Přejít k hlavnímu obsahu
Životní styl

4 tipy, jak se naučit říkat ne a zrušit plány bez pocitu viny

Nabídek na schůzky s přáteli máte spoustu, ale jediné, co se vám dnes večer chce, je zůstat doma, ideálně v posteli s nějakým dobrým čtením nebo filmem. Poradíme vám, jak z téhle situace vybruslit a necítit se při tom provinile.

Eliška Vrbová | 5. 11. 2017

Tenhle scénář většina z nás dobře zná: relaxujete doma v křesle a vychutnáváte si, že máte konečně čas sama pro sebe. Vtom vaši pozornost upoutá upozornění na mobilu a vy víte, že je to určitě zpráva od kamarádky, která potvrzuje vaše společné plány na dnešní večer. Když k sobě budete upřímná, tak nějak jste doufala, že tahle zpráva vůbec nepřijde a schůzka, na níž jste ze začátku byly obě natěšené, se změní jen v další: „Jé ahoj, jak se máš? Musíme se brzy sejít!“

1) Buďte upřímná

Konec výmluvám, zkrátka vašim přátelům narovinu řekněte, že dnešní večer preferujete strávit o samotě. Ušetříte si tím spoustu stresu ze strachu, že kamarádku naštvete a také nebudete muset rušit plány až na poslední chvíli, ale moct se omluvit dopředu. Když totiž setkání rušíte hodinu před srazem, může to způsobit, že se pak cítíte ještě více provinile. A věřte, že i možná vaše kamarádka byla někdy v podobné situaci, takže vás určitě pochopí.

2) Nejdříve posuďte své skutečné pocity

Zamyslete se nad tím, co vás přimělo plány zrušit. Místo špatných pocitů radši věnujte čas zpětnému promýšlení, proč se vám nikam nechtělo. Kvůli tomu, co tam bude za lidi? Kvůli místu? Programu? Uvědomte si, co chcete vy sama a jestli náhodou nestavíte priority ostatních před ty své. Díky takovému uvažování už se vám nebude stávat, že potvrdíte účast na akci, kam se vám potom nebude vůbec chtít. Lepší je vždy říct ne hned, než rušit plány na poslední chvíli.

3) Zvažte, co by vás opravdu potěšilo

Když už posouváte hranice komunikace mezi vámi a vašimi přáteli, řekněte jim, kam chodíte ráda, co vás potěší, kde se necítíte nepatřičně, a naopak je vám dobře. Neohlížejte se na to, co se běžně očekává od lidí ve vašem věku, každý člověk je zkrátka jiný. Různé team-buildingové akce, kde nikoho neznáte, kluby a večírky mohou být pro pracující matku jednoduše unavující a pokud ještě máte problém se seznamování se s novými lidmi, platí to dvojnásob. Zůstaňte věrná těm přátelům, kteří znají vaše potřeby a sdílí je.

4) Přijměte na oplátku i důvody vašich přátel

Pokud se náhodou stane, že několikrát zprávu o zrušení plánů obdržíte vy sama, neberte si to osobně. Vzpomeňte si, proč někdy plány rušíte a pochopte, že se podobně mohou cítit i vaše kamarádky. Je jasné, že nejvíc zábavy si společně užijete tehdy, když se vám oběma bude skutečně chtít se sejít.