Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

5 tipů, jak si maximálně udržet psychiku, zdraví i kondici

S dnešní situací nikdo nepočítal. Přesto můžeme podle odborníků i v této těžké době udělat něco, abychom alespoň minimalizovali riziko spojené s nákazou koronaviru nebo při nejhorším jeho následkům.

Anonymous | 25. 03. 2020

1. Jezte omega 3 mastné kyseliny

Zpráva Státního zdravotního ústavu uvádí, že velmi důležitou roli, jak připravovat tělo proti fatální reakci organismu po infekci koronavirem, můžou být omega 3 mastné kyseliny. Podle vyjádření Státního zdravotního ústavu totiž může stát za jedním z důvodů úmrtí při nemoci COVID-19 přehnaná autoimunitní reakce. A právě omega 3 mastné kyseliny mohou tělo proti této fatální reakci podle dostupných zjištění připravit. Zeptali jsme se proto výživové specialistky s pomocí jakých látek můžeme omega 3 do těla dopravit. „Mezi potraviny bohaté na omega 3 mastné kyseliny patří především ryby, jako jsou losos, tuňák nebo makrela. Najdeme je ale také například ve vlašských ořeších, lněných a chia semínkách nebo některých mléčných výrobcích,“ upřesňuje hlavní nutriční specialistka výživových poraden Nutriadapt Ing. Monika Bartolomějová.

2. Důležitá je imunita. S tou můžou pomoci prebiotika

Velmi důležitý pro boj s případnými viry a nákazou je imunitní systém. A ten je často navázán na naši střevní soustavu neboli mikrobiom. Pro správné fungování našeho mikrobiomu jsou přitom veledůležité prebiotické potraviny. Ty podporují přirozenou obranyschopnost organismu proti virům, bakteriím a dalším škodlivým patogenům. Zakladatelka jedné z největších společností zabývající se výrobou raw produktů Ing. Mgr. Tereza Havrlandová z Lifefoodu k tomu říká: „Prebiotikum je obecně nestravitelná složka potravin, která podporuje růst nebo aktivitu střevní mikroflóry a zlepšuje tak zdravotní stav konzumenta. Jsou to především potraviny bohaté na vlákninu. V českých potravinách ji najdeme například v zelenině, ovoci, celozrnném pečivu, čočce, fazolích nebo ovesných vločkách. Z exotických potravin se velký podíl prebiotik nachází v hlízách jakonu, ze kterého se dělá třeba jakonový sirup.

Zajímavost: Při volbě probiotik můžete sáhnout po plnotučném jogurtu, kefíru či kefírovém mléku, acidofilním mléko, kysaném podmáslí, kysaném zelí, nakládaných houbách, kvašených okurkách či jiné kvašené zelenině. Ze sýrů jsou vhodné ovčí brynza, ementál, eidam, čedar, plísňové sýry a obecně zrající sýry.

3. Zajistěte si dostatek vitamínu D

Dlouhodobé studie poukazují na souvislosti mezi nízkým obsahem vitamínu D a řadou zánětlivých onemocnění. Zlepšení hladin vitamínu D může podle vědců pomoci snížit záněty v těle a tedy také proti boji s virovými onemocněními včetně koronaviru. Vitamín D je v těle přirozeně tvořen v kůži díky UV záření ze slunce. Pokud však je slunečního záření málo, a navíc jsme nyní nuceni trávit většinu času doma, je dobré tento vitamín doplnit. „Mezi dobré zdroje vitamínu D patří tučné mořské ryby, případně je vhodné vitamín D suplementovat ve formě kvalitních doplňků stravy,“ radí nutriční specialistka Monika Bartolomějová.

4. Věnujte se meditaci a dechovým cvičením

Neméně důležitá v tomto období je také naše psychika. Ukazuje se totiž, že pokud máme oslabenou psychiku, oslabuje se také náš imunitní systém a jsme náchylnější k onemocnění a virům. K psychické zdatnosti nám můžou pomoci relaxační i pohybové aktivity, které můžeme provádět i z domova. „Využijte čas doma k meditaci, která vám pomůže lépe zvládat stres. Ideální je cvičení jógy, díky kterému budete klidnější a uvolněnější a lépe budete zvládat problémy současných dní. Jelikož musí být všechna studia v těchto dnech uzavřená, přistoupili jsme ke kroku, kdy zdarma na internetovém kanálu YouTube zveřejňujeme lekce jógy. Ty si můžete nyní z domova zacvičit i vy,“ prozrazuje zakladatelka a instruktorka pražských Domů Jógy Věra Vojtěchová. Kromě toho doporučuje pouštět si TAYATA OM mantru – buddhistickou mantru, která rozpouští veškerá utrpení, bolesti a deprese. Na internetu ji najdete v mnoha variantách.

5. Jóga a meditace nejsou nic pro vás? Snažte se cvičit

Dobrá tělesná kondice snižuje riziko onemocnění a zároveň napomáhá snadnějšímu průběhu nemoci. I když bychom měli vzhledem k současné situaci trávit většinu času doma, krátká fyzická aktivita venku v minimálním počtu lidí, ideálně sami nebo s partnerem, nám může prospět. Pokud jste zcela zdraví, můžete zvolit například svižnou procházku v lese. Měli byste však se sebou mít ochrannou roušku. Fyzioterapeutka Mgr. Eva Juráková z Lékařského domu Praha 7 pro změnu radí jednoduché cvičení na aktivaci hlubokého stabilizačního systému, které doma zvládne každý. „Položte se na záda. Dolní končetiny pokrčte v kolenou a kyčlích. Nohy rovnoměrně opřete celými ploskami o podložku. Vytahujte se za temenem hlavy a kostrčí. Napřimte páteř. Bradu mírně zastrčte k hrudníku. Ruce mějte položené na spodní části břicha. Při nádechu nosem rozvíjejte břicho směrem nahoru ke stropu a do stran. Při výdechu ústy břichem mírně klesejte. Dejte si pozor, abyste nevtahovali břicho. Cvik můžete provádět každý den,“ popisuje závěrem fyzioterapeutka.

Související články

Životní styl
Apetit piknik je za dveřmi: Krok za krokem průvodce největšími lákadly letošního ročníku

Apetit piknik je za dveřmi: Krok za krokem průvodce největšími lákadly letošního ročníku

Životní styl
Jak si v práci vyjednat lepší plat a podmínky: Klíčem jsou důkladný průzkum a realistická očekávání

Jak si v práci vyjednat lepší plat a podmínky: Klíčem jsou důkladný průzkum a realistická očekávání

Životní styl
Profesionálně vařit jsem začal z hecu, říká semifinalista MasterChefa a módní návrhář Pavel Berky

Profesionálně vařit jsem začal z hecu, říká semifinalista MasterChefa a módní návrhář Pavel Berky

Životní styl
Lelí Hnidáková z Lelí's Cupcakes: Nápad na sladké podnikání se zrodil na svatební cestě

Lelí Hnidáková z Lelí's Cupcakes: Nápad na sladké podnikání se zrodil na svatební cestě