Přejít k hlavnímu obsahu
Životní styl

Navenek zvládáte vše, ale uvnitř už nemůžete? Pozor na nenápadné vyhoření, které nepoznáte hned

Termíny z psychologické praxe se i díky sociálním sítím stávají běžnou součástí našeho slovníku. I když by se mohlo zdát, že diagnostikovat sám sebe není nic složitého, mnozí z nás se často ocitají v situacích, kdy si ani neuvědomují, že něco není v pořádku. Jak vypadá skrytý problém vysoce funkčního vyhoření?

Přidejte si Marianne do oblíbených na Google zprávách
Tereza Spilková | 17. 05. 2025

Fungujete, ale něco není v pořádku

Pojem high functioning se zdaleka netýká jen vyhoření. Fungovat naplno navzdory stále se zvětšujícím potížím můžete i s depresí, úzkostí a únavou. V případech, kdy sice zvládáte všechny své všední povinnosti, ale uvnitř vás zuří bouře, je mnohem složitější začít problémy řešit. Okolí si totiž často nemusí vůbec ničeho všimnout. Je tak potřeba vnímat sám sebe a uvědomit si, kdy už vám potíže začnou přerůstat přes hlavu. High functioning burnout se projevuje poměrně nenápadně, ale ten, koho se týká, většinou dlouho tuší, že něco není v pořádku. Chvíli ale trvá, než si uvědomí, že tyto problémy už nejsou jen chvilková záležitost, že se z únavy nejde vyspat a dokonce ani víkendový odpočinek nepomůže. Ve chvíli, kdy cítíte, že únava a vyčerpání přetrvávají, je potřeba jednat. 

Mohlo by se vám líbit

Hlava zcela bez nápadů: Stále více z nás zažívá kreativní vyhoření, co s tím?

Pokud máte pocit, že nejste schopná vůbec nic vymyslet a že se vaše tělo i mysl absolutně zastavily, nejste v tom sama. Kreativní burnout zažívá stále čím dál tím více z nás. Nejde ani tak o to, že byste zažívala úplnou prázdnotu, zkrátka jen nesršíte nápady jako normálně. Jak se z kruhu bez nápadů vymanit?
marianne.cz

Burnout vypadá u každého jinak

Důležité je vědět, že vyhoření – i to, při němž jste vysoce funkční – vypadá u každého jinak. Pokud ale dlouhodobě pociťujete přehlcení, únavu a nejste schopná fungovat tak, jak jste byla dříve zvyklá, nejspíše už se vyskytujete v poměrně nebezpečné zóně. A pozor, vyhoření může naznačovat i to, že vám stejná práce trvá déle, máte problém začít, nedokážete se soustředit a stále odbíháte od stolu nebo kontrolujete tisíckrát tu stejnou webovou stránku. Mladší ročníky asi znají momenty, kdy celý den sahají po telefonu a bezmyšlenkovitě scrollují na sociálních sítích. Ne, to neznamená, že jste líná, pouze to ukazuje, že je toho na vás moc a váš mozek hledá tu nejrychlejší cestu ven ze záplavy nezvladatelných úkolů. A mobilní telefon poskytuje rychlý a snadný únik. I když všechny víme, že se po hodině na Instagramu cítíme ještě více vyčerpaně a procházka v přírodě by byla mnohem lepší nápad. 

Mohlo by se vám líbit

Instagram jako nástroj vzdělávání aneb 5 profilů o mateřství, které je dobré znát

Instagram již není pouze sociální sítí, kde lidé sdílí svoje životní okamžiky pomocí fotek a videí. Stává se z něj i místo, kde se člověk může dozvědět spoustu kvalitních a podstatných informací na různá témata. Takovým tématem je i těhotenství a starost o miminko.
marianne.cz

Mimo práci byste měla být v pohodě

Pokud se vaše problémy týkají především pracovních aktivit, je na místě promluvit si s kolegy a nadřízenými o objemu práce, která se na vás valí. Nejprve zkuste požádat o pomoc právě kolegy. Nebo se jich zeptejte, zda náhodou nezažívají podobné momenty jako vy. Můžete se domluvit spolu a práci si rozdělit, ale pokud řešení jen tak snadno nenajdete, zajděte za svým nadřízeným a o potížích si s ním otevřeně promluvte. Věřte tomu, že žádná práce nestojí za to, abyste se zcela vyčerpala a nedokázala si pak užívat vlastní život. Dokud se vyhoření vztahuje jen na pracovní aktivity, je to ještě dobré. Alespoň máte momenty volného času, kdy si dokážete užít relax a čas s rodinou a přáteli.

Pokud ale pocity vyčerpání, apatie a únavy ubírají i z hodin mimo vaši pracovní dobu, je potřeba se opravdu zamyslet nad tím, zda byste ve vašem životě neměla přistoupit k větším změnám. A pamatujte, každý z nás se občas cítí neschopný, líny a neproduktivní. Pokud tyto pocity pominout v řádu hodin či dnů, nejspíše je vše v pořádku. Jakmile se ale objeví byť jen drobné, ale podezřelé potíže, zbystřete. Starejte se o sebe a své duševní zdraví se vší naléhavostí a rozhodně nic nepodceňujte

Mohlo by se vám líbit

Lesní terapie aneb Procházka přírodou s terapeutickým účinkem

O duševní zdraví je třeba pečovat stejně jako o to fyzické. Pokud vám sterilní prostředí ordinací víc bere než dává, vyzkoušejte terapii lesem. Metoda pochází z Japonska a prospívá nejen mysli, ale i tělu.
marianne.cz
Zdroj článku
Marianne je i na sociálních sítích:
×
  • Marianne
  • 899 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + TÓNUJÍCÍ KRÉM ATTITUDE + DIGI VERZE ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + TÓNUJÍCÍ KRÉM ATTITUDE + DIGI VERZE ZDARMA
  • Předplatit