Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zdraví

Patříte mezi milovníky kávy? Studie zjistily, že ovlivňuje výskyt Alzheimerovy choroby

Info ikona
Žena s kávou

Kávu má v oblibě spoustu lidí, a tak jsou její účinky na zdraví zkoumány z mnoha úhlů pohledu. Jedním z nich je i její vliv na mozek a specificky i na riziko vzniku Alzheimorovy choroby. To zkoumají různí výzkumníci již několik let. Poměrně nedávno byla ale zveřejněna nová studie na toto téma s přesnějšími daty než dříve.

Tereza Čaladi | 20. 07. 2023

O Alzheimerově chorobě jste nejspíš už slyšeli. Jedná se o degenerativní onemocnění mozku, při kterém slábnou a ubývají mozkové buňky. V důsledku toho dochází k poklesu kognitivních funkcí – myšlení, paměti a úsudku.

Podle ministerstva zdravotnictví se týká 9 milionů osob v Evropě a 140 tisíc v České republice. Nejvíce jí trpí lidé ve věku nad 80 let, podle zdravotnických stránek roste ale i počet pacientů okolo 50 let a méně.

Bohužel na ni neexistuje lék. Řada výzkumů ale zjistila, že její výskyt lze výrazně ovlivnit konzumací kávy.

Mohlo by se vám líbit

Studie o vlivu kávy na Alzheimerovu chorobu

Je všeobecně známo, že kofein v kávě dokáže zvýšit naši pozornost. Ukázalo se ale, že může ovlivnit mozek daleko více. Souvislosti mezi kávou a degenerativními poruchami mozku jsou zkoumány již několik let. A tyto výzkumy se shodují na stejném závěru. Tím je, že káva snižuje riziko vzniku Alzheimerovy choroby.

Nejaktuálnější je studie z roku 2021, která došla k závěru, že vyšší denní příjem kávy byl spojen s pomalejším poklesem pozornosti, výkonných funkcí (např. plánování a rozhodování) i celkovým složeným skóre kognitivních funkcí. To vše souvisí s nižší pravděpodobností příchodu Alzheimerovy choroby.

Tato australská studie pozorovala stovky účastníků 10,5 let a ti během té doby zodpovídali detailní dotazníky. Došla přitom konkrétně k tomu, že zvýšení příjmu kávy z jednoho na dva šálky denně může zajistit až 8 % zpomalení poklesu výkonných funkcí a až 5% zpomalení akumulace amyloidu (který je považovaný za původce Alzheimera a demence) v mozku. Roli zde hraje přitom samozřejmě kofein, který je v ní obsažený.

Pitím kávy ke zdraví?

Pro milovníky kávy to je skvělá zpráva a způsob, jak si své dva šálky denně obhájit. Ale pokud mezi ně nepatříte, existují i jiné způsoby, jak Alzheimerově chorobě předcházet. Mezi ně patří procvičování svého mozku, pravidelný pohyb či úprava jídelníčku. Káva totiž přeci jen může být návyková a u některých jedinců vést k nezdravému zvýšení krevního tlaku.

Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku