Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

Kam v Praze za přírodou: Oázy klidu a zeleně najdete přímo v srdci centra

Pokud si myslíte, že v Praze nenajdete nic jiného než budovy, beton a paneláky, jste daleko od pravdy. Každá velká metropole v sobě skrývá kouzelná místa plná flory i fauny, kde můžete kdykoliv načerpat energii, udělat si krásnou procházku nebo si odpočinout na trávě ve stínu stromů. Praha takových míst nabízí víc než dost. Některé se ukrývají na okraji města, jiné najdete přímo v srdci historického centra.

Pokud v Praze žijete, nebo jste tu na výletě a dostanete chuť strávit příjemný den obklopeni zelení a krásnou přírodou, nabízí se vám spousta možností, kam vyrazit. Záleží na tom, co byste chtěla podniknout, a podle toho si můžete vybrat z rozlehlých údolí, lesoparků, obor a sadů až po městské parky v centru města.

Mohlo by se vám líbit

5 nejlepších míst v ČR, kam s rodinou na víkend či dovolenou: Bude se vám tu líbit víc než u moře

Začíná být krásně, a tak je načase zase začít poznávat krásy naší vlasti. Sbalte celou rodinu a vyrazte tam, kde se pobavíte vy, ale především vaše děti. Podívejte se na ta nejlepší místa, kam se vydat, a kde vás čeká pořádná dávka zážitků v přírodě, zábavy i poučení.
marianne.cz

Udělejte si v Praze celodenní výlet do přírody

Přírodní rezervace Prokopské údolí

Prokopské údolí patří k nejkrásnějším místům na území Prahy a je oblíbeným cílem pro své přírodní úkazy a zajímavosti. Kromě jezírek, lomů a skalních výběžků nabízí útočiště k odpočinku a relaxaci. Nejromantičtějším místem Prokopského údolí je malebné skalní jezírko pod strmou vápencovou skálou. Nachází se zde 120 metrů dlouhá jeskyně, kde byly nalezeny zbytky koster mamuta, medvěda, nosorožce, zubra, soba, koně, lva a také kosti člověka z doby starších čtvrtohor. Stezka začíná v městské části Praha-Butovice, odkud stoupá na návrší Butovického hradiště s výhledem na Hemrovy skály a pak sestupuje do Prokopského údolí, kde se napojí na naučnou stezku Řeporyje – Hlubočepy.

Přírodní rezervace Divoká Šárka 

Rozlehlá lesní oblast na území Prahy působí jako oáza v ruchu velkoměsta. Přírodní rezervace Divoká Šárka se nachází na skalnatých úbočích Šáreckého potoka a na stepích nad ním. Stepi potom přecházejí do lesa, což vytváří jeden z nejrozsáhlejších pražských parků. Šárka se stala oblíbeným cílem horolezců i letních výletů za vodou. Oblíbené je zde klasické koupaliště s krásně čistou vodou, které naleznete uprostřed přírody asi 10 minut pěšky od konečné tramvají. Cestou do údolí se vyplatí krátký výstup na Kozákovu skálu a dojít můžete až do Nebušic, na Jenerálku a Vízerku. V létě je oblast vhodná k procházkám či jízdám na kole, během zimy je zde možné jezdit na běžkách či bruslit na zamrzlé nádrži Džbán.

Přírodní rezervace V pískovně v Dolních Počernicích

Rezervace zahrnuje vodní plochu zatopené pískovny a její blízké okolí. Součástí rezervace jsou rybníky Pískovna a na něj navazující Martiňák a další rybníky na Svépravickém potoku. Pokud zde budete tiše relaxovat, můžete mít pocit, že jste se ocitli uprostřed zvířecí říše. V přírodní rezervaci se vyskytují skokani zelení a hnědí a ropucha obecná. Dále hmyzožravci bělozubka šedá či rejsek obecný. Běžně zde hnízdí kachna divoká a lyska černá. Savci jsou zde zastoupeni ondatrou pižmovou, lasicí hranostaj a myškou drobnou. Toto místo se nachází až za Černým mostem, tedy na samém okraji Prahy, nicméně rozhodně stojí za to si sem udělat výlet

Parky v centru jsou ideální na procházku, piknik nebo rande 

Havlíčkovy sady na Vinohradech – park Grébovka

Havlíčkovy sady jsou rozsáhlým členitým parkem, též známým jako Grébovka. Park se rozkládá na Vinohradech, nedaleko Vršovic a Nuslí. V parku najdete fontánu s vodní kaskádou, jezírko, pavilony, Gröbeho vilu, sochy i okouzlující umělou jeskyni (grottu). Každoročně se tu koná také oblíbené vinobraní. V parku roste přes 120 druhů listnatých a jehličnatých dřevin, takže i v parných dnech zde panuje stín. Louky se naopak hodí k opalování.

Letenské sady v Praze

Park na Letné je největší pražská nezastavěná zelená plocha, kde lze trávit volný čas sportem, procházkou či si zde můžete uspořádat piknik. Letenské sady poskytují jedinečný výhled na řeku Vltavu i na celé město. Díky přemostění Chotkovy ulice lávkou umožňují snadný přístup do Chotkových sadů a dále na Pražský hrad. Toto místo skvěle vystihuje atmosféru Prahy a lidé se sem chodí pobavit, odpočinout či se věnovat sportovním aktivitám.

Petřínský vrch 

Petřínský vrch je 327 metrů vysoký kopec v centru Prahy, který nabízí zábavu, přírodu, výhled, vzdělávání i historii. Vybere si tu opravdu každý. Vydejte se i vy do oázy klidu nad hlavním městem. Nejoblíbenější způsob, jak se na vrch Petřína dostat, je lanovkou. Jedná se o nejstarší pozemní lanovku u nás, která měří 510 metrů. Nejtypičtějším bodem vrchu je bezesporu Petřínská rozhledna. Na svahu pak můžete navštívit jednu z nejkrásnějších barokních zahrad v Praze – Vrtbovskou zahradu. Je zde možné legálně rozdělat oheň a grilovat

Zasportujte si v přírodě přímo v Praze 

Modřanská cyklostezka podél Vltavy 

Výlet do přírody můžete spojit také se sportem – jedním z nejlepších míst v Praze je Modřanská cyklostezka. Vede z Mánesa okolo Podolské vodárny přes Zbraslav až do malebného Vraného nad Vltavou. Trasu můžete projet na kole, na koloběžce nebo na in-line bruslích. Cestou si užijete pohled na klenoty centra Prahy (nábřeží podél Vltavy, Vyšehrad), které se postupně mění v kouzelnou přírodu (Modřany, Zbraslav, Vrané nad Vltavou). Po cestě potkáte několik občerstvovacích zastávek. Na stezce se pohybují společně cyklisté, bruslaři i chodci, proto je třeba dbát zvýšené opatrnosti a ohleduplnosti.

Hostivařský lesopark

Hostivařský lesopark společně s Hostivařskou přehradou tvoří významné rekreační zázemí pro velkou část obyvatel Prahy. V lesoparku se nachází velké množství dětských hřišť, altánů a laviček. Velmi využívaným vybavením lesoparku se stalo volně přístupné piknikové místo s ohništěm. Územím prochází značená turistická stezka, naučná stezka a řada cyklotras. V západní části lesa se nachází hájovna se zookoutkem a zatopeným lomem pro vodní ptactvo. Známé je také koupaliště na břehu Hostivařské nádrže s písečnými plážemi. Rozlehlý přírodní park Hostivař nabízí nespočet možností k relaxaci i sportovním aktivitám, které se dají provozovat po celý rok.

Přírodní rezervace Obora Hvězda

Obora Hvězda je nejen lesem a přírodní památkou, ale především národní kulturní památkou. Nejznámější je zde letohrádek, který byl postaven na půdorysu šesticípé hvězdy. Kolem se rozkládá rozsáhlý park a les, kde můžete v létě jezdit na kole nebo si jít zaběhat. V zimě je toto místo oblíbené především u běžkařů. Pokud preferujete jízdu na in-line bruslích či si chcete zasportovat kolektivně, v bezprostřední blízkosti se nachází sportovně rekreační areál Ladronka.

Podívejte se na krásná pražská místa, které může člověk navštívit, když chce strávit den v přírodě:
Zdroj článku

Související články

Zábava
Princ William slaví 42. narozeniny: Podívejte se na jeho nejhezčí momenty s Kate a dětmi

Princ William slaví 42. narozeniny: Podívejte se na jeho nejhezčí momenty s Kate a dětmi

Zábava
Kvíz: Jak dobře znáte britskou královskou rodinu? Otestujte své znalosti o monarchii

Kvíz: Jak dobře znáte britskou královskou rodinu? Otestujte své znalosti o monarchii

Zábava
5 důvodů, proč si přečíst červencovou Marianne

5 důvodů, proč si přečíst červencovou Marianne

Zábava
Skrytá místa v Praze bez turistů: Víme, kam vyrazit na rande, za uměním i úchvatnými výhledy

Skrytá místa v Praze bez turistů: Víme, kam vyrazit na rande, za uměním i úchvatnými výhledy