Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Cvičení, které si zamiluje každý! Už jste slyšeli o polštářové józe?

Už dávno neplatí, že cvičení je jenom o potu, krvi a slzách. Naopak, čím dál tím více lidí razí myšlenku, že cvičíme nejen pro naše fyzické tělo, ale také pro psychickou pohodu. A pokud zrovna dneska nemáte náladu na šedesát minut kardio cviků, bez ostychu si naordinujte polštářovou jógu.

Jsou dny, kdy sršíme energií a dokážeme cvičit bez zastavení, a pak jsou také dny plné zívání, nulové energie a únavy. Pokud právě zažíváte den, který byste nejraději proleželi v posteli, pak směle do toho! Společnost vám může dělat relaxační polštářová jóga, při které si odpočinete, a zároveň protáhnete tělo. Nečekejte od polštářové jógy tisíc spálených kalorií ani extrémní protažení, naopak se připravte na jednoduché pozice, během kterých se naladíte na své tělo, a především pocítíte uvolnění a úlevu od všedních starostí.

Mohlo by se vám líbit

Cvičte podle menstruačního cyklu! Vyhnete se zdravotním komplikacím i nabírání na váze

Měly bychom si zvyknout na to, že hormony jsou neviditelným šéfem našeho těla. Ovládají nejen naše emoce, chutě či psychickou pohodu, ale nenápadným hláskem promlouvají také do našeho tréninkového plánu. Zkuste s hormony nebojovat, ale naopak jim naslouchat. Uvidíte, že docílíte nejen lepších sportovních výkonů, ale především vnitřní harmonie.
marianne.cz

Polštáře pro všechny!

Zatímco některé pozice v klasické józe nejsou vhodné například pro menstruující ženy, polštářovou jógu si může zacvičit opravdu každý. „S konceptem polštářové jógy jsem přišla ve chvíli, kdy jsem vynechávala lekce jógy kvůli menstruaci. Měla jsem silné menstruační křeče, a tak jsem začala experimentovat s jednoduchými regeneračními pozicemi a zjistila jsem, že použití polštáře jako pomůcky může zmírnit nejen křeče, ale také bolest dolní části zad a migrénu,“ vysvětluje lektorka jógy Maja Sobieska.

Rozlučte se s bojovníky, pozdravem slunci i kobrou! Během polštářové jógy neděláte žádné dynamické pozice, u kterých by se vám kroutily i prsty u nohou. Naopak se připravte na velmi pomalé tempo bez žádných pravidel. „Pozice při polštářové józe prospívají vašim orgánům, fungují jako vnitřní masáž a většina z nich uvolňuje i svaly dělohy. Když se například podíváme na polohu dítěte, zjistíme, že tato pozice ohýbá reprodukční orgány a uvolňuje napětí v zádech, ramenou a krku,“ říká Sobieska pro Stylist.

Info ikona
Polštář

Tři základní pozice

Pokud jste někdy navštívili lekci jógy, pak jistě znáte pozici dítěte. Při polštářové józe jde o velmi obdobnou polohu, při které si klekněte na nohy, hlavu položte na polštář a ruce natáhněte před sebe. Kolena roztáhněte na šířku boků a mezi nohy umístěte polštář. V této pozici se několikrát nadechněte a snažte se uvolnit svaly v oblasti páteře a boků. V případě, že je vám pozice nepohodlná, položte ruce podél trupu.

K velmi oblíbené poloze patří také ležící motýlek. Při této poloze stačí, když si lehnete na záda, spojíte chodidla k sobě a necháte kolena směřovat do strany. Následně si položte polštář pod stehna a druhý polštář umístěte pod hlavu. Položte ruce na své břicho, zavřete oči, uvolněte čelist a soustřeďte se výhradně na svůj dech. Snažte se dýchat pomalu a hluboce vydechovat.

Poslední jednoduchá pozice je zaměřená na rotaci. Položte se na záda, ohněte obě nohy do úhlu 90 stupňů a nechte je jemně spadnout doleva. Posuňte kolena zhruba na úroveň boků, a poté si mezi stehna vložte polštář. Ruce rozpažte a hlavu otočte doprava. Zavřete oči, uvolněte břicho a zaměřte se na dech. Následně můžete tuto pozici opakovat na druhou stranu.

Poslouchejte své tělo

Polštářová jóga rozhodně není o přesných pravidlech, a proto ji můžete praktikovat kdykoliv, kdy se vám zachce. Pokud máte chuť na krátké ranní protažení, směle do toho! Stejně tak si polštářovou jógu můžete zacvičit až večer, krátce před tím, než se odeberete na kutě. Výhodou tohoto cvičení je totiž fakt, že nepotřebujete sportovní outfit. Naopak je skoro žádoucí, abyste oblékli pohodlné oblečení, tedy pyžamo nebo domácí úbor.

Mohlo by se vám líbit

Jóga jako povinný školní předmět? Realita, kterou již brzy zažijí nepálské děti

Namasté
marianne.cz

Související články

Životní styl
Apetit piknik je za dveřmi: Krok za krokem průvodce největšími lákadly letošního ročníku

Apetit piknik je za dveřmi: Krok za krokem průvodce největšími lákadly letošního ročníku

Životní styl
Jak si v práci vyjednat lepší plat a podmínky: Klíčem jsou důkladný průzkum a realistická očekávání

Jak si v práci vyjednat lepší plat a podmínky: Klíčem jsou důkladný průzkum a realistická očekávání

Životní styl
Profesionálně vařit jsem začal z hecu, říká semifinalista MasterChefa a módní návrhář Pavel Berky

Profesionálně vařit jsem začal z hecu, říká semifinalista MasterChefa a módní návrhář Pavel Berky

Životní styl
Lelí Hnidáková z Lelí's Cupcakes: Nápad na sladké podnikání se zrodil na svatební cestě

Lelí Hnidáková z Lelí's Cupcakes: Nápad na sladké podnikání se zrodil na svatební cestě