Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Už jste dnes procvičili svůj mozek?

Info ikona
Žena

Běháte jako o závod, cvičíte a denně ujdete doporučených deset tisíc kroků? I když to vypadá, že jste pro své zdraví udělali maximum, zapomněli jste na jednu důležitou aktivitu. Zařaďte do své denní rutiny také několik minut, které budete věnovat svému mozku. I ten si totiž zaslouží péči a každodenní hýčkání.

Už jsme si zvykli na to, že cvičení je nedílnou součástí zdravého životního stylu. Za normálních okolností navštěvujeme fitness centra, praktikujeme jógu, běháme nebo si dopřáváme dlouhé procházky přírodou. Věříme totiž, že pokud se budeme dostatečně hýbat, prokážeme našemu tělu tu nejlepší možnou službu. V samém shonu ale zapomínáme, že několik minut cvičení si zaslouží nejen naše tělo, ale také mozek. Připomeňme si v rámci Evropského dne mozku, který připadá na čtvrtek 11. března, jak správně procvičovat mozek. Pokud se z tohoto cvičení stane vaše rutina, uvidíte, že dříve nebo později vám mozek péči oplatí. Kromě hbité paměti a bystrého úsudku je prokázáno, že pravidelné procvičování mozku snižuje riziko vzniku Alzheimerovy choroby či demence.

Mohlo by se vám líbit

Cítíte se unaveně a nesoustředěně? Možná bojujete s mozkovou mlhou

Máte pocit, že se na svět díváte skrze bublinkovou fólii? Matně si vzpomínáte na pracovní úkoly, cítíte únavu, a především jste roztěkaní? Nepřisuzujte tento stav koronavirové situaci nebo změně tlaku, viníkem může být mozková mlha.
marianne.cz

Pracujete s pamětí

Znáte tu situaci, kdy se seznamujete s novým kolegou a za pět minut nevíte, jak se jmenuje? V takovou chvíli máte na výběr dvě možnosti. Buď poprosíte okolí, aby vám jméno prozradilo, nebo strávíte následující půl hodinu přemítáním a přemýšlením, jaké jméno při seznamování padlo. Pokud si zvolíte druhou možnost, pak gratulujme! Rozhodli jste se totiž, že procvičíte svůj mozek. A podobně byste se měli zachovat i při jiných každodenních událostech. Máte poznámky k prezentaci vašeho podřízeného? Nepište si je, zapamatujte si je! Jdete udělat týdenní nákup do obchodu? Nepište si nákupní seznam, zapamatujte si ho! Ptá se partner na váš den v práci? Neshrňte ho v jedné větě, nýbrž si vybavte všechny detaily pracovního dne! Zprvu budou tyto drobnosti náročné, avšak po čase sami zjistíte, že se vám zlepšila paměť a dokážete si vzpomenout i na sebemenší detail.

Vyhýbejte se rutině

Jedna cesta, kterou jezdíme do práce. Jedna trasa, po které venčíme domácího mazlíčka. Jedno místo, kam odkládáte složenky. Možná by vás ani nenapadlo, že lidský život je plný rutin a zvyklostí, nad kterými nepřemýšlíme a děláme je automaticky. A právě v tom je pomyslný kámen úrazu. Pokud jsme totiž zabředli do rutiny, nevytváříme nové mozkové dráhy. Pro začátek postačí, když každý den uděláte jednu drobnost „jinak“. Ať už vyrazíte do práce jinou cestou, nebo si pracovní úkoly zapíšete na papír namísto do notebooku, v obou případech uděláte svému mozku radost.

Info ikona
Písmena

Komunikujte

Pravdou zůstává, že mozek procvičujete také „pouhou“ komunikací s blízkými lidmi a přáteli. Díky komunikaci dokážete myslet jasněji, a zároveň vám vzájemná interakce zlepšuje náladu. V současné době sice není možné, abychom se ve velkým scházeli a užívali si přítomnosti přátel, to ale neznamená, že nemůžete zavolat dávné kamarádce nebo svým rodičům. Kromě toho, že si „procvičíte mozek“, uděláte svým hovorem také radost druhému člověku. 

Naučte se něco nového

Není žádnou novinkou, že čím více procvičujeme mozek, tím lépe funguje. I když tento fakt bereme na vědomí, většinou se k nové činnosti nedokopeme. Využijte současné doby, která nepřeje sociálnímu družení ani mnoha koníčkům, a naučte se něco, o čem už delší dobu sníte. Je jedno, jestli se rozhodnete pro hru na harfu, učení francouzského jazyka, vyšívání dutou jehlou nebo vyzkoušíte techniku kintsugi. Důležité je pouze to, že váš mozek zpracovává nové vjemy a učí se něco, na co by za normálních okolností „nebyl čas“. Je totiž dokázáno, že aktivity, které zapojují všechny úrovně mozkové činnosti, tedy příjem, zapamatování a přemýšlení, zlepšují funkci mozku.

Čas na čokoládu

A to nejlepší na závěr! Pokud chcete svůj mozek doopravdy hýčkat, pak si dopřávejte potraviny, které zlepšují jeho funkci. Kromě mořských ryb, brokolice, řepy, avokáda, celeru, fermentovaných pochoutek či oříšků se k výborným potravinám pro mozek řadí také hořká čokoláda! Mozek při konzumaci čokolády produkuje dopamin, který napomáhá k rychlejšímu učení a lepšímu pamatování. Nemluvě o tom, že čokoláda obsahuje flavonoidy, které mají antioxidační účinky, a tudíž zlepšují fungování mozku.

Mohlo by se vám líbit

marianne.cz