují, že hormony uvolňované během sexuální aktivity, jako jsou dopamin a oxytocin, mohou podporovat lepší propojení mezi mozkovými oblastmi. Připomeňme, že ztrátou kognitivních funkcí se projevují typické nemoci stáří, jako je Alzheimerova choroba nebo demence.

Mohlo by se vám líbit

Lidé, kterým je už 100 a více let radí, jak docílit pevného zdraví pomocí jídelníčku z modrých zón

Obyvatelé několika konkrétních a ne příliš rozsáhlých oblastí na světě se dožívají pozoruhodně vysokého věku. A co je velmi podstatné, jde o sto a víceleté lidi, kteří jsou vitální, aktivní a těší se dobrému zdraví. Jak je to možné? Jejich receptem na dlouhověkost je specifický životní styl. Významnou roli hraje způsob stravování. Nechte se inspirovat a projezte se ke zdravé dlouhověkosti.
marianne.cz

Snížení rizika infarktu u mužů

Výzkum Massachusetts Male Aging Study prokázal, že muži, kteří měli sex dvakrát týdně nebo častěji, měli menší riziko infarktu, než ti, kteří měli sex jednou za měsíc nebo méně. Podle jiné studie sexuální aktivita snižuje v prvním půlroce po infarktu riziko úmrtí o 35 %. U kardiaků jsou časté problémy s erekcí, musí se ale vyhnout přípravkům typu Viagra, pokud užívají léky s nitroglycerinem na krevní tlak. „Může dojít k interakcím, které negativně ovlivňují kardiovaskulární systém, až k srdeční zástavě. Pokud chce kardiak svoji erekci podpořit, určitě by měli vyhledat lékařskou pomoc," varuje Marek Broul, primář Sexuologického oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem a urolog Urologického oddělení nemocnice Litoměřice.

Ti, kdo nemohou nebo nechtějí povzbuzovat erekci pomocí léků, mohou využít kombinaci vakuové pumpy a erekčních kroužků. „Pumpa kolem penisu vytvoří podtlak, čímž dojde k prokrvení a aktivaci topořivých tělísek. Nasazení erekčního kroužku zajistí udržení erekce. Výběr by měl muž konzultovat s prodejcem, aby zvolil správný průměr a materiál, který pomůže udržet erekci, ale zároveň nebude těsný příliš", vysvětluje Michal Večeřa z českého sexshopu Yoo.cz.

Na dobrou noc

Že se po milování lépe usíná, víme všichni i bez vědců. Ale proč to nepotvrdit: studie publikovaná v magazínu Front Public Health zjistila, že 50 % lidí vnímá orgasmus jako prostředek k lepšímu spánku. To se podle autorů studie děje proto, že se po sexu vyplavují hormony jako oxytocin a prolaktin. Ty vyvolávají uvolnění a pocit bezpečí. Tedy faktory, které zásadně přispívají ke schopnosti usnout a setrvat v hlubokém osvěžujícím spánku. U žen navíc sex způsobuje zvýšení hladiny estrogenu, který podporuje důležitou REM fázi spánku. Kvalita spánku pak zase přímo ovlivňuje náš sexuální život. Spánková deprivace u žen je podle Sleep Foundation spojená se sníženou sexuální touhou a vzrušením. Nespavost, jako nejčastější porucha spánku, je také vysokým rizikovým faktorem pro vznik poruch erekce u mužů. Jednoduchá rovnice tedy zní: Čím více sexu, tím lepší spánek a naopak!

Mohlo by se vám líbit

Spánková kalkulačka: Zjistěte na základě spánkových cyklů, v kolik hodin máte jít spát, abyste byli ráno maximálně odpočatí

Každý z nás si přeje klidný a ničím nerušený spánek, jenže ne každému se takový luxus poštěstí. Nedostatek spánku je pro lidský organismus přímo kritický, zejména pokud jde o chronický problém. Proto je velmi důležité vědět, jak se co nejkvalitněji vyspat. Přestože se říká, že by člověk měla spát osm hodin, více záleží na tom, v kolik jdete spát a v kolik vstáváte. Pojďme si představit spánkovou kalkulačku, která nám přesně tohle vypočítá.
marianne.cz

Související články

Zdraví
Zatočte s jarním nachlazením: Stačí si pomoct těmito překvapivými potravinami

Zatočte s jarním nachlazením: Stačí si pomoct těmito překvapivými potravinami

Zdraví
Oprah Winfrey nestačilo jen držet dietu a cvičit. Zhubnout jí pomohla jedna překvapivá věc

Oprah Winfrey nestačilo jen držet dietu a cvičit. Zhubnout jí pomohla jedna překvapivá věc

Zdraví
Jak zlepšit sexuální život po porodu? Odborníci doporučují jeden účinný trik

Jak zlepšit sexuální život po porodu? Odborníci doporučují jeden účinný trik

Zdraví
Pro lepší hubnutí a pevné zdraví: 5 benefitů kokosové vody, kvůli kterým byste ji měla pít každý den

Pro lepší hubnutí a pevné zdraví: 5 benefitů kokosové vody, kvůli kterým byste ji měla pít každý den