Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zdraví

Patříte mezi milovníky kávy? Studie zjistily, že ovlivňuje výskyt Alzheimerovy choroby

Kávu má v oblibě spoustu lidí, a tak jsou její účinky na zdraví zkoumány z mnoha úhlů pohledu. Jedním z nich je i její vliv na mozek a specificky i na riziko vzniku Alzheimorovy choroby. To zkoumají různí výzkumníci již několik let. Poměrně nedávno byla ale zveřejněna nová studie na toto téma s přesnějšími daty než dříve.

Tereza Čaladi | 20. 07. 2023

O Alzheimerově chorobě jste nejspíš už slyšeli. Jedná se o degenerativní onemocnění mozku, při kterém slábnou a ubývají mozkové buňky. V důsledku toho dochází k poklesu kognitivních funkcí – myšlení, paměti a úsudku.

Podle ministerstva zdravotnictví se týká 9 milionů osob v Evropě a 140 tisíc v České republice. Nejvíce jí trpí lidé ve věku nad 80 let, podle zdravotnických stránek roste ale i počet pacientů okolo 50 let a méně.

Bohužel na ni neexistuje lék. Řada výzkumů ale zjistila, že její výskyt lze výrazně ovlivnit konzumací kávy.

Mohlo by se vám líbit

Je to pouhé zapomínání, nebo náběh na Alzheimerovu chorobu? Udělejte si test

Každý občas na něco zapomene, ale když se to začíná dít častěji, člověk se začne trochu obávat. Strach navýší ještě to, když zjistí, že se Alzheimerova choroba netýká pouze lidí v pokročilém věku. K ověření toho, jak na tom je vaše paměť, přitom stačí udělat si test kreslení hodin.
marianne.cz

Studie o vlivu kávy na Alzheimerovu chorobu

Je všeobecně známo, že kofein v kávě dokáže zvýšit naši pozornost. Ukázalo se ale, že může ovlivnit mozek daleko více. Souvislosti mezi kávou a degenerativními poruchami mozku jsou zkoumány již několik let. A tyto výzkumy se shodují na stejném závěru. Tím je, že káva snižuje riziko vzniku Alzheimerovy choroby.

Nejaktuálnější je studie z roku 2021, která došla k závěru, že vyšší denní příjem kávy byl spojen s pomalejším poklesem pozornosti, výkonných funkcí (např. plánování a rozhodování) i celkovým složeným skóre kognitivních funkcí. To vše souvisí s nižší pravděpodobností příchodu Alzheimerovy choroby.

Tato australská studie pozorovala stovky účastníků 10,5 let a ti během té doby zodpovídali detailní dotazníky. Došla přitom konkrétně k tomu, že zvýšení příjmu kávy z jednoho na dva šálky denně může zajistit až 8 % zpomalení poklesu výkonných funkcí a až 5% zpomalení akumulace amyloidu (který je považovaný za původce Alzheimera a demence) v mozku. Roli zde hraje přitom samozřejmě kofein, který je v ní obsažený.

Pitím kávy ke zdraví?

Pro milovníky kávy to je skvělá zpráva a způsob, jak si své dva šálky denně obhájit. Ale pokud mezi ně nepatříte, existují i jiné způsoby, jak Alzheimerově chorobě předcházet. Mezi ně patří procvičování svého mozku, pravidelný pohyb či úprava jídelníčku. Káva totiž přeci jen může být návyková a u některých jedinců vést k nezdravému zvýšení krevního tlaku.

Mohlo by se vám líbit

Švédská FIKA: Čas na kávu, skořicovou rolku a konverzaci s kolegy

K tomu, aby byli zaměstnanci produktivní, potřebují také přestávky. Kromě běžné pauzy na oběd uplatňují Švédi také pauzu na kávu, a to nejen dopoledne, ale i odpoledne. Říká se jí FIKA.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Zdraví

<span>Fit na léto s trenérkou: 4 snadné cviky, které posílí celé vaše tělo</span>

Fit na léto s trenérkou: 4 snadné cviky, které posílí celé vaše tělo

Zdraví

<span>Proč Češi mají ve zvyku pít kávu po obědě? A je to zdravé?</span>

Proč Češi mají ve zvyku pít kávu po obědě? A je to zdravé?

Zdraví

<span>Chcete zhubnout do plavek? Vyzkoušejte dietu, která se stala hitem roku 2024</span>

Chcete zhubnout do plavek? Vyzkoušejte dietu, která se stala hitem roku 2024

Zdraví

<span>Lepší hubnutí i omlazení pleti: 5 důvodů, proč byste ráno měla pít vodu nalačno</span>

Lepší hubnutí i omlazení pleti: 5 důvodů, proč byste ráno měla pít vodu nalačno