Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zdraví

Nedaří se vám počít miminko? Metoda mikrofluidního čipu zvyšuje efektivitu umělého oplodnění

Info ikona
rodina

V průměru každý pátý pár v Česku řeší problémy s neplodností. Málokdo ale ví, jaké nejmodernější metody lze při umělém oplodnění využít. Řeč je například o mikrofluidním čipu (Microfluiding Sperm Sorting – MSS), který přirozeně a šetrně vybírá ty nejkvalitnější spermie, čímž může výrazně zvýšit šanci na úspěšné početí.

Promotion | 24. 01. 2024

U přirozeného oplodnění se o výběr nejkvalitnějších spermií postará prostředí v těle ženy. Naopak při umělém oplodnění je standardně využívána tzv. centrifugace – mechanické odfiltrování. Jedna z nejmodernějších metod, mikrofluidní čip, ale pracuje obdobně jako ženské tělo. „Mikrofluidní čipy fungují jako filtr, který do vzorku nechá proniknout kvalitní spermie. Ty mají lepší morfologii, genetickou výbavu a více než dvojnásobnou životaschopnost a pohyblivost oproti nevytříděným spermiím,“ vysvětluje Veronika Faměrová, vedoucí laboratoře CRM ISCARE. Počet oplozených vajíček se tím může zvýšit až o 35 %. „Podle dosavadních výzkumů mohou mikrofluidní čipy zvýšit šanci na otěhotnění u párů, kde otěhotnění ovlivňoval především mužský faktor. Lze ji použít také při inseminaci,“ doplňuje MUDr. Jan Lacheta, primář centra reprodukční medicíny ISCARE.

Využijte metodu mikrofluidního čipu zdarma

Centrum reprodukční medicíny ISCARE aktuálně nabízí speciální akci. Každý pár, který v lednu absolvuje vstupní konzultaci k léčbě plodnosti, dostane následně možnost využít mikrofluidní čip zdarma. Tato metoda není hrazená pojišťovnou a normálně stojí 6 500 Kč. Více informací o právě probíhající akci najdete na webové stránce ISCARE

Šetrně a bez chemikálií: Moderní alternativa pro selekci spermií

Selekce spermií pomocí mikrofluidního čipu je způsob výběru kvalitních spermií pro umělé oplodnění. Tato moderní alternativa zajišťuje, že je vybrána spermie se správnou morfologií, nižší DNA fragmentací, s lepší životaschopností a pohyblivostí, čímž se zvýší naděje na úspěšné oplodnění. Čipy využívají speciálně formovanou komůrku se selekční membránou, která napodobuje přirozené prostředí ženských vejcovodů. Použití jednorázového čipu eliminuje potřebu předchozích úprav spermatu i využívání dalších zařízení, jako jsou například centrifugy, které mohou zvyšovat oxidativní stres spermií a tím snižovat jejich kvalitu.

Info ikona
Iscare

Pro koho je metoda mikrofluidního čipu vhodná?

Jak už bylo popsáno výše, metoda mikrofluidního čipu zvyšuje efektivitu umělého oplodnění. Pokud za sebou máte více neúspěšných pokusů o umělé oplodnění, pak je na místě o této metodě popřemýšlet. Zároveň je vhodné ji využít v případě opakovaně neúspěšné inseminace (IUI), dále také ve chvíli, kdy při oplodnění metodou ICSI došlo k nízké míře oplodnění vajíček. Vhodná je také po opakovaných potratech, bezvýsledných embryotransferech bez zahnízdění embrya nebo také při nedostatečné kvalitě embryí v předchozích IVF cyklech. Čip nelze použít v případech, kdy ve vzorku spermatu není dostatek pohyblivých spermií. Tato metoda není vhodná pro spermie získané metodou MESA/TESE a pro pacienty trpící těžkými formami oligoastenoteratozoospermie, tedy stavu, kdy je v ejakulátu nedostatečný počet spermií, které mají sníženou pohyblivost a mají změněnou morfologii.

Chcete vědět, jak funguje mikrofluidní čip a proč může být vhodnou metodou léčby? Více zjistíte zde. 

Měření