Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

5 osvědčených triků, které vás dostanou do psychické pohody do 15 minut

Info ikona
žena

Ne každý den je posvícení. A je velmi pravděpodobné, že nastanou takové dny, kdy máte špatnou náladu bez určitého důvodu. Přitom častokrát stačí pouze změnit úhel pohledu k tomu, aby byla zase lepší. Může to znít tak, že se to snadněji říká, než dělá. Pomocí jistých technik to ale skutečně není složité.

Tereza Čaladi | 7. 10. 2023

Člověk se může snažit žít pomalu v dnešním rychlém světě, ale čas od času ho ten shon, co se kolem něj děje, zkrátka pohltí. Ať už se jedná o pracovní stres, uštvání se s dětmi, či že toho je na vás zkrátka tak nějak moc.

V takových případech ale může výrazně pomoci, když se na okamžik zastavíte. Říkáte si, že na to nemáte čas? I pouhá čtvrt hodina v tomto případě může výrazně pomoci, když s ní dobře naložíte.

Jak se dostat do psychické pohody do 15 minut

1. Zacvičte si jógu

Jóga nemusí být dlouhá. I pouhých 10 minut stačí k rozproudění krve a v důsledku toho probuzení těla a mysli. Takto krátké lekce najdete na YouTube, případně si můžete udělat pouze několik pozdravů slunci. Jóga kromě toho, že zlepšuje vaši fyzickou kondici a flexibilitu pomáhá totiž i vašemu psychickému zdraví.

2. Vystavte se slunečnímu svitu

Díky dávce přirozeného světla se vám nejenom zlepší nálada, ale zároveň se resetuje váš cirkadiánní rytmus. Díky tomu vás nastaví na více energie během dne a větší produkci melatoninu pro lepší spánek později. Stačí se přirozenému venkovnímu světlu vystavit na pár minut. Optimální je, když jste venku, chvíle u okna také ale učiní své. PS: I když je zataženo, tak si můžete užít výhody přirozeného světla.

3. Jděte se projít kolem bloku

Stále narážíme na nějaké výhody procházek. Podle nové studie pouhých 15 minut chůze stačí nejenom k zlepšení vaší psychiky, ale i k zlepšení zdraví vašeho srdce. Navíc můžete smést dvě mouchy jednou ranou, jelikož na procházce získáte i výše zmíněný melatonin.

Mohlo by se vám líbit

4. Proveďte tuto pětiminutovou meditaci

Nemusíte být velkými jogíny, abyste dokázali meditovat. Ale pokud s meditací máte zkušenosti, pak je to samozřejmě výhoda. Ať tak, či onak, můžete vyzkoušet níže zmíněnou minduflness meditaci doktorky Zoe Williams, kterou lze uskutečnit kdekoliv.

Zastavte a zkuste si všimnout:

  • 5 věcí, které vidíte

  • 4 zvuků, které slyšíte

  • 3 hmatových vjemů

  • 2 vůní

  • 1 chuti

5. Nalaďte si svou oblíbenou hudbu

A konečně, pokud máte jen pár minut volného času, proč se neztratit v nějaké hudbě? Nechat vaši oblíbenou skladbu, aby vás zaplavila, je stejně dobrá forma meditace jako kterákoli jiná – a přináší to obrovské výhody. Výzkum zjistil, že poslech hudby může snížit krevní tlak a bolest, stejně jako zlepšit kvalitu spánku, paměť a náladu.

Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku